ملت ایران: کمتر از یک ماه مانده به تحویل سال نو و در حالی که بسیاری از علاقمندان " کلاه قرمزی و پسرخاله " منتظر تماشای سری جدید این مجموعه بودند انتشار خبر احتمال توقف تولید و عدم پخش آن در تعطیلات نوروز ۹۲ آن هم به دلیل مشکلات مالی واقعاً دور از انتظار بود.

سوپراستاری که فقیر شد!

این فروش با رقمی بالغ بر ۵ میلیارد تومان البته شاید در مختصات امروز سینمای ایران رقمی قابل تأمل بود اما بد نیست بدانید در کارنامه کلاه قرمزی و پسرخاله رقم چشم‌گیری نیست. زوجی که عنوان پول‌سازترین کاراکترهای تاریخ سینمای ایران را از آن خود کرده‌اند، دو دهه پیش با اولین حضورشان بر پرده سینما تعداد مخاطبانی را به سالن‌ها کشاندند که اگر همان تعداد امروز برای تماشای فیلم جدید این دو دست در جیب می‌کردند و به سینما می‌آمدند فروش گیشه آن به رقمی نزدیک به ۱۹ میلیارد تومان می‌رسید!

درآمد؛ ساعتی ۲۰۰ هزارتومان!

چندی قبل هفته‌نامه " همشهری جوان " در گزارشی خواندنی درباره توفیقات این زوج عروسکی با ضرب و تقسیم دخل و خرج‌شان به این برآورد رسیده بود که ظرف دو دهه اخیر، این دو عروسک مجموعا بیش از ۳۱ میلیارد تومان و روزانه نزدیک به ۴ میلیون و هشتصد هزار تومان درآمد ناخالص داشته است؛ یعنی کمی کمتر از ساعتی ۲۰۰ هزار تومان!

هرچند باید پذیرفت چنین رقمی با کمی اغماض قابل قبول است اما نمی‌توان پولسازی معجزه‌گون این عروسک‌های ابری را در دو دهه اخیر کتمان کرد. همین پشتوانه هم صداوسیما را مجاب کرد تا در نوروز ۸۸ باردیگر این مولودهای مبارک خود را روانه آنتن کند و طبق شنیده‌ها برای آن قرارداد دقیقه‌ای یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان منعقد کند. رقمی که بواسطه استقبال قابل توجه مخاطبان رسانه ملی سال بعد به دقیقه‌ای یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

اگر همین افزایش دویست هزار تومانی را برای نوروز ۹۱ هم در نظر بگیریم و متوسط هر برنامه را ۴۵ دقیقه و تعداد قسمت‌های هر سال را ۱۳ قسمت فرض کنیم، طی سال‌های مذکور کلاه قرمزی بیش از ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون از تلویزیون دستمزد گرفته‌است!

چشم‌پوشی از یک برند!؟

همین اقبال در تلویزیون سبب شد که خالقان کلاه قرمزی بار دیگر هوس پرده سینما کنند و " کلاه قرمزی و بچه ننه " را برای اکران سال ۹۱ مقابل دوربین ببرند. کلاه قرمزی با فروش بیش از ۵ میلیارد تومانی در سالی که سینما دوران رکود بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند ثابت کرد که این عروسک‌ محبوب در آستانه ۲۰ سالگی هنوز از رمق نیافتاده و هواداران خاص خود را دارد. هوادارانی که معلوم نیست در نوروز ۹۲ فرصت تجدید دیدار با کلاه قرمزی و دوستانش نصیب‌شان شود.

با تمام آنچه در این گزارش به آن اشاره شد فکر می‌کنید می‌توان پذیرفت مشکل مالی تولیدکنندگان این مجموعه تا آن حد جدی است که سازمان صداوسیما توانایی رفع آن را نداشته و احتمالاً ناگزیر شده از این برگ‌برنده که دیگر تبدیل به یک " برند " شده‌ چشم‌پوشی کند!؟ آیا فقر دامن سوپراستار میلیاردر سینما و تلویزیون را هم خواهد گرفت؟

مهر