قطعاً فیلم ها، سریال های کارتونی و انیمیشن های زیادی از دوران کودکی مان وجود دارند که با آنها خاطرات فراوانی داریم. این برنامه های خاطره انگیز کودکی و نوجوانی ما را تعریف می کنند، و تخیلات و رویاهای ما را تعریف می کنند. بعضی از آنها برای نوجوانان مناسبند و بعضی دیگر برای کودکان مهد کودکی. خودتان به انیمیشن ها و فیلم های زیر نگاهی گذرا بیندازید تا آن خاطرات برایتان زنده شوند.

" اسب سیاه "(The Black Stallion)


فیلم " اسب سیاه " در سال ۱۹۷۹ اکران شد و حالا حتی پس از گذشت سه دهه از ساخت این فیلم هنوز هم داستان ساده و دوست داشتنی آن که اقتباسی از کتاب والتر فارلی است، برای کودکان و نوجوانان دلپذیر است. نقش اصلی این فیلم را کلی رنو بازی کرد و از " کاس اوله "، نریان عربی، برای نقش اسب سیاه استفاده شد. سریال " ماجراهای اسب سیاه " نیز از پذیرش و استقبال خوبی در ایران برخوردار بود.


" بمبی "(Bambi)

سال ۱۹۴۲ بود که بمبی ساخته شد و می توان گفت این انیمیشن را باید هر کودکی قبل از آنکه بزرگ شود تماشا کند و به ماجراهای تامپر بخندد و وقتی بمبی مادرش را از دست می دهد احساس ناراحتی و غم کند.


" هری پاتر و زندانی آزکابان "(Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)

این روزها کمتر کودک و نوجوان و حتی بزرگسالی پیدا می شود که داستان های هری پاتر را نخوانده باشد و فیلم سینمایی آن را تماشا نکرده باشد. سومین فیلم هری پاتر بدین دلیل در این لیست قرار گرفته که واقعاً هیجان کتاب را در سطح سینمایی به تصویر کشیده است. داستان آن کمی تاریک تر از دو فیلم قبلی است، و حضور شخصیتی مانند سیریوس بلک باعثمی شود که بزرگسالان هم از تماشای آن لذت ببرند.


" شرک "(Shrek)

خودتان در جریان هستید که چطور سازندگان انیمیشن های امروزی در تلاشند تا پدر و مادر را نیز در کنار کودک به تماشا بنشانند. البته این رویه با ساخت انیمیشن " شرک " در سال ۲۰۰۱ آغاز شد. داستان آن در مورد غولی بود که روی خط باریک بین سرگرم کردن کودک و چشمک زدن به والدین او حرکت می کرد!


" کتاب جنگل "(The Jungle Book)


مهم نیست چند ساله باشید، مسئله اینجاست که هیچ کس نمی تواند در مقابل داستان بامزه و دوست داشتنی " بالو " در کتاب جنگل مقاومت کند. این انیمیشن بانمک در سال ۱۹۶۷ ساخته شد.


" شرکت هیولاها "(Monsters, Inc.)


شاید هنوز هم یکی از ترس های هر کودکی این باشد که شب ها هیولایی از کمدش یا زیر تختش بیرون بیاید. در سال ۲۰۰۱ کمپانی پیکسار از این ایده بهره گرفت و انیمیشنی ساخت که هوشمندانه مخاطب را قانع می کرد که هیولاها وجود دارند، ولی دلیلی برای ترسیدن از آنها وجود ندارد.


" دامبو "(Dumbo)

سال ۱۹۴۲ سال معرفی انیمیشن جالب " دامبو " توسط دیزنی بود. این انیمیشن کوتاه و بانمک در مورد فیل کوچولویی است که کم کم از توانایی هایش باخبر می شود و در همین حین بیننده مسحور شیرینی داستان می شود.


" اسنوپی، بیا خونه! "(Snoopy, Come Home!)

انیمیشن موزیکال اسنوپی در سال ۱۹۷۲ بر اساس کمیک استریپ های Peanuts ساخته شد، انیمیشن اسنوپی درباره ماجراهای جالب او و دوست کوچولویش است که می خواهند وارد مکان هایی شوند که ورود سگ ها به آن مکان ها ممنوع است.


" وال - ای "(WALL - E)

" وال - ای " اولین انیمیشن از چندین و چند انیمیشن موفق پیکسار است. این انیمیشن قدرت زبان سینمای انیمیشن را به تصویر می کشد و در این انیمیشن می بینیم که بدون آنکه دیالوگی وجود داشته باشد نیز می توان با حرکات و حالت چهره و موزیک آرام کودک را پای تماشای یک انیمیشن نشاند.


" بچه های آسمان "(Children of Heaven)


این فیلم ایرانی در سال ۱۹۹۷ ساخته شد و بازیگران کودک این فیلم بازی های بسیار باورپذیر و خوبی داشتند. داستان فیلم در مورد پسربچه ای است که کفش های خواهرش را گم می کند و برای پیدا کردن آنها و جبران اشتباهش راهی طولانی می رود. این فیلم زیبا تصاویر زنده و شفافی را از نحوه زندگی در دهه نود در تهران نشان می دهد.


" هوگو "(Hugo)

فیلم سینمایی هوگو که در سال ۲۰۱۱ اکران شد، داستانی در مورد پسر یتیمی دارد که در ایستگاه قطار پاریس زندگی می کند و سعی دارد پیامی که از پدر مرحومش بجا مانده را رمزگشایی کند. این فیلم به کارگردانی مارتین اسکورسیزی فیلمی احساسی و از لحاظ تصویری باشکوه است. همچنین یکی از معدود فیلم های خانوادگی است که حتماً باید نسخه سه بعدی آن را تماشا کنید.


" پو "(Winnie the Pooh)


فیلم های " وینی د پو " مانند چرخ های آموزشی سینمایی هستند که به ندرت مضامین ترسناک و نامناسب برای کودکان در آنها یافت می شود. فیلم سینمایی " پو " نیز که در سال ۲۰۱۱ اکران شد داستانی آرام، خنده دار و دوست داشتنی داشت که جلوه های تصویری و سه بعدی بودن آن به جذابیت داستان برای کودکان امروزی افزوده بود.