به گزارش ملت ایران به نقل ازایسنا، «پاکو د لوسیا» - Paco de Lucia -،اسطورهاسپانیایی موسیقی فلامنکوسه شنبه شب به دلیل حمله قلبی در مکزیک ار دنیا رفت.

به گزارش آسوشیتدپرس، او در پی انتشار مجموعه ای از آلبوم هایموسیقی فلامنکودر دهه ۷۰ میلادی به شهرت جهانی رسید و طی سالها فعالیت هنری در هر دو سبک کلاسیک و جاز به نواختن گیتار پرداخت.

د لوسیا همچنین با «کارلوس سائورا»، فیلمساز اسپانیایی، همکاری داشت و در فیلم مشهور او «کارمن»، محصول سال ۱۹۸۳حضور داشت که موفق به کسب جایزه بفتا در سال ۱۹۸۵ در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان شد.

او همچنین طی سالها فعالیت هنری موفق به کسب دکترای افتخاری از دانشگاه پلی فونیک آلخسیراس منطقه آندلس اسپانیا و دکترای افتخاری از کالج موسیقی دانشگاه برکلی آمریکا شد.

د لوسیا با نام واقعی فرانسیسکو سانچز گومز، در روز ۲۱ دسامبر ۱۹۴۷، در شهر الخسیراس در جنوب اسپانیا در خانواده ای از نسل کولی ها به دنیا آمد. او پنج ساله بود که پدرش اولین گیتار را به او هدیه داد و نوازندگی گیتار را به او آموخت.

د لوسیا در همان دوران کودکی روزانه ۱۰ ساعت تمرین می کرد و توانست در ۱۱ سالگی اولین کنسرتش را برگزار کند. در سالهای بعد با یک گروه فلامنکو کنسرت های متعددی را در کشورهای اروپایی و آمریکا برگزار کرد و همچنین در ۱۸ سالگی نخستین آلبومش را منتشر کرد.

او در سال ۱۹۷۳ و در زمانی که ۲۶ ساله بود با ساخت تک آهنگی به نام Entre dos Aguas به شهرت جهانی رسید و در سالهای بعدی نیز با همکاری با دو گیتاریست مشهور جهان، «جان مک لفلین» و «ال دی میولا» به اسطوره موسیقی فلامنکو تبدیل شد.

د لوسیا در سال ۱۹۸۱ آلبوم «جمعه شب در سانفرانسیکو» را روانه بازار کرد که به سبک موسیقی راک بود و با استقبال گسترده ای مواجه شد. او در سال ۲۰۰۴ جایزه معتبر اسپانیایی «آستوریاس» برای هنر را به عنوان جهانی ترین هنرمند فلامنکو دریافت کرد.

نکته جالب توجه در مورد د لوسیا این است که او تا سال ۱۹۹۱ قادر به خواندن نت نبود و همانطور که در فیلم زندگی نامه اش می گوید به عنوان یک نوازنده گیتار فلامنکو همیشه به ریتم در موسیقی اش اهمیت بیشتری می داده تا درست به صدا درآوردن نت ها.

او الهام بخش چند نسل از نوازندگان جوان گیتار فلامنکو بود و از سال ۱۹۶۵ که نخستین آلبومش را منتشر کرد تا سال ۲۰۱۲ بیش از ۳۰ آلبوم را روانه بازار کرد که بیشتر آنها با استقبال خوب علاقه مندان در کشورهای مختلف جهان بویژه در اسپانیا و کشورهای منطقه آمریکای جنوبی مواجه شد.