«گانگنام استایل» در تلویزیون ایران

ملت ایران: ' گانگنام استایل ' آهنگ معروف خواننده کره ای که عنوان پربیننده ترین ویدیو را در سایت یوتیوب یدک می کشد، در صدا و سیما بازسازی و پخش شد.

مجموعه طنز ' خنده بازار ' چهارم اسفند ماه در یکی از آیتم های خود به نام ' هشت ' که به نقد برنامه سینمایی ' هفت ' می پردازد، به بازآفرینی تک آهنگ پاپ ' گانگنام استایل ' پرداخت.

' گانگنام استایل ' یک تک آهنگ پاپ از کره جنوبی است که به دلیل طنز و حرکات نامعمول خواننده آن مورد تحسین قرار گرفته است؛ این موزیک ویدیو، عنوان پربیننده ترین ویدیوی تاریخ یوتیوب را یدک می کشد که تا ژانویه ۲۰۱۳ بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون بیننده داشته است.

بازخوانی این موزیک ویدیو در یک برنامه تلویزیونی، اظهار تعجب مخاطبان این رسانه را در پی داشت.

البته این اقدام برنامه ' خنده بازار ' سابقه دار است، دست اندرکاران این برنامه پیشتر نیز اقدام به بازسازی برنامه های شبکه های ماهواره ای فارسی زبان کردند اما اینکه یک موزیک ویدیو آن هم از نوع موسیقی رپ در تلویزیون بازخوانی شود، تامل برانگیز است.

' حبیب پرونده ' ایفاگر نقش این خواننده رپ کره ای در برنامه ' خنده بازار ' دراین باره به خبرنگار ایرنا می گوید: این نقش به پیشنهاد شهاب عباسی کارگردان و علی شب خیز کارگردان تلویزیونی خنده بازار به من داده شد.

وی می افزاید: از آنجا که بخش نظارت صداو سیما حساسیت زیادی روی دیالوگ ها و آیتم های این برنامه دارد، عوامل تولید مجموعه خنده بازار احتمال می دادند که این بخش را واحد نظارت صدا و سیما حذف کند اما چنین نشد و بخش یادشده پخش شد.

پرونده که حدود دو ماه است با مجموعه خنده بازار همکاری می کند، توضیح می دهد که این مجموعه تلاش دارد تا مشکلات جامعه را به زبان طنز بیان کند و از همین رو عوامل تولید آن همواره از مسوولان شبکه می خواهند تا اجازه یابند مشکلات اجتماعی به زبان ساده بیان شود.

این بازیگر طنزپرداز تاکید می کند: در بسیاری از موارد شاهدیم که دیالوگ بازیگران این مجموعه در زمان نظارت حذف می شود و یا حتی از بازیگران خواسته می شود که از ادای عبارت هایی چون ' تو رو خدا ' پرهیز کنند.

پرونده می افزاید: برخی مخاطبان این مجموعه معتقدند که دیالوگ های بازیگران عادی و تکراری بوده و حتی در برخی موارد جذاب نیست، از این رو باید تلاش شود از ارایه کارهای تکراری و سبک جلوگیری کنیم.

این بازیگر در عین تاکید دارد که عوامل تولید این مجموعه سعی کردند با گنجاندن بخش مربوط به آهنگ معروف کره ای و به بهانه نقد یک برنامه تلویزیونی دیگر به مجموعه، به چاشنی کار اضافه کنند.

پرونده یادآور می شود: برخی تصور می کنند که ایفای نقش های طنز نسبت به کارهای جدی، آسانتر بوده اما باید گفت که بازی در کارهای آیتمی بسیار مشکل تر از ایفای نقش در کارهای جدی تلویزیون است. بازیگر باید سابقه فعالیت در حوزه تئاتر را داشته باشد تا بتواند در عرض چند دقیقه نقش های مختلفی را ایفا کند.

ایرنا