به گزارش ملت ایران به نقل از ستاد خبری بیست و نهمینجشنوارهبین المللیموسیقیفجر، مراسم اختتامیه جشنواره بیست و نهم با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر ارشاد، احمد مسجدجامعی رییس شورای شهر، پیروز ارجمند رییس جشنواره و مدیرکل دفتر موسیقی، حسن ریاحی دبیر جشنواره، علی ترابی دبیر اجرایی جشنواره و هنرمندان عرصه موسیقی در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن را سیدعباس سجادی بر عهده داشت، پس از قرائت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، نماهنگی از جشنواره بیست و نهم پخش شد و سپس حسن ریاحی دبیر جشنواره به ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره پرداخت و گفت: جشنواره بیست و نهم موسیقی فجر از اسفند سال ۱۳۹۱ کار خود را با معرفی دبیر این دوره آغاز کرد و از اردیبهشت ماه سال ۹۲ با تعیین دبیر اجرایی و به دنبال آن اعلام فراخوان بخش رقابتی، امور اجرایی جشنواره با سرعت بیشتری پی گرفته شد.

وی ادامه داد: استقبال بسیار خوب هنرمندان باعثشد تا این جشنواره با حضور ۱۱۲ گروه در بخش رقابتی و جنبی برگزار شود، به گونه ای که در بخش رقابتی و در مرحله اول ۲۵۹ گروه و هنرمند در شاخه های موسیقی کلاسیک ایرانی، غیرایرانی، آواز جمعی و آهنگسازی آثار خود را ارسال نمودند و در نهایت با رای هیات انتخاب ۲۴ گروه در بخش اجرای صحنه ای و ۱۶۵ هنرمند در بخش آهنگسازی به رقابت با یکدیگر پرداختند.

ریاحی افزود: امسال بخش جنبی جشنواره در شاخه های «نسلی دیگر» با تکیه بر موسیقی ایرانی، «استعدادهای درخشان» با تأکید بر تکنوازی موسیقی کلاسیک غیرایرانی، بخش های بانوان، کودک، بین الملل، نواحی، ارکسترال، سنتی و کلاسیک برگزار شد و می توان گفت ما از همه گونه های موسیقی رایج در کشور، نمایندگانی را در جشنواره بیست و نهم میزبانی کردیم.

این آهنگساز بیان داشت: جشنواره بیست ونهم همانند دوره قبل، بخش پژوهش خود را به اکران فیلم های مستند ایرانی و خارجی اختصاص داد که با استقبال بسیار خوب دانشجویان و مخاطبان جدی هنر موسیقی مواجه شد.

دبیر بیست و نهمین جشنواره موسیقی فجر اظهار داشت: حضور گروه های شاخص بین المللی، استقبال بسیار خوب از همه بخش های جشنواره، همراهی و حمایت هنرمندان پیشکسوت در چهارچوب شورای سیاستگذاری و هیات انتخاب و داوری و همراهی هنرمندان نسل دوم و سوم موسیقی کشورمان، جشنواره ای قابل قبول را برایمان رقم زد؛ هرچند تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم.

ریاحی در پایان سخنانش خاطر نشان کرد: امیدوارم که جشنواره بین المللی موسیقی فجر با حمایت همه هنرمندان، دولتمردان، دوستداران هنر و مدیران فرهنگی کشور راه تعالی و پیشرفت را بپیماید و نشان دهنده ظرفیت های کامل تر و جامع تری از خانواده بزرگ موسیقی ایران زمین در سال های آتی باشد.

بعد از صحبت های ریاحی، متین لادانی نوازنده پیانو و نگین باقری نوازنده ویلن به عنوان نمایندگان بخش استعدادهای درخشان به تکنوازی پرداختند که در بخشی از اجرای نگین باقری، کیمیا محمدی نوازنده پیانو نیز او را همراهی کرد. سپس هیات داوران جوایز چهار شاخه آهنگسازی موسیقی کلاسیک ایرانی، کلاسیک غیرایرانی، پایان نامه و بخش ویژه را اهدا کردند.

در این بخش هیات داوران آهنگسازی موسیقی کلاسیک ایرانی متشکل از مهدی آذرسینا، محمدجلیل عندلیبی و رضا شفیعیان تندیس زرین جشنواره، لوح تقدیر و جایزه ۶ میلیونی خود را مشترکا به کورش متین از تهران به خاطر آهنگسازی قطعه طلوع و مجتبی حبیبی از تهران به خاطر آهنگسازی قطعه همراز اهدا کردند.

داوران بخش آهنگسازی موسیقی کلاسیک غیرایرانی متشکل از کامبیز روشن روان، محمد سریر، هوشنگ کامکار و شاهین فرهت، تندیس زرین جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۶ میلیونی خود را به طور مشترک به هادی رحمانی از تهران به خاطر ساخت قطعه سوییت برای ارکستر و عرفان وکیلی از تهران به خاطر ساخت قطعه گنبد افلاک دادند.

در بخش آهنگسازی پایان نامه ها، کامبیز روشن روان، محمد سریر، هوشنگ کامکار و شاهین فرهت به عنوان هیات داوران، تندیس زرین جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۶ میلیونی خود را مشترکا به نیلوفر کریمی از کرج به خاطر ساخت قطعه رخ و علیرضا اکبرپور از کرج به خاطر ساخت قطعه سمفونی شماره ۱ اپوس شماره یک تقدیم کردند. همچنین مهدی آذرسینا، محمدجلیل عندلیبی و رضا شفیعیان، هیات داوران بخش آهنگسازی ویژه با عنوان آهنگسازی موسیقی حماسی، تندیس زرین جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۱۰ میلیون تومانی خود را به کیوان علایی از مشهد به خاطر ساخت قطعه تهمتن اهدا کردند.

هیات داوران بخش آهنگسازی یاسر عدل هریس از کرج به خاطر ساخت قطعه چهار مینیاتور برای ارکستر سمفونیک، محمود میرزایی از تهران برای ساخت قطعه خلیج فارس، محمد کیوان از اصفهان به خاطر ساخت قطعه Black, red و نیلوفر کریمی از کرج برای ساخت قطعه کسوف را شایسته دریافت لوح تقدیر دانستند.

بنابراین گزارش، در ادامه مراسم اختتامیه بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر نماهنگی از روند برگزاری این دوره از جشنواره پخش شد و سپس رامیز قلی اف به همراه گروه اش و بعد از آن به همراه کیوان ساکت به اجرای برنامه پرداخت.

بعد از اجرای موسیقی و با پخش نماهنگی از زندگی فریماه قوام صدری و اردوان کامکار، با حضور وزیر ارشاد و معاون هنری وزیر از مقام هنری این دو هنرمند تجلیل شد.

سپس علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به سخنرانی پرداخت: آن جا که سخن باز می ماند موسیقی آغاز می شود و همان طور که عالم معنا را با چشم دل می توان دید، موسیقی را نیز باید با گوش دل شنید. کار هنرمند نوآوری و خلاقیت است. گاه دیدن یک اثر هنری یا شنیدن یک اثر موسیقیایی چنان وجدآفرین است که می تواند غم را به شادی، خودخواهی را به ایثار و تعجیل را به تدبیر مبدل سازد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: موسیقی در مسیر حرکت ملت شریف ایران، از روزهای پیروزی انقلاب اسلامی تا سال های دفاع مقدس، از دوران سازندگی تا مشارکت و حضور عمومی مردم در صحنه های مختلف اجتماعی، پیشاهنگ و با مردم همراه و هم نوا بوده است.

وی افزود: جشنواره موسیقی فجر هر سال چشمه و کرشمه ای نو از این تحول فرهنگی را می نمایاند.

جنتی گفت: جشنواره موسیقی فجر بر این باور استوار است که جریان متعالی فعالیت های هنری کشور را آن گونه که شایسته است در جامعه فرهنگ دوست و هنرپرور ایران پویا و شاداب نگاه دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: موسیقی هنری است به قدمت تاریخ و ایرانیان در تداوم، تعالی و تکامل آن نقشی ممتاز و متمایز داشته اند و تردیدی نیست که بخش مهمی از تاریخ موسیقی جهان با تاریخ چند هزار ساله موسیقی ایران کمال پیدا می کند.

جنتی گفت: هنرمندان و هنردوستان بر این نکته واقفند که موسیقی ایرانی به لحاظ دستگاهی، مقام ها، پرده ها و تنوع سازها در جهان کم نظیر و بی بدیل است. از این رو موسیقی دانان ایرانی در عرصه جهانی از جایگاهی رفیع و مقامی منیع برخوردار هستند.

جنتی جشنواره بین المللی موسیقی فجر را عرصه گزینش آثار موسیقیایی و معرفی پدیدآورندگان دانست و افزود: در این جشنواره هنرمندان عرصه موسیقی، آثاری را که بدیع و شایسته ستایش هستند در کنار گروه های بین المللی و در بخش های بدایع سازی و آوازی، نغمه ها و دستگاه های موسیقیایی ارائه می دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وجود بخش های مختلفی مانند پاپ، کلاسیک ایرانی و غیرایرانی، بانوان، کودکان و اهدای جوایز به پایان نامه های برتر در ارتباط با موسیقی، گفت: تنوع بخش های جشنواره موسیقی فجر نشان از گستردگی این هنر و انبوه علاقه مندان و اهتمام برگزارکنندگان برای توجه به تمام این گونه ها دارد.

جنتی با اشاره به برگزاری این دوره از جشنواره در شش استان مختلف، این مساله را نشان از تمرکز زدایی و توجه به عدالت از سوی مسوولان برگزاری جشنواره دانست و آن را یکی از رویه های دولت تدبیر و امید نامید.

وی افزود: تردیدی نیست که جوانان ما به سبک های جدید موسیقی آشنا هستند، بنابراین ما باید آن ها را دریابیم. گروه های جوان باید مورد حمایت قرار گیرند و شرایط آموزش و اجرای صحنه ای آن ها فراهم شود.

جنتی با تاکید بر ضرورت مشارکت بخش خصوصی در توسعه هنر موسیقی گفت: دولت به تنهایی نمی تواند زمینه اجرای موسیقی فاخر و کنسرت های بزرگ را فراهم کند و در این زمینه به حمایت بخش خصوصی نیاز داریم.

وزیر ارشاد یادآور شد: یکی از الزامات اجرای موسیقی وجود سالن های مجهز و با کیفیت است که بخش خصوصی می تواند با شناسایی و تجهیز سالن های مناسب در این زمینه گام بزرگی بردارد.

جنتی با اشاره به مساله دیپلماسی فرهنگی گفت: باید از ظرفیت های موسیقی برای گسترش روابط با کشورهایی که با گونه های مختلف موسیقی ارتباط برقرار می کنند بهره بگیریم تا علاوه بر حرکت در راستای اهداف سیاست خارجی کشور به تحقق پیشنهاد رییس جمهوری مبنی بر جهان عاری از خشونت جامه عمل بپوشانیم.

وی گفت: بخشی از استعدادهای هنری در موسیقی ایران به دلیل سخت گیری ها و تنگ نظری ها از عرصه قانونی دور مانده اند، باید با برقراری ارتباط بیشتر با این هنرمندان از استعدادهای آن ها در جهت موسیقی سالم و فاخر استفاده کنیم.

جنتی افزود: امیدوارم با توجه بیشتر به مقوله اقتصاد هنر، زمینه را برای حمایت از حق مالکیت معنوی هنرمندان ایران به خصوص موسیقی دانان که آثارشان در مسیر تعدی و کپی غیرمجاز بیشتر قرار دارد، فراهم کنیم.

در بخشی دیگر از این مراسم، علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: برنامه امروز ما با سرود جمهوری اسلامی آغاز شد که حسن ریاحی دبیر جشنواره آهنگساز آن است. خوشحالم که دست اندرکاران جشنواره خود از هنرمندان به نام هستند و امیدوارم دیگر دوستان نیز که در این عرصه هستند به ما کمک کنند.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: امشب آقای باهنر معاون رییس مجلس شورای اسلامی میهمان ما است که از دوستان سابق است و هم خودش اهل هنر محسوب می شود و هم نامش هنری است. امکان دارد ما در بحثبودجه هنری کمی از مسیرمان انحراف داشته باشیم اما باید مجلس ما را حمایت کند تا وضعیت هنر را رو به جلو پیش ببریم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: امیدواریم با کمک بزرگان کشور به همه بخش های موسیقی بپردازیم و هیچ چیزی را حذف نکنیم. موسیقی می تواند نگاهی فرهنگی در دنیا نسبت به ما رقم بزند و ویترینی برای ما باشد.

مرادخانی ادامه داد: نسل آینده برای ما گنجینه ای بزرگ است. استادان موسیقی از کاری که جوانان در جشنواره امسال کردند شگفت زده بودند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طرحی داریم که یک درصد از بودجه عمرانی نهادها را به هنرهای تجسمی اختصاص دهیم. امیدواریم که با یاری مجلس و عنایت آقای باهنر این طرح تصویب شود تا بتوانیم نمادهای ایرانی و اسلامی را آن گونه که شایسته است در معرض دید همگان قرار دهیم.

مرادخانی در پایان گفت: ارکسترهای سمفونیک و ملی با عنایت رییس جمهور به زودی کارشان را آغاز می کنند. همچنین زمینه هایی فراهم شده که دیپلماسی فرهنگی بین ایران و کشورهای دنیا شکل بگیرد.

به گزارش ستاد خبری بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، بخش دیگری از مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر به اجرای گروه موسیقی ژیوار به سرپرستی ژیوار شیخ الاسلامی و تکنوازی گیتار وحید ایرانشاهی اختصاص داشت و بعد از آن داوران بخش گروه نوازی موسیقی کلاسیک ایرانی متشکل از ارفع اطرایی، کیوان ساکت و عبدالحسین مختاباد تندیس زرین، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۹ میلیون تومانی را به گروه «سرشک» به سرپرستی یحیی علوی از مشهد به عنوان رتبه اول، لوح تقدیر و جایزه ۶ میلیون تومانی را به گروه «شمسا» به سرپرستی سید نیما طیرانی بطحایی از تهران به عنوان رتبه دوم و لوح تقدیر و جایزه ۳ میلیون تومانی را به گروه «ردیف» به سرپرستی سیدمحمدجواد صانعی از کاشان به عنوان رتبه سوم اهدا کردند.

هیات داوران بخش گروه نوازی موسیقی کلاسیک غیرایرانی نیز متشکل از رافائل میناسکانیان، منوچهر صهبایی و جاوید مجلسی، «ارکستر مجلسی رسا» به سرپرستی مظفر نبیلی و به رهبری رامیار بهزادی از کرج را شایسته کسب رتبه دوم دانستند و لوح تقدیر و جایزه نقدی ۶ میلیون تومانی جشنواره را به این گروه اهدا کردند.

بعد از اهدای جوایز این بخش، گروه موسیقی عبور به آهنگسازی علی قمصری و محمد معتمدی به اجرای قطعاتی پرداختند و سپس هیات داوران بخش آواز جمعی متشکل از وارطان ساهاکیان، مهدی شمس نیکنام و رازمیک اوحانیان، جایزه اول خود را شامل تندیس زرین جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۹ میلیون تومانی به گروه «آوازی سونات» به سرپرستی محسن بافنده از ساری، جایزه دوم را شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی ۶ میلیون تومانی به گروه «کُر صمات» به سرپرستی آزاده عظیمی از شیراز و جایزه سوم را شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی ۳ میلیون تومانی به طور مشترک به گروه «کُر آرارات» به سرپرستی آراکس خاچاطوریان از تهران و گروه «کُر انجمن موسیقی خراسان رضوی(صبا)» به رهبری محمدجواد سام نژاد و به سرپرستی محمد یوسفی از مشهد اهدا کردند.

مراسم اختتامیه بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر با اجرای محمد اصفهانی در تالار وحدت به کار خود پایان داد.