ملت ایران: محبوب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما کدام‌اند؟ این سوالی‌ست که از دورانِ سینمای صامت تا سینمای سه بعدی کماکان در بین علاقه‌مندان سینما وجود داشته و دارد. به همین خاطر همواره انتشار لیست‌های نظرسنجی‌های گوناگون، با بازخوردهای فراوانی مواجه می‌شود. عمومی‌ترین نظرسنجی‌ای که از قدیم‌الایام تاکنون وجود داشته مربوط به مجلات تخصصی سینما بوده که مختص به نظرخواهی از منتقدین برجسته و اکثرا سخت گیر سینما است.(نظیر نظرسنجی مجله سایت اندساوند که هر ده سال انجام می‌شود. یا نمونه‌هایی دیگر در داخل ایران، که باز در مجلات تخصصی مربوط به سینما اتفاق می‌افتد.) اما این‌که محبوب‌ترین فیلم‌ها در بین عموم مردم چه هستند پرسشی‌ست که جواب دادن به آن تا یک دهه اخیر با اما و اگرهای فراوانی مواجه بوده چرا که هیچ رسانه فراگیری وجود نداشت تا بتوان از درصد قابل توجهی از مردم نظرسنجی کرد. عمده لیست‌هایی هم که به عنوان فیلم‌های محبوبِ مردمی منتشر می‌شدند اکثرا براساس لیست پرفروش‌ترین فیلم‌ها بوده است. اما با گستردگی اینترنت بین اقشار و جوامع مختلف و دسترسی آسان و ارزان به آن، سایت‌هایی پدید آمدند(نظیر imdb) که کاربران اینترنتی با مراجعه با آن به فیلمهای محبوب خود رای می‌دادند.

امروزه فراگیرترین رسانه در بین تمامی اقشار جامعه و ملت‌ها بدون شک، «فیسبوک» است. رسانه‌ای که با بیش از یک میلیارد عضو، از آن به عنوان سومین کشور پرجمعیت جهان یاد می‌شود. رسانه‌ای بدون مرز و محدوده که در دوسال اخیر چنان گسترش و نفوذی پیدا کرده که از آن به عنوان یکی از ابزارهای انقلاب‌های سیاسی نام می‌برند.

آنچه امروزه درفضای فیسبوک اهمیت فراوانی دارد تعداد لایک‌های صفحات است به گونه‌ای که اخیرا فیسبوک اعلام کرد که برای بالا بردن صحت اطلاعات و امنیت، مجبورست لایک های تقلبی را حذف کند.

در بین صفحات مختلف موجود در فیسبوک، صفحات فیلم‌ها طرفداران بسیاری دارند. از همین رو برآن شدیم تا لیست ۲۰ فیلم محبوب در بین جمعیت یک میلیاردیِ فیسبوک را برای شما منتشر کنیم. طبعا این لیست محدودیت‌های فراوان خودش را دارد، از جمله این که بیش‌تر تحت تاثیر سلیقه جوانانی است که گروه اصلی کاربران این شبکه اجتماعی را تشکیل می‌دهند. به همین خاطر گذشته‌ای وجود ندارد و محصولات با مخاطب نوجوان، دست بالا را دارند.

چند نکته جالب درباره این فهرست به چشم می‌خورد:

۱ - فیلم های علمی تخیلی و ابرقهرمانی در فیسبوک ار محبوبیت بالایی برخورداراند.

۲ - انیمیشن ها دومین جایگاه محبوبیت را به خود اختصاص داده‌اند.

۳ - تمامی بیست فیلم اول این لیست متعلق به هزاره سوم می باشد.

۴ - میانگین سنی کاربران این شبکه اجتماعی ۲۲ سال است.

۱ - Harry Potter(هری پاتر) ۵۰,۹۶۲, ۸۹۱ لایک

۲ - The Twilight Saga(افسانه گرگ و میش) ۳۵,۳۵۰, ۵۸۳ لایک

۳ - Avatar(آواتار) ۳۴,۰۷۰, ۰۴۶ لایک

۴ - Titanic(تایتانیک) ۳۱,۰۰۵, ۰۵۳ لایک

۵ - Shrek(شرک) ۳۰,۴۵۰, ۲۳۱ لایک

۶ - Toy Story(داستان اسباب بازی) ۲۷,۲۷۷, ۳۳۵ لایک

۷ - Fast & Furious(تند و سریع) ۲۱,۵۹۴, ۴۱۰ لایک

۸ - The Hangover(خماری) ۱۹,۳۳۲, ۷۹۸ لایک

۹ - Transformers(ترانسفورمرز) ۱۷,۴۱۹, ۶۸۵ لایک

۱۰ - Pirates of the Caribbean(دزدان دریایی کارائیب) ۱۷,۲۷۹, ۲۰۲ لایک

۱۱ - saw(اره) ۱۶,۱۷۹, ۹۳۲ لایک

۱۲ - Dirty Dancing(رقص کثیف) ۱۴,۵۲۵, ۵۵۴ لایک

۱۳ - Finding Nemo(در جستجوی نمو) ۱۴,۱۱۶, ۰۴۵ لایک

۱۴ - Step Up Movie(ا) ۱۳,۴۵۱, ۹۶۸ لایک

۱۵ - Paranormal Activity(ا) ۱۳,۳۹۲, ۵۳۶ لایک

۱۶ - Batman: The Dark Knight(بتمن: شوالیه تاریکی) ۱۳,۱۰۰, ۴۴۳ لایک

۱۷ - The Notebook(دفترچه خاطرات) ۱۲,۷۵۳, ۱۵۸ لایک

۱۸ - " ۲۰۱۲ " ۱۱,۶۹۷, ۲۵۲ لایک

۱۹ - The Lion King(شیرشاه) ۱۱,۱۲۷, ۷۰۳ لایک

۲۰ - Alice in Wonderland(آلیس در سرزمین عجایب) ۱۱,۱۲۷, ۷۰۳ لایک

کافه سینما