به گزارش ملت ایران به نقل از هنرآنلاین ساسان فاطمی محقق و و استادموسیقیدانشگاه تهران گفت: برداشتی که پشت این آلبوم وجود دارد برای من خیلی مهم است. می توانم بگویم در سال های اخیر تغییری در نحوه نگرش ما به موسیقی خودمان و جایگاه آن در دنیا به وجود آمده که آلبوم "ری تا روم" در کنار یکی دو مجموعه دیگر، نشان دهنده این تغییر نگاه است.

او با بیان این مطلب که تصور ما از موسیقی خودمان و جایگاهش در موسیقی جهان، همیشه خودمحورانه بوده گفت: همواره ما موسیقی خودمان را در نقطه مقابل موسیقی سایر نقاط دنیا - به خصوص غرب - می دیدیم و نسبت به افزایش آگاهی خود نسبت به موسیقی جهان تمایل کمتری داشتیم.

فاطمی افزود: اگر تا چند سال پیش از موسیقی عربی و ترکی صحبتی می شد، بلافاصله نسبت به آن موضع می گرفتیم. تصور می کنم نگاه ما باید از حالت دوقطبی دربیاید. خوشبختانه امروزهآلبومهایی در کشورمان منتشر شده که گویای از بین رفتن همین دیدگاه اشتباه است.

این استاد موسیقی با اشاره به مشقت های تولید آلبوم " ری تا روم " گفت: یکی از مشخصات این آلبوم این است که باید با آهنگسازان و خوانندگان عرب و ترک و اسپانیولی ارتباط برقرار می کرد و با همکاری آنها پیش می رفت و این موضوع اصلا کار ساده ای نبوده است. این را هم بگویم که در جریان این کار، ملاقات با شخصی مثل مصطفی کریم - خواننده عرب - برای ما یک کشف به حساب می آمد.

او از سعید نایب محمدی آهنگساز اثر به عنوان هنرمندی با دید باز و فکر آزاد یاد کرد و گفت: دید باز او باعثشده تا از تعصباتی که گاه نسبت به موسیقی عربی و ترکی وجود دارد دور شود، از کیفیت های هنری اساتید عرب و عثمانی تاثیر بگیرد و این تاثیر را در هنر خودش دخالت دهد و به اجرا دربیاورد، بی آنکه از اصالت ایرانی کارش بکاهد.

ساسان فاطمی همچنین با تمجید از غزل خوانی عباس قربانی، به بیان خاطره ای از تولید قطعه " ری " پرداخت و گفت: ما ضبط آواز عباس قربانی را در یک مجلس غزل خوانی در شهرری انجام دادیم. می دانیم که تعداد انگشت شماری از غزل خوانان باقی مانده اند؛ بنابراین کار نایب محمدی در حفظ میراثگذشته بسیار ارزشمند است.

در ادامه این نشست، سعید نایب محمدی آهنگساز " ری تا روم " گفت: من در کارم خیلی کم به سراغ الهام می روم و معمولا سعی می کنم به موضوعم نزدیک شوم. اما باید بگویم که قطعه " تهران " در این مجموعه با برداشتی شخصی و فضایی الهامی شکل گرفت. جدا از این قطعه که با توجه به مشخصات تهران ساخته شد، در بقیه قطعه ها خودم را به محتوا نزدیک کردم؛ مثل مقدمه سازی قطعه " دمشق " که وقتی مصطفی کریم آن را شنید گفت، برایم غیرقابل تصور بود که یک غیرعرب خودش را این قدر به فضای موسیقی عربی نزدیک کند. باید بگویم چیزی در موسیقی عربی نبود که مصطفی کریم آن را نداند. او به معنی واقعی کلمه، استاد است و در حوزه آواز کلاسیک عربی، حافظه عجیبی دارد. اولین قطعه ای که از این آلبوم ضبط شد، همین قطعه دمشق بود که حدود ۱۲ دقیقه است و تنها در مدت یک ساعت ضبط شد.

این نوازنده و آهنگساز ادامه داد: تنها کلمه ای که می توانم در این لحظه بگویم این است که خیلی خسته ام. تولید این اثر جزئیات و زحمت زیادی داشت. از گرفتن مجوز برای شعرها بگیرید که چیزهای نامعقولی از من می خواستند تا بقیه موارد.

او با تمجید از موسسه آوای باربد به خاطر انتشار باکیفیت آلبوم " ری تا روم "، این اقدام را نوعی احترام گذاشتن به مخاطب دانست.

او در پایان صحبت هایش درباره قطعه تهران گفت: در میان کارهای من این قطعه خیلی آوانگارد است. چه از لحاظ محتوا و چه از لحاظ سازبندی به هیچ یک از قطعه های این آلبوم نیز نزدیک نیست. در این قطعه، برخوردم با نت کاملا آزاد بوده و تحت تاثیر موسیقی دستگاهی ایرانی نبودم. خوشبختانه علیرضا قربانی اجرا در این قطعه را با اشتیاق پذیرفت و مهم تر آنکه پذیرفت در کنار خوانندگان دیگر این آلبوم قرار بگیرد.

پس از پخش قطعه تهران، نوبت علیرضا قربانی بود که در میان تشویق حاضران در فروشگاه مرکزی شهرکتاب، از کار تازه اش بگوید. او ابتدا درباره حضور پررنگ ساز عود در آلبوم " ری تا روم " گفت: عود مشترک ترین ساز بین موسیقی ترکی، عثمانی، عربی و ایرانی است و به این جهت شاید نقش عود در این آلبوم خیلی پررنگ است.

او گفت: سعی می کنم نه تواضع و شکسته نفسی به خرج دهم و نه جوگیر شوم؛ اما واقعا در جایی که ساسان فاطمی سخن می گوید خیلی منصفانه نیست که من هم صحبت کنم. هدف اصلی این کار برای من خیلی مهم بود که همه آن برمی گردد به خواسته ذهنی سعید نایب محمدی. انجام کاری شبیه این، از جهات مختلف بسیار مشکل است؛ هم از جهت هزینه، انرژی و ارتباطی که باید بین افراد ایجاد کرد و هم از جهت جمع کردن آدم هایی از فرهنگ های مختلف کنار همدیگر و انجام کاری تیمی که دردسری مضاعف ایجاد می کند. چنین کاری حتما کسی را لازم دارد که به آن اعتقاد داشته باشد و این انگیزه در سعید نایب محمدی وجود داشت.

قربانی درباره نحوه اجرایش در قطعه تهران گفت: این قطعه را نایب محمدی آهنگسازی کرده بود و من باید شعر را روی آن می خواندم. او در جاهایی خیلی سخت گیری می کرد تا کار همانی که می خواست بشود و ما هم کارگردانی او را می پذیرفتیم. در واقع من مجری این کار بودم و بخش اعظم نت ها نوشته شده و آهنگسازی انجام شده بود.

خواننده " حریق خزان " افزود: نکته دیگر، حضور یک ناشر خوب پشت اثر بود؛ اثری که آن را بیشتر کاری پژوهشی می دانم و شاید نسبت به کارهای دیگر از اقبال عمومی برخوردار نباشد ولی ناشر پای آن ایستاد و نشان داد که دغدغه فرهنگی دارد. نکته دیگری که به ذهنم می رسد این است که با حضور عباس قربانی غزل خوان، بخش اعظم این آلبوم را ما قربانی ها مصادره کردیم. درمجموع این کار را دوست داشتم و احساس کردم می تواند تاثیرگذار باشد و یک برگ مهم فرهنگی رو کند. خوشحالم که در کنار سعید نایب محمدی کار کردم و امیدوارم توانسته باشم نمره قبولی بگیرم.

سپس سیدعلیرضا میرعلینقی از منتقدان و پژوهشگران موسیقی، درباره ویژگی های " ری تا روم " گفت: وقتی این آلبوم را شنیدم، دیدم حرف تازه ای برای گفتن ندارم؛ چون کمتر در فضای این نوع موسیقی قرار داشته ام. این کار چند سال جلوتر از فهم و اقتضای زمانی ماست و شاید به شرایطی نیاز دارد که خودآگاهی، سنجیدگی و تامل فرهنگی ما بیشتر باشد. آن وقت است که جایگاه آن از لحاظ آوازی و آهنگسازی مشخص تر خواهد شد.

او افزود: به نظرم نایب محمدی هم در مقام کارگردان، هم سناریست، هم بازیگر و هم تدوینگر نقش پررنگی در آلبوم دارد و ایفای نقش گسترده ای داشته است، در حالی که در ایران این میزان نقش در یک اثر، نادر است؛ به خصوص اثری که فراتر از مرزهای ایران را مدنظر داشته است.

میرعلینقی در پایان گفت: خواهش من این است که دوستان هر از گاه سی دی را گوش کنند و خارج از عادت تنبلی مان، به یکی دوبار شنیدنش بسنده نکنند؛ چون پشت این کار فکرها و نکته هایی هست که در حین شنیدن به ذهن متبادر می شود.

پس از پایان صحبت های مهمانان، علیرضا قربانی و سعید نایب محمدی به امضای آلبوم و گرفتن عکس یادگاری با مخاطبان شان پرداختند.

در این نشست، تعداد زیادی از اهالی موسیقی حضور داشتند که از جمله آنها می توان پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، فردین خلعتبری، پیام جهانبانی، زکریا یوسفی و شروین مهاجر(آهنگساز) و حمید اسفندیاری مدیر موسسه فرهنگی و هنری آوای باربد اشاره کرد.