به گزارش ملت ایران به نقل از مهر، در جریان این دیدار احیای تفاهم نامه های گردشگری منعقد شده میان ایران و اسپانیا مورد تاکید مسئولان گردشگری دو کشور قرار گرفت. سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این دیدارگفت: دانش و تجربه کشور اسپانیا در زمینه گردشگری می تواند کمک زیادی برای جمهوری اسلامی ایران در این خصوص باشد.

نجفی افزود:گردشگریعلاوه بر بعد اقتصادی دارای ابعاد و آثار فرهنگی مهمی است؛ چرا که در هر حرکت توریستی یک حرکت فرهنگی مهم اتفاق می افتد. وی تصریح کرد: بر همین اساس مواجهه مردمان دو کشور، آشنایی آنها با فرهنگ یکدیگر و برقراری ارتباط روحی بین ملت ها که مقدمه دوستی و صلح میان کشورها به شمار می رود متأثر از گردشگری است.

نجفی ضمن دعوت از همتای اسپانیایی خود برای سفر به ایران در اولین فرصت ممکن، برای توسعه همکاری های دو کشور در سه حوزه صنعت، انرژی و گردشگری ابراز آمادگی و امیدواری کرد.

لوپز وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا نیزدر این دیدار فیتور را رویداد مهمی در اقتصاد اسپانیا برشمرد و گفت: بر خلاف مسایل اقتصادی اخیر کشور، تعداد گردشگران خارجی اسپانیا در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۶۰ میلیون نفر بوده است.

وی افزود: اسپانیا طی ۴ سال اخیر به منظور ترمیم اوضاع اقتصادی، سیاست ها و تغییر ساختارهایی در حوزه های اقتصادی، انرژی و گردشگری داشته است و اکنون در وضعیت مطلوبی به سر می برد. وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا با اشاره به ظهور مقاصد جدید گردشگری در جهان، اظهار داشت: اسپانیا باید در مقاصد گردشگری خود تجدید نظر کند و ایران نیز یکی از این مقاصد خواهد بود.

لوپز ضمن ابراز امیدواری برای فراهم آمدن فرصت های جدیدی برای همکاری ها و منافع دوجانبه یادآور شد: اسپانیا آمادگی دارد تا در زمینه های انرژی بازیافتی، خورشیدی و پنلی، زیرساخت های ریلی، خودروسازی و گردشگری تجارب مفید خود را به ایران ارائه کند.

وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا با اعلام آمادگی برای سفر به ایران اظهار داشت: فرصت خوبی پیش آمده تا مفاد تفاهم نامه هایی که سال ها پیش بین دو کشور منعقد شده، احیاء و اجرایی شود.