اگر دیدید بیگانه ای به زمین آمده تا برای اربابان فضایی اش گوشت انسان بفرستد، دانشمند دیوانه ای خودش را در کامپیوتر بارگذاری کرده، قهرمانی برای از بین بردن بیگانگی که می خواهند زمین را نابودکنند مجبو راست بارها و بارها یک جنگ را از نو آغاز کند، دانشمندانی که یک کرم چاله پیدا کرده اند و می خواهندسفر در فضا را دچار تحول کنند، نظافتچی قرار است پادشاه جدید کهکشان ها باشد و… بدانید در انتهای سال ۲۰۱۴ هستید، سالی که تعداد فیلم های علمی - تخیلی آن یک سر و گردن بالاتر از سال های قبل است.

اینها خلاصه داستان چند فیلمی است که قرار است در ۳۶۵ روز آینده با آنها دیدار کنیم اما مطمئنا نه همه آنها. در این مدت ما قرار است با چند دوست قدیمی تر هم تجدید دیدار کنیمن که گودزیلا، ایکس من، سیاره میمون ها و اسپایدرمن و البته روبوکاپ جزو آنها هستند اما اگر فکر می کنیداینهمه داستان است، باید بگوییم اشتباه می کنید! چرا که سال ۲۰۱۴ سال فیلم های علمی - تخیلی وفانتزی است و بیشتر از اینها برای شما سوغاتی دارد.

۱ - بازگشت نوستالژیک

RoboCop

کارگردان:جوزه پاجیلیا

بازیگران:جوئل کینامن، گری الدمن، مایکل کیتون، ساموئل ال جکسون، ابی کرنیش

اکران:۲۳ بهمن امسال


اغلب کسانی که دهه چهارم زندگی شان را تجربه می کنند با این نام آشنا هستند، پلیس آهنی! این فیلم، بارها و بارها از تلویزیون خودمان پخش و به یکی از محبوبترین فیلم های علمی - تخیلی بچه های آن دوره هم تبدیل شد. البته هنوز هم که داستان فیلم را می شنویم، می بینیم که حق داشتند. در آینده ای نه چندان دور(سال ۲۰۲۸) پلیس فداکار و خانواده دوستی به نام الکس مورفی در یکی از درگیری هایش با تبهکاران به شدت زخمی شده و همه منتظر رسیدن خبر مرگ او هستند اما شرکتی چند ملیتی به نام OmniCorp با پیشنهادی سر می رسند؛ پیوند اجزای زنده الکس با یک روبات نتیجه کار روبوکاپی است که قرار است گوش به فرمان ستاد فرماندهی پلیس و کسی باشد که آن را برنامه ریزی کرده اما دانشمندان خبر ندارند که هنوز خاطرات مورفی پاک نشده. حالا جوزه پاجیلیا برزیلی که با فیلم پلیسی دو قسمتی «جوخه ممتاز» نامش سر زبان ها افتاده، باسازی این فیلم را برعهده گرفته و قرار است بعد از ۲۶ سال خاطرت به یادماندنی ما را دوباره زنده کند.

۲ - انسان ها به کشتارگاه می روند

Under the Skin

کارگردان:جاناتان گلیزر

بازیگران:اسکارلت جوهانسن، آنتونیا کمپبل، هیوجز، پل برانیگان

اکران:۲۳ اسفند امسال


قهرمان فیلم «زیر پوست»، بیگانه ای است به نام ایسرلی(با بازی اسکارلت جوهانسن) که از طرف شرکت ثروتمندی به زمین فرستاده شده تا برای آنها انسان شکار کند. او برای این کار سراغ مسافرانسرگشته ای می رودکهوسیله نقلیه ندارند و منتظر این هستند که کسی به صورت رایگان آنها را به مقصدشان برساند اما قسمت وحشتناک ماجرا اینجاست که شکار شدگان بعد از تحویل فلج شده وآنقدر به آنها غذا می خورانند تا به موجود فربه ای تبدیل شوند. حالا آنها غذای بسیار لذیذی برای بیگانگانی هستندکه برای رسیدن به غذایشان لحظه شماری می کنند. جاناتان گلیزر، کارگردان کم کار سینمای جهان که فیلم «تولد» ش یکی از معدود فیلم های مشهور اوست، فیلمنامه را از روی کتابی به همین نام اقتباس کرده که در سال ۲۰۰۰، یعنی زمانی که منتشر شد، همه منتقدان نویسنده اش منایکل فبر را ستودند. آنها طنز سیاه فبر را پسندیدند و آنرا نقدی بر سیاست هایی مثل بنگاه های اقتصادی بزرگ، کشاورزی متمرکز و تباهی طبیعت دانستند.

۳ - جهیش یافته ها در تونل زمان

X - Men: Days Of Future Past

کارگردان:
برایان سینگر

بازیگران:هیو جکمن، جیمز مک آووی، مایکل فاسبندر، جنیفر لورنس، النپیج

اکران:۲ خرداد ۹۳


با احتساب دو فیلم سینمایی ولوورین، فیلم «روزهای گذشته آینده» هفتمینفیلم از سری مردان - ایکس است که روی پرده خواهد آمد. از قرار معلوم داستان این فیلم ادامه ای است برای دو قسمت «آخرین ایستادگی»(۲۰۰۶) و «درجه یک»(۲۰۱۱) اما با این پیش فرض کهق رار است شرح حال تعدادی از مردان - ایکس باشد که بین گذشته و حال شان در رفت و آمد هستند. آنها قصد دارند با رفتن به گذشته جلوی اتفاقاتی را بگیرندکه آینده جهش یافته ها و انسان ها را تغییر می دهد و از فلاکتی که در آن گرفتار هستند، رهایی می بخشد.

۴ - دانلود تکمیل شد

Transcendence

کارگردان:والی فیستر

بازیگران:جانی دپ، مورگان فریمن، ربکا هال، کیت مارا

اکران:۱۶ آبان ۹۳


دانشمندی به نام دکتر ویل کستر(جانی دپ) که درباره هوش مصنوعی تحقیق می کند، در عطش این است تا ماشینی خلق کند که بتواند ادراک و هوش جمعی داشته باشد. اگرچه در این میان مخالفان پیشرفت های تکنولوژی او را هدف قرار داده انداما این باعثمین شود کستر بیشتر ترغیب شود تا بههدفش برسد. علاوه بر این، کستر می خواهد خودش هم بخشی از این تکنولوژی جدید باشد، بنابراین بدنش را در یک کامپیوتر دانلودمی کند اما این آزمایش از او یک موجود غیرقاتبل کنترل می سازد. این فیلم اولین تجربه فیلمنامه نویس و کارگردانآن است. هر چند در پشت صحنه آن، کریستوفر نولان به عنوان تهیه کننده حضور دارد.

۵ - در جستجوی غذای از دست رفته

Interstellar

کارگردان:کریستوفر نولان

بازیگران:متیو مک کاناهی، ان هنوی، جسیکا جستین، مایکل کین

اکران:۱۶ آبان ۹۳


مثل اغلب کارهای نولان که تا اکران نشوند نمی شود فهمیدشان، هنوز مشخص نیست که در این فیلم قرار است دقیقا با چه چیزهایی روبرو شویم. تنها چیزهایی که مشخص شده این است که طبق معمول خودش کارگردان است، برادرش نویسنده و همسرش تهیه کننده و البته به جای فیلمبردار همیشگی اش والی فیستر که در باکس قبل نقش کارگردان را دارد، هویت فن هویتما را جایگزین کرده. نقش اول هم به منیو مک کاناهی رسیده و کلیت ماجرا درباره این است که عده ای از فضانوردان دل به دریا زده و به کرم چاله ای می روند تا شاید بتوانند برای سیاره در حال مرگشان منبع غذای جدیدی بیابند.

۶ - دکمه continue را بزن!

Edge of Tomorrow

کارگردان:داگ لایمن

بازیگران:تام کروز، امیلی بلانت، بیل پکستون

اکران:۱۶خرداد ۹۳


داگ لایمن در نقش کارگردان فیلم) خویت بورن) و کریستوفر مک کوآری در نقش فیلمنامه نویس(مظنونین همیشگی) شما را به میدان جنگی دعوت می کنند که همانند بازی های کامپیوتری، قهرمان داستان باید پس از مرگش بارها و بارها زنده شود و مبارزه آن روز را از سر گیرد.

ماجرا از این قرار است که سرهنگ ویلیام بیل کیج(تام کروز) که تا به حال جنگی را تجربه نکرده، در همان دقایق اولیه جنگ علیه بیگانگانی که قصد تخریب زمین را دارند، کشته می شود اما او به وسیله تجهیزاتی که برایش تدارک دیده اند، زنده شده وبه همان نقطه آغاز می رسد تا جنگ را از ابتدا شروع کند اما با این تفاوت که او حالا تجربه بیشتری دارد و بهتر می تواند مبارزه کند.

۷ - به گودزیلا سلامی دوباره می کنیم

Godzilla

کارگردان:گرت ادواردز

بازیگران:آرونتیلور - جانسون، برایان کرنستون، ژولیت بینوش

اکران:۲۶ اردیبهشت ۹۳


«اگر این فیلم فقط درباره هیولا بود من نقش را قبول نمی کردم»؛ برایان کرنستون بعد از اینکه در سریال Breaking Bad در نقش والتر وایت بسیار خوش درخشید و جایزه های بسیاری را برد، حالا اولین فیلم بلاک باسترش را تجربه می کند و ادعا دارد که فیلم گودزیلای جدید بیش از اینکه درباره خود هیولا باشد، درباره این است که چگونه افسار قدرت را به کنترل خود درآوریم ودر مقابل مادر طبیعت متواضع باشیم و آن را به آشغال دانی مبدل نکنیم که چنین هیولایی از آن بیرون بیاید. این فیلم همزمانبا ۶۰ سالگی تولد خود هیولا اکران خواهد شد.

۸ - قهرمان جارو به دست

Jupiter Ascending

کارگردان:
لاناواندی واچوفسکی

بازیگران:میلا کونس، چَنینگ تیتوم، شان بین

اکران:
۲۷ تیر ۹۳


از این دست قهرمان ها کم نداشتیم؛ از اینهایی که یکدفعه یکی از در تو می آید و به قهرمان داستان که هنوز نمی داند چه چیزی در درونش نهفته است، می گوید «پاشو بساطت را جمع کن، قرار است دنیایی را نجات بدهی»، یکی مثل بیلبو بگینز در هابیت «جوپیتر جونز» از این دست قهرمان هاست؛ او که یک مهاجر بدشانس روسی است، برای گذران زندگی مجبو راست سرویس های بهداشتی را تمیز کند اما یکدفعه سر و کله کین(تیتوم) پیدا می شود که می خواهد او را سر به نیست کند. کین به او می گویدکه ملکه کهکشان ها فکر می کند جوپیتر یکی از کسانی است که می تواند تخت و تاج او را بر هم بزند و برای همین به فکر کشتنش افتاده.

۹ - این بار بدونتارانتینو

Sin City: A Dame to Kill For

کارگردان:فرانک میلر، رابرت رودریگوئز

بازیگران:جسیکا آلبا، جاش برولین، جوزف گوردون - لویت، اوا گرین، میکی رورک، بروس ویلیس

اکران:۳۰ مرداد ۹۳


بدون حضور افتخاری تارانتینو، فرانک، میلر و رابرت رودریکوئز ساخت قسمت دوم فیلم شگفتی ساز «شهر گناه» را شروع کردند. فیلم دنباله ای است برای ماجراهای قسمت اول. البته بهتر است بگوییم از روی دومین کتاب مصور میلر «بانویی که به خاطرش می کشم» قرار است فیلم ساخته شودو خود میلر قرار است به صورت اختصاصی بخش هایی را به فیلمنامه اضافه کند. همانند قسمت اول، فیلم به صورت چند اپیزود ساخته می شود(این بار چهار اپیزود) و ارجاعاتی هم به اتفاقات فیلم اول داده خواهد شد. حالا باید ببینیم قسمت دوم «شهر گناه» می تواند همانند قسمت اول همه را شگفت زده کند یا بیشتر قصد تخریب خاطرات ما را دارد؟

۱۰ - کیسه جدید مارول

Guardians of the Galaxy

کارگردان:جیمز گان

بازیگران:برد لی کوپر، وین دیزل، جان سی، رلی، کریس پرَت

اکران:۱۰ مرداد ۹۳


مارولی ها که از کنار مرد عنکبوتی، هالک، مرد آهنی و انتقام جویان توانسته اند حسابی خزانه شان را پر پول کنند، این بار سراغ پروژه ای جدید رفتند تا شاید راه های تازه ای برای کسب درآمد پیدا کنند. «محافظان کهکشان» اقتباس تازه ای است از یکی از معروفترین کتاب های مصور شرکت مارول به همین نام که همانند انتقام جویان، محفلی است برای جمع شدن تعداد زیادی قهرمان و ضد قهرمان و تبهکار. البته در این سری خبری از بچه های انتقام جویان مانند مرد عنکبوتی نیست(هر چند نقشه هایی برای ورود آنها هم کشیده شده) و بیشتر شخصیت های آن برای شما جدید خواهند بود. علاوه بر این تم داستانی آن برخلاف انتقام جویان فضایی تر و علمی - تخیلی تر است که جلوه های ویژه به مراتب سنگین تری را می طلبد.

دنباله دارها

The Amazing Spider - Man۲

اکران:۱۲ اردیبهشت


پیتر پارکر(اندرو گارفیلد) همچنان در حال متعادل کردن زندگی دوگانه اش است که سروکله چند دشمن جدید پیدا می شود: الکترو(جیمی فاکس) و دشمن قدیمی اش(هری آزبورن) اما او کم کم متوجه می شود پشت این دو دشمن قوی تری نهفته است که اس کارپ نام دارد. البته به غیر از مرد عنکبوتی، قسمت جدید کاپیتان آمریکا هم اکران خواهد شد.

The Hobbit: There and Back Again

اکران:۲۶ آذر ۹۳


در آخرین قسمت این سگانه، بعد از اینکه درف ها و بیلبو بگینز موفق می شوند به گنج ها دست پیدا کنند، دشمنانتازه ای بر سر راه شان قرار می گیرند. پادشاه الف ها و گابلین ها، آنها هم سهم خودشان را از این سرمایه هنگفت می خواهند و این نویدیک جنگ بزرگ را می دهد. آیا ما دوباره به سرزمین میانه باز می گردیم؟

The Hunger Games: Mockingjay

اکران:۳۰ آبان ۹۳


آغاز یک پایان؛ طبق سنتی که رواج پیدا کرده، آخرین کتاب فانتزی کودکان معمولا دو فیلم می شود. برای «هری پاتر و گرگ و میش» این اتفاق افتاد و حالا عطش مبارزه در آن گرفتارت شده. در این قسمت کتنیس و دو دوستش خود را آماده می کنند تا پایان یک کار را آغاز کنند؛ پایان حکومت دیکتاتوری را!

Transformers: Age of Extinction

اکران:۶ تیر ۹۳


مایکل بی، کارگردان سری ترنسفورمرز بالاخره تصمیم گرفت مسیر این سری را تغییر دهد. حالا هم شخصیت های انسانی تغییر کرده و دیگر خبری از سم و دوستانش نیست و هم قرار است بوبات های جدیدی ببینیم. از همه مهمتر قرار است خط داستانی هم تغییر کند. حالا باید ببینیم این تغییرات، سری ترنسفرمرز را به کجا می کشاند!