ملت ایران: علی پهلوان شناخته شده‌ترین چهره گروه موسیقی آریان است، گروه پر سر و‌صدایی که حالا پیچ‌های جوانی را پشت سر گذاشته و به مرز عقل و حسابگری رسیده است. او، قبل از کنسرت گروهش در ماه پیش‌رو، درباره آینده آریان حرف می‌زند. آینده‌ای که شاید مثل فصل آخر فیلم‌های سینمایی از راه برسد. آیا عمر آریان به پایان رسیده؟

یک آلبوم متفاوت

شاید با این دو قطعه‌ای که منتشر کردیم برای خیلی‌ها مشخص شده باشد که این آلبوم ما با کارهای قبلی متفاوت است. ۱۱ قطعه جدید داریم که هنوز مجوز آن تایید نشده است. از این رو می‌گویم آلبوم متفاوتی است که سلیقه‌های مختلف در آلبوم در نظر گرفته شده و باعثتنوع در آهنگ‌ها شده است. فکر می‌کنم هر کسی آهنگ مورد علاقه‌اش را در آلبوم پیدا خواهد کرد.

کم کنسرت می​دهیم

علت مهاجرت شما چیست؟

من ۴ سال است که اقامت استرالیا را دارم، اما می‌بینید که هنوز اینجا هستم. رفتن و برنگشتن من بستگی به شرایط دارد. باید ببینم شرایط به چه صورتی است. الان کاری که در زمینه موسیقی انجام می‌دهیم فقط به دلیل عشق ما به موسیقی است. خب اینکه سالی یک‌بار کنسرت برگزار می‌شود یا کتاب بعد از مدت‌ها مجوز چاپ می‌گیرد یا‌ آلبوم آریان ماه‌هاست که هنوز منتشر نشده، همه اینها اتفاقی است که باعثمی‌شود تو نتوانی برای آینده‌ات برنامه‌ریزی کنی.

با وجود این برای آینده آریان تضمینی وجود ندارد؟

آلبوم آریان که این همه برای آن زحمت کشیده شده، هنوز منتشر نشده است. فقط ۲ قطعه آماده است که آن هم مجبور شدیم، چون به هر حال باید در کنسرت یک کار جدید می‌خواندیم. به ما می‌گویند تور کنسرت برگزار می‌شود اما تور کنسرت ما خلاصه شده است در تهران و کیش. ما مشکل جمعیت زیاد را هم داریم، پس دیگر درآمدی نمی‌ماند. حرف من این است که تا الان هم اگر بوده‌ایم به دلیل عشق بوده‌ایم نه به دلیل شرایط دیگر. من نمی‌‌گویم گروه آریان تمام می‌شود، می‌گویم آریان شاید باشد، برای عشقی که به موسیقی دارد.

فکر نمی‌کنی این مشکلات به دلیل جمعیت زیاد گروه است و به هر حال خواه‌ناخواه درآمد شما بین چند نفر تقسیم می‌شود و ممکن است باعثنارضایتی اعضای گروه شود.

بله، اینطور است، اما مطمئنا توقع ما نسبت به جمعیت‌مان است. بحثمن بحثتعداد برنامه‌های سال‌های اخیر است، ما در این سال‌ها فقط در تهران و کیش توانسته‌ایم کنسرت برگزار کنیم.

شغل من مهندسی است نه موسیقی

چطور یک نفر می‌تواند هم موزیسین باشد هم کارمند وبعد مرتب در راه ایران و استرالیا باشد؟

باز هم می‌‌گویم من خیلی وقت است اقامت استرالیا را دارم، همسرم آنجا مشغول به تحصیل است. هنوز تصمیم برای ماندن ندارم. همه تصمیمات به شرایط برمی‌‌گردد. ترجیح می‌دهم که در ایران بمانم. شغل کارمندی من اگر نبود که با سر به زمین خورده بودم. واضح است که در این ۱۳-۱۲ سال ما با این همه قطع و وصل، هنوز نمی‌توانیم روی درآمدمان حساب کنیم. گاهی پیش می‌آید که یک سال‌و‌نیم هیچ اجرایی نداشته باشیم، بنابراین باید شغل کارمندی راحفظ می‌کردم تا بتوانم یک مستمری بگیرم، ضمن اینکه شغلم را هم دوست دارم. من در دانشگاه شریف کنترل پروژه هم تدریس می‌کنم. باید بگویم کار تدریسم هم کار دلی و عشقی است اما شغل اصلی من مهندسی است و برایم موسیقی کنار مهندسی است. چون شغلی که بتوانم روی آن حساب کنم کار مهندسی‌ام است نه موسیقی.

مهاجرت چرا؟

علت مهاجرت اعضای گروه آریان چیست؟ آیا این موضوع به متمول بودن آریانی‌ها برمی‌گردد یا به دلیل نبود امنیت شغلی آنهاست؟

به نظر من مهاجرت برمی‌گردد به آن چیزی که هر کسی از زندگی می‌خواهد. مثلا همسر سحر کاشمری سال‌ها خارج از ایران زندگی می‌کرد. طبیعی است سحر بعد از ازدواج هم باید به جایی می‌رفت که همسرش آنجا ساکن است. خانواده نینف امیرخاص هم از ابتدا قصد داشتند از ایران بروند، در واقع خانواده نینف یک مسئله مالی داشتند که سال‌ها طول کشید و بعد از حل شدن این مشکل مهاجرت کردند، تمام اقوام آنها نیز خارج از ایران هستند. هر آدمی اگر به آن چیزی که از زندگی می‌خواهد دسترسی پیدا کند که پیدا کرده است و اگر نتواند به هدفش برسد محل زندگی‌اش را تغییر می​دهد.

سوتی یا اتفاق ناگهانی در برنامه زنده داشته‌ای که در خاطرت باقی مانده باشد.

یادم می‌آید در کرمان اجرا داشتم و روز قبل از کنسرت یکدفعه صدایم گرفت. سرماخورده بودم و در تمرین‌ها به گلویم فشار آوردم و خواندم. روز کنسرت کلا صدایم را از دست دادم. ناچار شدم به صحنه بیایم و از مردم معذرت‌خواهی کنم و پیام کل کنسرت را خواند.

هیچ وقت دوست نداشتی به تنهایی ترانه بخوانی و آلبوم بدهی، کاری که خیلی‌ها کردند. خود پیام صالحی هم آلبوم منتشر کرد.

تا این چند وقت اخیر که چنین تصمیمی گرفتم من همیشه بالا سرکار بودم در کل هیچ وقت فرصتی برای فکر کردن روی این موضوع را نداشتم.

کنسرت‌‌مان هیجان‌انگیز است

کنسرت ما همان‌طور که می‌دانید نزدیک به تولد ۱۳سالگی گروه آریان برگزار می‌‌شود. در کنسرت به جز دو قطعه‌ جدیدی که به رغم میل باطنی‌مان منتشر کرده‌ایم‌. حتما هر کار جدیدی که برای هرچه زیباتر شدن کنسرت لازم است انجام می‌دهیم. فکر می‌کنم کنسرت متنوع و جالبی خواهد بود. بالاخره ما همیشه سعی‌مان این است که اجراهای خوبی داشته باشیم.

اگر قرار بود دوباره گروه آریان را بچینی دوست داشتی با چه کسانی کار کنی؟

همین گروهی که هستیم را دوست دارم. واقعیت این است که ۱۱ نفر برای یک گروه ثابت تعداد زیادی بود. در تمام دنیا تعداد اعضای ثابت یک گروه موسیقی بیشتر از ۵-۴ نفر نیست. خب خود به خود بعد از مدتی این تغییر در گروه ما ایجاد شد و اعضای گروه به ۶ نفر رسید. جمعیت زیاد گروه خود به خود دردسرهایی به وجود می‌آورد و در نهایت هیچ کس از لحاظ مالی رضایت پیدا نمی‌کند. ارتباطات بین بچه‌ها زیاد می‌شود زیرا هرکسی نظری دارد و باعثمی‌شود کار سخت شود. حرفم این نیست بچه‌هایی که از گروه جدا شدند بد بودند، نه، واقعا جای همه آنها خالی است و ما دوست‌شان داریم. اما در کل اگر می‌خواستم گروه آریان را دوباره بچینم هیچ وقت یک گروه ۱۱ نفره تشکیل نمی‌‌دادم.

از کلیت کاری که برای موسیقی انجام می‌دهید چه به لحاظ مالی و چه از لحاظ معنوی راضی هستید؟

از لحاظ مالی که صحبتی باقی نمانده. اصلا روی درآمد مالی گروه نمی‌شود حساب کرد. از لحاظ معنوی هم فاکتورهای زیادی در ذهنم بود که باید انجام می‌شد اما نشد. مشکل اینجاست که گروه آریان هم به رسمیت شناخته می‌شود و هم نمی‌شود. اگر شما ۱۳ سال عضو گروه موسیقی یک کشور باشی بعد در تلویزیون آن کشور دیده نشوی، اگر هم دیده شوی در شبکه‌های برون‌‌‌مرزی به نمایش گذاشته شوی، خب تا وقتی این اتفاق نیفتد انگار به رسمیت شناخته نشده‌ای. کشور ما موسیقی پاپ دارد که مجاز است اما جشنواره‌ای برای موسیقی پاپ وجود ندارد. اگر هم وجود دارد جشنواره فجر است که سبک خاص خودش را دارد. بررسی نمی‌کنند که هر سال کدام آلبوم پرفروش‌تر بوده است که جایزه‌ای برای آن تعیین کنند. همین الان ما رکورددار فروش آلبوم پاپ هستیم. ۲ میلیون و ۷۰۰هزار نسخه آریان ۲ فروخته شده است. این فروش کجا دیده شده؟ اصلا کسی خبر دارد که آریان کاندیدای جایزه خارجی شده است؟ در هر جای دنیا وقتی یک آلبوم پاپ پر‌فروش می‌شود جایزه‌ای دریافت می‌کند که نماد تعداد فروش آن کار است. من احساس می‌کنم آریان هم هست هم نیست.

از بین بچه‌های گروه آریان با چه کسی رابطه نزدیک‌تر داری؟

با سیامک خواهانی رابطه خوبی دارم. حس هنری ما خیلی به هم نزدیک است. همیشه در سفرهایمان من، سیامک و نینف هم‌اتاق بودیم. شاید این مسئله باعثنزدیک‌‌تر شدن رابطه ما بوده است. رابطه‌ام با آقای رجب‌پور هم خوب است. به هر حال رابط گروه آریان و آقای رجب‌پور من هستم.

ایده آل