کامبیز دیرباز:زیر نظر رستوران محل چاق شدم!

ملت ایران: شاید فیلم «خاکستر و برف» فیلمی ملال آور بود اما کامبیز دیرباز در نقش خودش درخشید و وجهه دیگری از بازیگریش را به نمایش گذاشت. به همین دلیل در حالی که اهالی رسانه او را دوره کرده بودند و به محاصره دوربین های عکاسی درآمده بود، گپ کوتاهی با او زدیم که در ادامه می خوانید:

آقای دیرباز گویا تعلق خاطر خاصی به سینمای جنگ دارید، چه چیز در این کاراکتر دیدیدکه پذیرفتید در این فیلم بازی کنید؟

- حس و حال فضای حاکم بر این کار را دوست داشتم و به نظرم کاراکتر به شدت آدم غریبی بود. این را واقعا دوست داشتم و باعثشد که بپذیرم در این فیلم بازی کنم. این آدم سنگینی یک دروغ بزرگ را روی دوش خودش احساس می کرد و ۲۵ سال سکوت کرده بود و این را تحمل می کرد. من هم دوست داشتم در این فیلم بازی کنم که خدا را شکر اتفاق افتاد.

شما معمولا در فیلم های تجاری بازی می کنید. این فیلم کمی از این فضا دور بود. برای تنوع دادن به کارنامه تان در آ «بازی کردید؟

- «خاکستر و برف» خیلی فیلم دلی است. این را هم بگویم که سینمای ایران هیچ فرمولی ندارد و مشخص نیست که چه فیلمی می فروشد. نمی شود به راحتی پیبش بینی کرد شاید مخاطب خاکستر و برف را هم بپسندد و برود ببیند. هنوز معلوم نیست اما حرفتان را قبول دارم. این فیلم در حالت عادی نمی تواند آنچنان با مخاطب عام ارتباط برقرار کند و فیلمی هنری است که مخاطب خاص خودش را دارد.

شما در نشست خبری این اثر لابلای حرف هایتان گفتید در این فیلم بازی نکرده اید و یاد گرفته اید بازی نکنید. یعنی در تمام این سال ها بازی می کردید؟

-(می خندد) نه؛ سعی کردم تجربه ای داشته باشم که بازی نکردن را یاد بگیرم و تجربه خاص تری در کارنامه ام باشد اما ناخودگاه تکنیک هایی که از ۱۶ سال پیش در دانشکده بازیگری یاد گرفتم در ذهنم می آمد و کمکم می کرد. به هر حال نمی توان آنها را رعایت نکرد چون ۹۰ درصد بازیگری تکنیک است و تو نمی توانی کار فیلمبرداری ات را خراب کنی. باید اینقدر تکنیک داشته باشی که کل گروه با بازی تو به چشم بیایند. خواستم عین زندگی بازی کنم و چیزی به چشم نیاید.

شما در این فیلم اضافه وزن زیادی دارید. آقای دیرباز زیر نظر پزشک چاق شدید؟

- نه، نه، زیر نظر رستوران محل چاق شدم!

چه برنامه ای برای لاغر شدن دارید؟

- فقط دارم ورزش می کنم. ان شاء الله تا عید لاغر می شوم.

به سیمرغ فکر میکنید؟

- اولین حضور من در جشنواره با فیلم دوئل همراه شدو طعم سیمرغ را چشیدم، به خاطر همین دیگر زیاد به آن فکر نمی کنم.

مگه دیپلمات ها دل ندارن؟

روسی بودن همسر احسان در فیلم نکته ای بود که حاشیه ساز شد و شهیدی فرد خطاب به کارگردان پرسید: «واقعا احسان به عنوان یک دیپلمات با یک روسی ازدواج کرده؟» که قربان نجفی(یکی از بازیگران فیلم) گفت: «مگه دیپلمات ها دل ندارن؟» که شهیدی فرد در پاسخش گفت: «چرا دل دارن اما اجازه ندارن دلبری هاشونو ثبت کنند. تا آنجایی که من می دونم دیپلمات ها نمی توانن با اتباع خارجی ازدواج کنن.» و روح الله سهرابی از همه جا بی خبر گفت: «واقعا نمی تونن؟! من خبر نداشتم!»

می خواستیم بی زمان و بی مکان باشیم

سهرابی که تمام فیلمش در شهر انزلی فیلمبرداری شده در پاسخ به این سوال که چرا هیچ کدام از کاراکترهای فیلمش لهجه شمالی ندارند، گفت: «قرار بود فیلم بی زمان و بی مکان باشد و ما حتی اسمی از شهری که در آن هستیم نمی بریم.» امسال، در جشنواره خیلی از فیلم ها ادعای بی زمانی و بی مکانی کرده اند اما نتوانسته اند به درستی این ادعا را در فیلم هایشان روی پرده نشان دهند. *

نخیر! همسرم روس نیست

نشست خبری فیلم «خاکستر و برف» به کارگردانی روح الله سهرابی، با حرف های بامزه ای همراه بود. در ادامه بخش هایی از این نشست را بخوانید: کاجمبیز دیرباز در ابتدای نشست درباره ۱۵ کیلو اضافه وزن در این فیلم گفت: «من که برای چاق شدن سختی نکشیدم اتفاق خیلی هم خوش گذشت. الان دارم سختی می کشم که می خوام برگردم به وضعیت اولم! من همین جا از همه تپل ها دفاع می کنم. تپلی هم بد نیست.»

دیرباز در بخش دیگری از نشست به حرف دل خیلی از مطبوعاتی ها اشاره کرد و گفت: «البته این شخصیت اگر لاغر هم بود اتفاق خاصی نمی افتاد اما برای خودم بد نبود شکلی دیگر را هم تجربه کنم.»

در اواخر این نشست هم محمدرضا شهیدی فرد درباره هویت همسر احسان(با بازی دیرباز) از او پرسید و گفت: «آقای دیرباز شما همسرتون روسی اند؟» که دیرباز با خنده گفت: «نخیر همسرم روس نیست؛ همسر احسان در فیلم، روس است!»

منبع: تماشا