فیلم «رستاخیز» اثر مهم احمدرضا درویش، بالاخره پروانه نمایش دریافت کرد و قرارداد پخش این فیلم تاریخی - مذهبی نیز با حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه سینمایی کشور که تحت نظر رهبر انقلاب فعالیت می‌کند، منعقد شده و در جلسات آینده شورای صنفی نمایش درباره نوبت اکران این فیلم و ترتیب اکرانش تصمیم گیری خواهد شد.

در این میان مسئله اساسی این است که در «رستاخیز» چه ممیزی اعمال شده و اثر به نمایش درآمده از چه کیفیتی به نسبت نسخه به نمایش درآمده در سی و دومین جشنواره فیلم فجر برخوردار است؟ ظاهراً مطابق با اصلاحات صورت پذیرفته، چهره خاندان امام حسین(ع) - به خصوص زمانی که خاندان امام حسین(ع) در فیلم معرفی می‌شوند - حذف شده است.

همچنین درباره نمایش چهره حضرت عباس(ع) تا آنجا که امکان داشته، سکانس‌هایی که حذف‌شان به کلیت این اثر ارزشمند آسیب وارد نمی‌کرده، حذف شده اما در عین حال ۵۰ درصد سکانس‌هایی که حضرت ابوالفضل(ع) حضور دارد همچنان حفظ شده و چهره قمر بنی هاشم نیز در برخی سکانس‌ها به طور واضح به نمایش در می‌آید و نورانی کردن چهره‌ها متنفی شده است.

بر اساس پیگیری‌های «تابناک»، در ماه‌های اخیر رایزنی‌های بسیار گسترده‌ای با مراجع اعظام و علمای تاثیرگذار درباره آثار این فیلم و همچنین اثر مثبت نمایش چهره در برخی سکانس‌ها برای تاثیرپذیری مخاطب صورت پذیرفته و برخی چهره‌های تاثیرگذار نیز این استدلال‌ها را پذیرفته‌اند. یکی دیگر از دلایل همراهی جریان‌های عقیدتی با این رویه و پذیرش نمایش چهره حضرت عباس(ع)، استفتای عالی‌ترین مقام تصمیم گیرنده در چنین مواردی است که هنوز رسانه‌ای نشده است.

در متن این استفتاء تاکید شده که نمایش چهره علمدار کربلا با حفظ شان و منزلت و جایگاه ایشان بلااشکال است و احمدرضا درویش نیز پس از دریافت این فتوا و همچنین فتوایی از یکی از علمای برجسته عراق درباره بلااشکال بودن نمایش چهره، اقدام به ساخت این اثر کرده و با توجه به فتوای این مقام عالیتربه مذهبی و سیاسی کشورمان، اطمینان داشته سدی برای اکران عمومی فیلم «رستاخیز» به عنوان بزرگ‌ترین پروژه سینماییِ تاریخ، درباره واقعه عظیم عاشورا، وجود نخواهد داشت.

با توجه به آنکه نخستین روز ماه محرم ۱۴۳۵ هجری قمری مصادف با روز ۴ آبان ماه ۱۳۹۳ خواهد بود، طبیعتاً برای اجرای برنامه اکران اعلام شده، باید حداکثر تا ابتدای مهرماه شاهد اکران سراسری رستاخیز در ایران باشیم اما آیا این اتفاق رخ خواهد داد یا علی‌رغم صدور پروانه نمایش این فیلم با اصلاحاتی که اکنون شاهدش هستیم، درباره اکران فیلم با این محتوا نیز شاهد تاخیر خواهیم بود؟