اگرچه بازی مریلا زارعی و نقش محوری او جای زیادی برای بازیگران نقش های مکمل باقی نگذاشته اما بازی گلاره عباسی هم از دید منتقدان و تماشاگران دور نمانده است. بازیگر این فیلم در گفت و گو با ما، آخرین ساخته کارگردان تازه نفس، «نرگس آبیار» را فیلمی توصیف کرد که با همه اتفاقات تلخی که حین بازی برایش رخ داد، اما توانست در آن بازی و البته زندگی کند.

این دومین کار مشترک شما با خانم آبیار است. این همکاری از کجا شروع شد تا به شیار ۱۴۳ رسید؟

خانم آبیار کار خود را از سینمای مستند شروع کرده و رد پای این تجربه در نگاه و قلم او وجود دارد. اینکه در فیلمی رئال و غیرنمایشی بازی کنم ایده آل من است. در تجربه اولی که با ایشان داشتم اتفاق های خوبی افتاد که از فیلم «اشیا» برای من خاطره یک همکاری خوب به جا گذاشت. در این کار فیلمنامه را که خواندم به واسطه تجربه قبلی و آشنایی که داشتیم و نیز جذابیتی که سوژه جنگ برایم داشت این نقش را قبول کردم.


ولی پروژه شیار به آسانی کار قبلی نبود.

درست است. کار خارج از تهران بود و دوری از خانواده و اینکه خارج از خانه به هر حال از روال طبیعی زندگی دور می شوید، سختی بدیهی چنین کاری است. همزمان و در فرصت کمی که در منطقه بودیم باید روی درآوردن تیپ و لهجه کرمانی هم کار می کردیم. درآوردن این لهجه کار سختی است. شما با لهجه هایی مثل ترکی یا شمالی آشنایی و برخورد بیشتری دارید، تا لهجه یی مثل کرمانی. این لهجه در هر روستا و شهرستان تغییر می کند و هر سه ما چون اعضای یک خانواده بودیم، باید با یک لهجه حرف می زدیم. خب این سختی فنی کار بود. از این گذشته نقش خود من که باید در نقش مصاحبه شونده داستان را روایت می کردم، اگرچه نقش اصلی کار نبود اما کار سخت و جدیدی برایم بود. برای ایفای این نقش فیلم های زیاد ایرانی و خارجی دیدم که بازیگر مقابل دوربین داستانی را روایت می کند. فیلم هایی که دیدم چندان به کارم نیامد چون ذهنیت کارگردان واقعی تر از چیزی بود که یک نفر مقابل دوربین «حرف زدن» و «روایت کردن» را بازی کند. در نتیجه به جای تمرین این شیوه بازی، رسیدم به جایی که داستان را برای یک نفر تعریف کنم.

در نهایت کار راضی کننده بود؟

قطعا. موضوع جنگ برای آدم های نسل ما که زاده دهه ۶۰ و ۷۰ هستیم، موضوع مهمی است. جنگ در هر ابعادی که باشد تاثیرات خودش را در زندگی نسل های بعد هم می گذارد و همیشه این موضوع برای من جذاب بود که این تاثیر غیرمستقیم اما عمیق جنگ به تصویر کشیده شود. این فیلم انگیزه من را برای بازی در فیلم هایی که به موضوع جنگ می پردازند، بیشتر کرد. من دو فیلم با خانم آبیار کار کردم که فکر می کنم وجه مشترک این دو، زنانه بودن آنها و واقعی بودن شان است. شما روابط انسانی ساده، عواطف و احساسات انسانی واقعی و ملموسی را می بینید که به راحتی با مخاطب ارتباط می گیرد. پروژه شیار در مقایسه با فیلم اول حرفه یی تر و بزرگ تر بود اما همچنان این روایت واقعی و مستندگونه در فیلم جریان دارد.

و فکر می کنید این نگاه مستند باعثموفقیت فیلم شد؟

درآوردن یک فضای واقعی کار بسیار سختی است. مثلا به جای کرمان می شد لوکیشن مشابهی در اطراف تهران پیدا کرد، همان لباس و لهجه را هم اجرا کرد ولی کار در نهایت متفاوت درمی آمد. حتی اگر مو به مو مراقب بودند که فضا واقعی جلوه کند، باز آن اتمسفر رئال را نمی شود در استودیو یا لوکیشن غیرواقعی ایجاد کرد. برای بازیگر هم کار رئال و غیرنمایشی سخت تر است. وقتی من سوار ماشینم می شوم و یک ساعت بعد سر لوکیشن راحت تری که تدارک دیده شده بازی می کنم، باز بازی من چیزی کم دارد که به محیط و ارتباطم با واقعیت برمی گردد. همه اینها در کار نهایی به چشم مخاطب می آید و تاثیر می گذارد. باری روی این گونه فیلم ها وجود دارد که کار را سخت تر اما قابل لمس تر و قابل درک می کند. برای همین معتقدم که این فیلم هم با این سطح از واقعی بودن می تواند اتفاق های خوبی را رقم بزند.

کار با مریلا زارعی چطور بود؟

مریلا با پشتکار و انرژی زیادی کار می کرد. به عنوان کسی که تازه وارد عرصه بازیگری شده است، فکر می کردم این ذوق و هیجان بازیگری به مرور در من از بین خواهد رفت و بازی و پشتکار او نویدی برای آینده بود که می شود بعد از سال ها هم با همان حساسیت و جدیت اولیه کار کرد.