صوفیا نصراللهی: وارد پنجمینسال دهه دوم قرن بیست و یکم شده ایم. منتقدان ایندی وایر ۵۰ فیلم برتر نیمه اول دهه دوم قرن بیست و یکم را معرفی کردهاند. نکته جالبش اینجاست که فیلم اول شان «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی از ایران است. با پنج فیلم اول سالل های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به انتخاب ایندی وایر آشنا شوید و متن منتقدان این سایت سینمایی را درباره فرهادی بخوانید:

۱ - جدایی(اصغر فرهادی / ۲۰۱۲)

«جدایی» اصغر فرهادی از آن دسته فلمهایی است که به نظر می رسد دیگر ساخته نمی شوند به جز اینکه خدا را شکر حداقل از ایران هنوز می شود چنین فیلم هایی دید. پیچیده، انسانی، غنی و اینکه برای موقعیت ها هیچ جواب ساده ای ندارد.

مسائل پیچیده و موقعیت های دشواری کهنمایش می دهد باعثمی شود برای هر کدام از کاراکترهای فیلم اهمیت قائل شوید. برندهخرس طلای برلین و جایزه اسکار، مسیر را برای کارگردانان ایرانی باز می کند. همانطور که اسم فیلم هم نشان می دهد فیلم درباره زوجی از طبقه متوسط است که می خواهند از هم جدا شوند.(سیمین که لیلا حاتمی نقش اش را بازی می کند می خواهد به همراه دخترش ایران را ترک کند اما نادر با بازی پیمان معادی می خواهد بماند تا از پدر پیشر مراقبت کند.)

«جدایی» فرهادی معجزه قرن بیست و یکم

در نگاه اول فیلم از لحاظ فرهنگی منحصر به فرد است. بازسازی آن هر جای دیگری که ساخته شود، کار نمی کند. با این وجود موضوعش جهانی است و با موارد مهمی مثل شرافت، گناهکاری، خانواده، وظیفه و اندوه به چالش برمی خیزد. فیلم از ژانر ملودرام به بهترین نحوو استفاده می کند. درگیرکننده است اما به روشی محتاطانه از افتادن به دام آبکی شدن خودش را دور نگه می دارد(فیلم بعدی فرهادی یعنی «گذشته» هم تقریبا به همین خوبی است اما به نظر می رسد کمی بیش از اندازه برای رسیدن به نتیجه ای که می خواهد برایش نقشه کشیده اند.)

این فیلم در دستان یک کارگردان دیگر و با بازیگران متفاوت می توانست دچار لغزش و لکنت شود اما حالا در دستان فرهادی و با گروه بازیگران او، یک معجزه است.

۲ - Dog Tooth(یورگوس لانتیموس / ۲۰۰۹)

داستان سه نوجوان که در یک ایالت دور افتاده محصور می شوند. ایالتی که ممکن است روی هر سیاره ای باشد. آنها تمام روز به نوارهای ضبط شده ای گوش می دهند که لغات جدید را یادشان می دهد. اگر فکر می کنید که دیگر هیچ فیلم تازه ای با موضوع جدید ساخته نمی شود، این فیلم را ببینید.

۳ - زیر پوست(جاناتان گلیزر / ۲۰۱۴)

یک زن اسرارآمیز در اسکاتلند مردان را به قتل می رساند و در این مسیر مکاشفه ای صورت می گیرد که باعثخودشناسی او می شود.

۴ - عمل کشتن(جاشوا اپنهایمر / ۲۰۱۲)

مستندی درباره قتل عام سال ۱۹۶۵ در اندونزی و اینکه حالا سردمداران آن کشتار چه واکنشی نسبت به تصاویر آن روزها دارند. از بین فیلم های این فهرست چندتایشان مسیر تاریخ یک ملت را تغییر داده اند؟ جدا از این تاثیر، «عمل کشتن» از نظر سینمایی هم یک فیلم فوق العاده به یادماندنی است.

۵ - موتورهای مقدس(لئوس کاراکس / ۲۰۱۲)

از طلوع تا غروب داستاغن زندگی مرد اسرارآمیزی که نامش آقای اسکار است. این فیلمی است که تا قبل از نمایش در کن همه منتظرش بودند و خوشبختانه امیدها را ناامید نکرد.

در فهرست ۵۰ فیلم برتر ایندی وایر به جز «جدایی نادر از سیمین» یک فیلم دیگر از ایران هم جزو ۱۰ فیلم اول است. «کپی برابر اصل» عباس کیارستمی در این فهرست رتبه هفتم را به دست آورده است.

محصول ۲۰۱۰ که منتقدان ایندی وایر درباره اش گفته اند: «فیلمی از یکی از پیشگامان موج نوی سینمای ایران که نشان داد به رغم ورود استعدادهای تازه به سینما هنوز هم قدیمی های موج نو در ایران در بالاترین درجه از استعداد وتوانایی های خودشان هستند. وقتی مردم از رمز و راز رابطه انسان ها حرف می زنند قطعا منظورشان چیزی مثل «کپی برابر اصل» است.