ملت ایران: داستان قهوه تلخ و مهران مدیری هرچقدر آغاز خوب و منحصر به فردی داشت پایان ناامید کننده و تلخی تقدیم مخاطبانش کرد. مخاطبان پس از آنکه مشخص شد قرار نیست پایان قهوه تلخ را ببینند و این مجموعه توزیع شده در شبکه نمایش کامل نخواهد شد واکنش‌های بسیار منفی‌ای از خودشان نشان دادند که خب مدیری در سیبل همه این انتقادات بود.

بعداز نیمه کاره رها شدن سریال «قهوه تلخ»، گرچه عوامل سریال و مدیران شرکت گلرنگ پخش، بارها در مصاحبه با رسانه‌های مختلف، مدیری را در این قضیه بی‌تقصیر جلوه دادند و توپ را به زمین تهیه کننده و ارشاد انداختند اما گویا ذهنیت مخاطبان نسبت به این کارگردان، چندان تغییری نکرده است.

آنهایی که به دعوت مدیری به جمع مخاطبان پروپا قرص این سریال پیوسته بودند، طبیعی است نیمه کاره رها شدن سریال‌ها را از چشم او ببینند و تمایل کمتری به دنبال کردن سریال جدیدش داشته باشند و این یک تهدید جدی مالی برای پروژه جدید مدیری است.

گویا مهران مدیری و عوامل سریالش هم کاملا به این مسئله واقفند چون تصمیم گرفته‌اند ۱۰-۱۵ روز قبل از توزیع اولین سریال «ویلای من»، دی‌وی‌دی رایگانی را به بازار بفرستند و خیلی از ابهامات قبلی را به وسیله آن رفع و رجوع کنند. مدیری قرار است در این دی‌وی‌دی رایگان، علاوه بر توضیحاتی راجع به پروژه جدید، رودر روی مخاطبان قرار بگیرد و شک و شبهه‌های باقی مانده از «قهوه تلخ» را خاتمه دهد.

حالا اینکه قرار است مدیری چه ناگفته‌هایی را بیان کند و مخاطب پس از شنیدن ناگفته‌های او آیا به مدیری و سریال جدیدش اعتماد خواهد کرد یا نه باید منتظر این دی‌وی‌دی وعده داده شده ماند. اما از آنجایی که او در این سال‌ها خیلی کم لب به انتقاد گشوده و در مقابل اکثر اتفاقات و حواشی دور و اطرافش از حربه سکوت استفاده کرده قطعا صحبت‌های او می‌تواند آدم‌های جدیدی را وارد قهوه تلخ ناکام کند.

*تبرئه مدیری بیرون از ویلای من

دست‌اندر کاران سریال «ویلای من»، تصمیم دارند قبل از توزیع اولین قسمت آن دی‌وی‌دی رایگانی به بازار عرضه کنند. در این دی‌وی‌دی، ‌ ضمن ارائه آنونس‌های سریال، ‌ مهران مدیری به طور مفصل راجع به ابهامات و اتفاق‌های قهوه تلخ توضیح خواهد داد.

بعد از تجربه ناخوشایندی که قطع نیمه‌کاره قهوه تلخ در ذهن مخاطبان به جا گذاشت، دست‌اندر کاران سریال جدید مهران مدیری تصمیم گرفتند قبل از توزیع اولین سریال «ویلای من»، برای رفع این حواشی و تغییر ذهنیت‌ها اقدامی اساسی انجام دهند. با این قرار بود مدیری ابتدای اولین سری «ویلای من»، روی صندلی بنشیند و راجع به حواشی سریال قبلی‌اش صحبت کند اما گویا تصمیم گرفته قضیه را پیش از شروع توزیع سریال جدید، فیصله دهد. مدیر فرهنگی گلرنگ پخش، درباره تصمیم جدیدی مدیری و زمان توزیع اولین سری «ویلای من» ‌ توضیح دهد.

* توزیع دی‌وی‌دی رایگان

به گفته مصطفی بصیری، ‌مدیر فرهنگی گلرنگ پخش، ‌حدود ۱۰ روز قبل از شروع توزیع سری اول «ویلای من»، دی‌وی‌دی رایگان با لوگوی این سریال از طرف شرکت گلرنگ برای آشنایی مخاطبان با این پروژه به بازار می‌آید. او درباره دی‌وی‌دی توضیح می‌دهد: «در این پک، علاوه بر آنونس تبلیغاتی، معرفی شخصیت‌ها و بخش‌های جالبی از خود سریال هم برای آشنایی مخاطبان با حال و هوای کمدی کار، گنجانده شده است. ضمن اینکه خود مهران مدیری در بخشی به صورت رو در رو با مخاطبان صحبت می‌کند و راجع به مشکلات پیش آمده برای «قهوه تلخ» توضیح می‌دهد.» به گفته بصیری، مدیری علاوه بر رفع ابهامات سریال قبلی‌اش، ذهن مخاطبان را با جنس کمدی و حال و هوای سریال جدیدش به هم آشنا می‌کند.

* توزیع سریال از نیمه اول دی

بعد از گذشت ۲۰ روز از شروع تولید سریال «ویلای من»، به گفته بصیری بخش عمده مراحل تولید دو قسمت اول این سریال به پایان رسیده و تا پایان این هفته، ‌ پیگیری‌های لازم برای دریافت مجوز برای توزیع آن از وزارت ارشاد انجام می‌شود. آن طور که بصیری تخمین می‌زند، سری اول سریال تا نیمه اول دی به بازار می‌آید. او می‌گوید: «در صورتی که ارشاد برای صدور مجوز، ‌همکاری خوبی با ما داشته باشد به احتمال زیاد تا نیمه اول دی، ‌ پخش منظم آن را شروع می‌کنیم.» البته به احتمال زیاد از اواخر آذر، پک رایگان مخصوص هم در سوپر مارکت‌ها و مراکز صوتی و تصویری در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

* کمدی قصه پیرمرد و بچه‌های ناخلف

قصه سریال «ویلای من» درباره پیرمردی ۹۰ ساله و پولدار است که اتفاقات نقش او را خود مدیری بازی می‌کند. تلاش‌های ما برای فهیمدن جزئیات فیلمنامه و چگونگی انتخاب بازیگران برای نقش‌ها از طریق خشایار ا لوند و ژوله بی‌نتیجه ماند چون هر دوی این نویسندگان معتقدند که مدیری تمایلی ندارد صحبتی درباره کارش در جایی درج شود اما آنطور که در خبرهای مختلف راجع به داستان و فضای این سریال آمده، پیرمرد مورد نظر، ۸ فرزند دارد و قرار است به زودی فوت کند.

بچه‌های او همگی خارج از کشور زندگی می‌کنند و با شنیدن خبر نزدیک شدن مرگ پدر، تصمیم می‌گیرند سر او کلاه بگذارند و سرمایه‌اش را بالا بکشند در این میان یکی از فرزندان او که اتفاقا در ایران زندگی می‌کند و کارمند بانک است، با بقیه همراهی نمی‌کند و مقابل خواهر و برادرهایش در می‌آید. قصه این سریال در محل یک ویلای متروک اتفاق می‌افتد که به گفته خود مدیری، دو هفته، ‌ سه شیفت همه گروه کار کرده‌اند تا به شکل و شمایل کنونی در بیاید.

* تضمین عوامل، برای تکرار نشدن تجربه قهوه تلخ

با اینکه مدیری قرار است دی‌وی‌دی رایگان به بازار بفرستد و هرطور شده بی‌تقصیر بودنش در پروژه «قهوه تلخ» را به گوش مخاطبان برساند اما باید تضمینی وجود داشته باشد که «ویلای من»، تجربه ناخوشایند قبلی را تکرار نکند. درباره این تضمین چگونه به مخاطبان داده می‌شود از بصیری می‌پرسیم، او می‌گوید: ‌ «بخشی از مشکلات ناتمام ماندن «قهوه تلخ»، به این مسئله برمی‌گشت که مدیری، روی تمام بخش‌های کار تسلط نداشت. الان مدیری، همزمان کارگردانی و تهیه کنندگی کار را بر عهده دارد و قطعا دیگر چنین مشکلاتی پیش نخواهد آمد. از طرف دیگر تمام مراحل از سرمایه گذاری گرفته تا تکثیر، توزیع و تمام خدمات، توسط شرکت گلرنگ پخش انجام می‌شود. زمانی که مدیریت اقتصادی و مالی سریال کاملا دست خودمان باشد خیلی راحت می‌توانیم تضمین کنیم «قهوه تلخ»، دوباره تکرار نشود.»

* سریال مدیری با زیرنویس کردی و ترکی

به گفته بصیری برای «ویلای من» چهار زیر نویس ترک، کرد، عرب و انگلیسی زبان در نظر گرفته شده تا مخاطبان غیر فارسی زبان هم بتوانند از آن استفاده کنند. این سریال ۴۴ قسمتی، طبق برنامه ریزی قرار است در ۲۲ سری به بازار بیاید. به گفته مدیر فرهنگی گلرنگ پخش، نحوه توزیع این سریال هفته‌ای یک بار در نظر گرفته شده: «تا جایی که در حوزه اختیارات ما باشد، پخش هفته‌ای یک بار یا نهایتا سه بار در ماه را برای آن تعریف کرده‌ایم. مگر اینکه با مشکلاتی نظیر وقفه در صدور مجوز ارشاد یا شبیه به آن مواجه باشیم.»

* بی‌خبری از جزئیات کار

مهران مدیری بعد از اینکه برای سریال جدیدش، سراغ چهره‌های جدید و غیر کمدی از جمله آتنه فقیه نصیری، حسن پور شیرازی و کمند امیر سلیمانی رفت و کنار سیامک انصاری، هادی کاظمی، برزو ارجمند و الیکا عبدالرازقی و… از آنها بازی گرفت، ‌ گویا کاوه آهنین‌جان و رابعه اسکویی را هم به جمع این بازیگران اضافه کرده است. البته از آنجایی که مدیری معمولا عادت دارد به مرور از بازیگران جدید رونمایی کند، این احتمال وجود دارد که به زودی بازیگران دیگری هم به کار اضافه شود. بصیری در این باره اطلاعات خاصی در اختیار ما نمی‌گذارد و می‌گوید بهتر است برای فهمیدن جزئیات کار، یک مقدار بیشتر صبر کنیم تا خود مدیری تصمیم بگیرد اسرارش را فاش کند. به هر حال طبق گفته‌های مدیر فرهنگی گلرنگ پخش، ‌ «ویلای من» مدیری، نهایتا تا یک ماه آینده به بازار می‌آید.

منبع: هفت صبح