ملت ایران:نامزدهای جوایز اسکار امسال توسط سثمک‌فارلین(سازنده‌ی " تد ") و اما استون اعلام شدند. تقریبا ترکیب کلی جوایز همان چیزی است که پیش‌بینی می‌شد به جز چند غافل‌گیری که کمتر کسی انتظار آنها را داشت. مهم‌ترین‌شان توجه فراوان اسکار به فیلم میشاییل هانه‌که، یعنی عشق، و هیولاهای طبیعت جنوب(Beasts of the Southern Wild) و حضور جانگوی تارانتینو در بخش بهترین فیلم در شرایطی است که در اغلب رشته‌ها حضور ندارد. فیلم‌های لینکلن، آرگو، زندگی پای، نمایشنامه نقاط روشن(Silver Lining Playbook)، بینوایان و سی دقیقه بعد از نیمه شب(Zero Dark Thirty) بیشتر نامزدی‌ها در بخش‌های اصلی را به خود اختصاص داده‌اند. فیلم هانکه که به‌عنوان شانس اصلی جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان در نظر گرفته می‌شد، در بخش بهترین فیلم سال نامزد شده و نام فیلم مستقل و اولین ساخته‌ی بن زایتلین یعنی هیولاهای طبیعت جنوب هم در میان نامزدهای رشته‌‌های اصلی مانند بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر زن نامزد به چشم می‌خورد.

در بخش کارگردانی هم خبری از کوئنتین تارانتینو، کاترین بیگلو، بن افلک و تام هوپر نیست اگر چه ساخته‌های آنها در بخش بهترین فیلم انتخاب شده‌است. شوالیه تاریکی برمی‌خیزد، بر خلاف دو فیلم قبلی کریستوفر نولان، نظر آکادمی را جالب نکرده و سهم دیگر بلاک‌باسترهای امسال مانند اونجرز، اسکالی‌فال و هابیت هم چند نامزدی در بخش‌های فنی است. نکته‌ی قابل توجه دیگر درباره نامزدهای امسال، عدم حضور «این یک فیلم نیست» ساخته‌ی مجتبی میرطهماسب و جعفر پناهی در بخش مستند بلند است.

بهترین فیلم:

عشق

آرگو

هیولاهای طبیعت جنوب(Beasts of the Southern Wild)

جانگوی رها از بند

بینوایان

زندگی پای

لینکلن

نمایشنامه نقاط روشن(Silver Lining Playbook)

سی دقیقه بعد از نیمه شب(Zero Dark Thirty)

بهترین بازیگر مرد نقش اصلی:

بردلی کوپر(نمایشنامه نقاط روشن)

دنیل دی لوئیس(لینکلن)

هیو جکمن(بینوایان)

جواکین فینیکس(استاد)

دنزل واشنگتن(پرواز)

بهترین بازیگر زن نقش اصلی:

جسیکا چیستین(سی دقیقه بعد از نیمه شب)

جنیفر لارنس(نمایشنامه نقاط روشن)

امانوئل ریوا(عشق)

کوونزان ویلیس(هیولاهای طبیعت جنوب)

نائومی واتس(غیرممکن)

بهترین کارگردانی:

میشائیل هانه‌‌که(عشق)

بن زایتلین(هیولاهای طبیعت جنوب)

آنگ لی(زندگی پای)

استیون اسپیلبرگ(لینکلن)

دیوید او. راسل(نمایشنامه نقاط روشن)

بهترین فیلمنامه اقتباسی:

آرگو(کریس تریو)

هیولاهای طبیعت جنوب(لوسی آلیبر و بن زایتلین)

زندگی پای(دیوید مگی)

لینکلن(تونی کوشنر)

نمایشنامه نقاط روشن(دیوید او. راسل)

بهترین فیلمنامه ارژینال:

جانگوی رها از بند(کوئنتین تارانتینو)

پرواز(جان گیتینز)

قلمرو طلوع ماه(وس اندرسون و رومن کوپولا)

سی دقیقه بعد از نیمه شب(مارک بال)

بهترین بازیگر مرد مکمل:

آلن آرکین(آرگو)

رابرت دنیرو(نمایشنامه نقاط روشن)

فیلیپ سیمور هافمن(استاد)

تام لی جونز(لینکلن)

کریستف والتز(جانگوی رها از بند)

بهترین بازیگر زن مکمل:

ایمی آدامز(استاد)

سالی فیلد(لینکلن)

آن هاتاوی(بینوایان)

هلن هانت(جلسات)

جکی ویور(نمایشنامه نقاط روشن)

بهترین فیلم انیمیشن بلند:

دلیر

فرانکن‌وینی

پارانورمن

دزدان دریایی

رالف خرابکار

بهترین فیلمبرداری:

آناکارنینا(سیموس مک‌گاروی)

جانگوی رها از بند(رابرت ریچاردسون)

زندگی پای(کلودیو میراندا)

لینکلن(یانوش کامینسکی)

اسکای‌فال(راجر دیکنز)

بهترین طراحی لباس:

آناکارنینا(ژاکلین دوران)

بینوایان(پاکو دلگادو)

لینکلن(جوآنا جانستن)

آینه آینه(آیکو ایشوکا)

سفیدبرفی و شکارچی(کولین اتوود)

بهترین مستند بلند:

۵ دوربین شکسته(عماد برنات و گای دیویدی)

دروازه‌بانان(اسامی بعدا اعلام خواهد شد)

چگونه یک پلاژ را نجات دهیم؟

جنگ نامرئی

در جستجوی شوگرمن

بهترین مستند کوتاه:

اینوسنت

شاه نقاط

دوشنبه‌ها در راسین

قلب باز

رستگاری

بهترین تدوین:

آرگو(ویلیام گلدنبرگ)

زندگی پای(تیم اسکویرز)

لینکلن(مایکل کان)

نمایشنامه نقاط روشن(جین کسیدی و کریسپین استراترز)

سی دقیقه بعد از نیمه شب(دیلان تیکنر و ویلیام گلدنبرگ)

بهترین فیلم خارجی:

عشق(اتریش)

کان - تیکی(نروژ)

نه(شیلی)

رابطه‌ سلطنتی(دانمارک)

ساحر جنگ(کانادا)

بهترین چهره‌پردازی:

هیچکاک(هاوارد برگر، پیتر مونتانا و مارتین ساموئل)

هابیت: سفری غیرمنتظره(پیتر سووردز کینگ، ریک فایند لیتر و تامی لین)

بینوایان(لیزا وستکات و جولی دارتنل)

بهترین موسیقی متن:

آنا کارنینا(داریو مارینلی)

آرگو(الکساندر دسپلا)

زندگی پای(مایکل دانا)

لینکلن(جان ویلیامز)

اسکای‌فال(توماس نیومن)

بهترین ترانه:

قبل از زمان من(چیسینگ آیس)

هرکسی یک بهترین دوست نیاز دارد(تد)

لالایی پای(زندگی پای)

اسکای‌فال(اسکای‌فال)

اتفاقی(بینوایان)

بهترین مدیریت هنری:

آنا کارنینا(سارا گرین‌وود)

هابیت: سفری غیرمنتظره(دن هنا)

بینوایان(ایو استوارت)

زندگی پای(دیوید گروپمن)

لینکلن(ریک کارتر)

بهترین انیمیشن کوتاه:

آدم و سگ

گواکامل تازه

سر روی پاشنه‌ها

مگی سیمپسون در " طولانی‌تری روز بچه‌داری "

پیپرمن

بهترین فیلم کوتاه:

اسد(برایان بکلی و مینو جارجورا)

پسران بزکش(سم فرنچ و آریل نصر)

اعلام خاموشی(شان کریستینسن)

مرگ یک سایه(تام فن آورمات و الن دو واله)

هنری(یان انگلند)

بهترین تدوین صدا:

آرگو(اریک ادل و ایتن فن در راین)

جانگوی رها از بند(وایلی استیتمن)

زندگی پای(یوگین گرتی و فیلیپ استاکتون)

اسکای‌فال(پر هالبرگ و کرن بیکر لندرز)

سی دقیقه بعد از نیمه شب(پل ان. جی اوتاسون)

بهترین صداگذاری:

آرگو

بینوایان

زندگی پای

لینکلن

اسکای‌فال

بهترین جلوه‌های بصری:

هابیت: سفری غیرمنتظره

زندگی پای

اونجرز

پرومتئوس

سفیدبرفی و شکارچی

کافه سینما