ملت ایران: فهمیه راستکار دوبلور، بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما پنجشنبه دوم آذر پس از یک دوره طولانی بیماری در ۸۰ سالگی در منزل شخصی‌اش درگذشت.

سهراب دریابندری پسر فهیمه راستکار با تایید این خبر گفت: «مادرم بیش از چهار سال در بستر بیماری بود و ساعت ۱۶ روز پنجشنبه درگذشت.»

او درباره مراسم خاکسپاری و تشییع مرحوم راستکار گفت: «پیکر مادرم ساعت ۹ صبح جمعه سوم آذرماه از مقابل منزلش بالاتر از چهارراه نیایش، خیابان ولیعصر، کوچه رحیمی، شماره ۷۱ تشییع و در بهشت سکینه کرج به خاک سپرده می‌شود.»

فهیمه راستکار متولد ۱۳۱۱ دوبلور و بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر بود. او لیسانس خود را در رشته زبان فرانسه گرفت و بازی در تئاتر و فعالیت در دوبله را از نیمه دهه ۱۳۳۰ آغاز کرد. همچنین کار در سینما را از سال ۱۳۵۲ با فیلم «مغول‌ها» به کارگردانی پرویز کیمیاوی آغاز کرد.

بازی در فیلم‌هایی چون «گیس‌بریده»، «پابرهنه در بهشت»، «ستاره‌ها ۳: ستاره بود»،» رازها»، «دختری به ‌نام تندر»، «روانی»، «زن شرقی»، «الو!الو! من جوجوام»، «مرغ و همسایه»، «عشق و مرگ»، «جهیزیه‌ای برای رباب»، «محموله»، «ترنج»، «شیر سنگی»، «خط پایان» و «آقای هیروگلیف» از فعالیت‌های سینمایی اوست.

نجف دریابندری مترجم صاحبنام همسر او است و در برخی آثار مانند کتاب مستطاب آشپزی با هم همکاری داشته‌اند.

خبرآنلاین