به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، روابط عمومی شرکت بهره برداری مترو تهران با اشاره به برپایی نمایشگاه کتاب از تاریخ ۱۱ تا ۲۱ اردیبهشت در مصلی تهران اعلام کرد که با توجه به وجود دو ایستگاه(مصلی و شهیدبهشتی) در خط یک مترو در ضلع شمال و جنوب محل برگزاری نمایشگاه، بیشتر بازدیدکنندگان از این وسیله برای حمل و نقل استفاده خواهند کرد؛ از این رو شرکت بهره برداری مترو تهران تسهیلات ویژه ای برای این ایام در نظر گرفته است.
بر اساس این اعلام؛ به تعداد حرکت قطارهای خط یک در ایام برگزاری نمایشگاه به غیر از پنجشنبه ها و جمعه ها ۱۴ حرکت اضافه می شود و بدین ترتیب فاصله گذر حرکت قطارها در مسیر جنوب به شمال(شهر ری به تجریش) از ساعت ۲۰ تا ساعت ۲۱و ۳۰ دقیقه و در مسیر شمال به جنوب(تجریش به شهر ری) از ساعت ۲۰ و ۵۵ دقیقه تا پایان حرکت های مسافری هر ۵ دقیقه یکبار انجام می شود؛ درحالیکه در برنامه عادی فاصله گذر قطارها در این ساعات ۷ و ۱۰ دقیقه یکبار بوده است.
همچنین در روزهای پنجشنبه ایام برگزاری نمایشگاه کتاب نیز ۲۴ حرکت و در روزهای جمعه ۹۰ حرکت به برنامه عادی مترو اضافه خواهد شد تا در مسیر جنوب به شمال(شهرری به تجریش) از ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه تا ۲۱ و ۳۰ دقیقه و در مسیر شمال به جنوب(تجریش به شهرری) از ساعت ۱۹ و ۲۵ دقیقه تا پایان حرکت های مسافری؛ فاصله گذر قطارها به ۵ دقیقه کاهش پیدا کند. این فاصله گذر در برنامه روزهای عادی سال ۷ و ۱۰ دقیقه یکبار بوده است.
همچنین بیشترین تغییرات در برنامه حرکت قطارهای مترو به مناسبت برگزاری نمایشگاه کتاب در روزهای تعطیل با اجرای فاصله گذر ۵ دقیقه یکبار انجام شده است. از ساعت ۹ و ۱۰ دقیقه تا ۲۱ و ۳۰ دقیقه در مسیر جنوب به شمال(شهرری به تجریش) و از ساعت ۱۰ و ۵ دقیقه تا پایان حرکت های مسافری در مسیر شمال به جنوب(تجریش به شهرری) فاصله گذر قطارها به ۵ دقیقه کاهش پیدا کرده است در حالیکه در برنامه عادی روزهای تعطیل، هدوی ۷ دقیقه بوده است.
همچنین برای ایمنی بیشتر و جلوگیری از وقوع هر حادثه مقرر گردیده تا دو دستگاه آمبولانس در ورودی های ایستگاههای مصلی و شهید بهشتی استقرار یابند و تیم فوریت های پزشکی نیز در این ایستگاه ها مستقر خواهند بود. شرکت بهره برداری مترو برای تسهیل در تهیه بلیط مترو و جلوگیری از ایجاد صف های طولانی در واحد فروش بلیت؛ دو واحد فروش دیگر در ورودی های ایستگاههای مصلی و شهید بهشتی را مستقر می کند و یک کانتر هم جهت خدمات بهتر به مسافرین در فروش بلیت در ورودی ایستگاه شهید بهشتی مستقر می شود.
در زمان برگزاری نمایشگاه خدمات فرهنگی نیز از سوی مترو برای مسافران در نظر گرفته شده است که از آن میان می توان به برگزاری مسابقه کتاب و اهداء جوایز اشاره کرد. همچنین در ۱۱ ایستگاه مشاوره کتاب ارائه می شود.