شنبه ای که گذشت، وبسایت «موسیقی ما» یک خبر جالب منتشر کرد که خیلی پرحاشیه و پرسروصدا شد. خبر رسید که اردلان هوشمند خوانند رپ غیررسمی اولین خواننده رپی است که متن ترانه هایش موفق شده از فیلتر شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی عبور کند و مجوز بگیرد.

هرچند این خبر به این معنا نیست که اردلان طعمه مجاز شده و صرفا او اولین کسی است از میان نامداران رپ که شعرهایش - با به زعم هواداران این گونه موسیقی - تکست هایش مجوز گرفتند. محمدعلی بهمنی عضو مهم این شورا هم اعطای اولین مجوزهای اشعار گفتاواز را تایید کرد تا خبر رسمی تر شود. مهدی میرزاباقریان مدیر شرکت آوای سوته دلان هم که چند هفته پیش با تماشاگران گفت و گویی داشت و از پیگیری کار دو خواننده رپ سخن می گفت، بعد از انتشار این خبر، پیامی صادر و تاکید کرد که صرفا مجوز اشعار صادر شده و هنوز راه زیادی برای کسب مجوز باقی مانده است.

خوانندگان رپ مجوز می گیرند؟
رستاک حلاج

میرزاباقریان اما یک روز بعد در صفحه اینستاگرامش پیامی منتشر کرد و گفت، من هیچ مصاحبه ای با هفته نامه تماشاگران درباره اردلان هوشمند در هفته های پیش نداشته ام. ضمنا از طریق یکی از دوستانم از خبر سایت «موسیقی ما» درباره مجوز اشعار اردلان مطلع شدم و شاخ درآوردم که چگونه خبرنگار این سایت مطلع شده و پس از تماس با دوست عزیزم مهدی عزیزی منبع خبر یکی از اساتید محترم شورای شعر عنوان شد!!…»

با مطالعه متن وبسایت موسیقی ما و بقیه سایت هایی که این گزارش را بازنشر کردند، متوجه شدیم که اصلا در این متن، درباره صحبت های تهیه کننده آلبوم اردلان هوشمند درخصوص او سخن گفته نشده و صرفا آمده که میرزاباقریان در گفت و گویی از پیگیری مجوز آلبوم های دو خواننده رپ سخن گفته و از قرائن داستان از جمله حضور اردلان هوشمند در دفتر این شرکت و یک هنرمند دیگر، خبر از زاویه دیگری هم قابل تایید است. ضمنا آقای بهمنی صرفا آن خبر ویژه را تایید کرده بود و نه اعلام یعنی خبرنگاری یک خبر را کسب می کند و درصدد تایید آن است تا به مرحله انتشار برسد.

پس با کسی تماس می گیرد که در جریان امور است و راستگو هم هست. این هنر و شاید وظیفه یک رسانه است که بتواند اخبار داغ اما مستند و موثق را به مخاطبانش ارائه کند. مطمئنا حمایت و دفاع محمدعلی بهمنی و سایر اعضای شورای شعر و ترانه از متن های اردلان هوشمند، پشتوانه خوبی برای کسب مجوز اولین آلبوم گفتاواز خواهدبود.