ملت ایران: این گروه جوان به رغم تصوراتی که از هر گروه جوانی می‌شود، توانست گلیم بی‌پشتوانه خود را طوری از آب بیرون بکشد که حرف ناگفته‌ای باقی نماند و مدیران و مسولان موسیقی از این پس گوشه چشمی هم به موسیقی‌ها و متولیان نه چندان ناشناسشان داشته باشند.

گروه مانو‌ها متشکل از یک خواننده، دو نوازنده گیتار، یک نوازنده درامز و یک نوازنده کی بورد است که روی هم ۵ نفرند اما در این اجر به لطف حضور آرش دستجردی که نوازنده مه‌مان گروه بود، ۶ نفر روی سن اجرای برنامه کردند.

مانو‌ها با اجرای‌‌ همان یک قطعه اول توانستند تماشاچیان خود را سرجایشان می‌خکوب کنند. در واقع اولین اجرای رسمی گروه با اولین قطعه‌ای که به نام «به یادت» روی سن بود، مانو‌ها را به عنون یک گروه در خور توجه به همگان معرفی کرد. قطعه یاد شده از قطعات خوبی بود که در طول این اجرا می‌شد شنید.

سالن کوچک اما و صمیمی برج آزادی در سرمای هوای بارانی یک روز زمستانی با دومین قطعه شنیدنی «لبخند» به گرمای خاصی رسید. هرچند اجرای گروه با تاخیر همراه بود اما این تاخیر باعثنشد که تماشاچیان زیبایی‌های قطعات را ناشنیده بگیرند.

مانو‌ها که اولین قطعه خود را در آبان ماه روانه دنیای موسیقی کردند، با‌‌ همان قطعات آلبوم نشده توانستند گروههایی از هواداران را به خود جذب کنند. قطعاتی که پیش از اجرای کنسرت از این گروه شنیده بودیم عبارت بودند از به یادت، زندگی بدن ترس، کنارتم و… که همین قطعات باعثشد تا مخاطبان این گروه بیشتر و بیشتر شوند.

در کلام مانو‌ها اصلا خبری از یاس و ناامیدی نیست و هر چه هست صحبت از عشق و امید و آرزوست و دلگرمی به زندگی! رایا خواننده این گروه با کلامی اینچنینی و با صدای خوب و قابلیتهای صوتی که دارد توانست به خودی خود و یک تنه از پس یک اجرای خوب و استاندارد بر آید.

رایا صدای خوب خود را با تمرینهایی که داشته به جایی رسانده که حالا می‌تواند روی سن از تک تک و جز به جز فنونی که یادگرفته ‌‌نهایت استفاده را به همراه تکنیکی که دارد به کار برده و استفاده کند.

این خواننده با وجود سن و سال کمی که دارد تجربه خوبی از خود نشان داد و ثابت کرد که داشتن صدای خوب ربطی به سن و سال ندارد. با اولین نگاه به این خواننده گمان این نمی‌رود که بتواند با صدای خود تماشاچیان را جذب خود کند اما او به همت دوستانی همچون وصال، سروش، شایان و علی توانست عکس چنین چیزی را ثابت کند. علاوه بر این مانو‌ها از معدود گروه‌هایی است که بی‌آنکه در بازار موسیقی آثار منتشر شده‌ای داشته باشد، با قطعاتش دل تماشاچیان را به دست آورد.

نوازندگان در این کنسرت وصال(کیبورد)، شایان(گیتار الکتریک و بیس)، سروش(درامز)، در کنار رایا حضور پر رنگی دارند و به جرات می‌توان گفت که تک تک نوازنده‌ها به اندازه خواننده در پیشبرد این کنسرت نقش بسزایی دارند که در کنار هم به اجرای قطعاتی همچون «به یادت»، «لبخند»، «خونه»، «زندگی بدون ترس»، «روز بزرگ»، «نگران نباش»، «کنارتم»، «بارون می‌اد»، «راه ما»، «راهی به سوی تو»، «یه نگاه نو» و «پنجره» پرداختند و توانستند نام خود را به عنوان گروهی نوپا اما کاربلد سر زبان‌ها بیاندازند.

از نکات بارزی که در این کنسرت می‌توان به آن اشاره کرد حضور رضا کریمی تبار به عنوان مدیر اجرایی و برنامه ریز است که پیش از این تهیه کنندگی گروههای خوب و حرفه‌ای را به عهده داشته است.

منبع: موسیقی ما