ملت ایران:وقتی «سهراب پورناظری»، قسمتی از ترانه «مرا به خاطرت نگهدار» را برایم خواند، آنقدر آشنا و دلنشین بود که فکر کردم قبلا آن را شنیده ام. به همین خاطر با اطمینان پرسیدم خواننده این ترانه چه کسی است؟ پاسخ پورناظری کاملا غیرمنتظره بود! آهنگ، کار یک گروه تازه نفس به نام «چارتار» بود که من حتی اسمشان را هم نشنیده بودم. همین زمزمه کوتاه بهانه خوبی بود که به دنبال موسیقی چارتار بروم. با وجود اینکه تنها حدود دوسال از شکل گیری این گروه گذشته و فقط پنج قطعه از ساخته های آنها در فضای مجازی منتشر شده اما شواهد نشان می دهد که چارتار در همین مدت کوتاه مخاطب خودش را از میان آنهایی که شنونده موسیقی جدی هستند پیدا کرده. «آیین احمدی فر» تنظیم کننده، «احسان حائری» شاعر، «آرش فتحی» آهنگساز و «آرمان گرشاسبی» خواننده، چهارضلع مربع گروه «چارتار» هستند که با تلفیق یکی از مدرن ترین انواع موسیقی یعنی الکترونیک با موسیقی سنتی ایران، توانسته اند علاوه بر مخاطبان این نوع موسیقی، عده تازه ای را هم به جمع شنوندگان موسیقی امروز ایران اضافه کنند. بهانه این گفت وگو که در کافه «آوانسن» انجام شد، انتشار اولین آلبوم این گروه با نام «باران تویی» بعد از محرم و صفر است که بعید نیست یکی از مهم ترین خبرهای موسیقی این روزهای سرد و آلوده باشد.

با وجود اینکه مدت زیادی است موسیقی الکترونیک وارد موسیقی ما شده، اما هیچ وقت کل یک آلبوم فقط با موسیقی الکترونیک تلفیق نشده است، بهتر است از این رویکرد گروه چارتار در موسیقی شروع کنیم…

آیین احمدی فر،(تنظیم کننده):موسیقی الکترونیک به خاطر تازگی و گستردگی اش از علایق شخصی من بود. برای همین هم انتخاب شد. در گروه چارتار هرکسی کاری که دوست دارد یا نزدیک به چیزی که دوست دارد را انجام می دهد. هرچند موسیقی ای هم که تا الان در چارتار ارایه دادیم آنقدر الکترونیک نیست، چون برای شروع کار خیلی از ابعاد را باید در نظر بگیریم…

چه ابعادی؟

احمدی فر:ما فقط برای یک قشر خاص موسیقی نمی سازیم…


یکی از ویژگی های موسیقی الکترونیک به نظرم فضا سازی است که در چارتار این فضا سازی بیشتر با ملودی و کلام اتفاق می افتد. می توانیم بگوییم این همان بعدی است که به خاطر سلیقه عمومی کمرنگ شده…

احمدی فر:فضا سازی در این پنج قطعه ای که تا به حال منتشرشده کمتر بوده، ولی در قطعات آلبوم بیشتر به این مساله پرداخته شده. ما تا حدی از فضا سازی موسیقی الکترونیک استفاده می کنیم که به موسیقی چارتار کمک کند. مثلا برای شروع نمی توانیم کار ۹دقیقه ای بزنیم تا خودمان را اثبات کنیم.

با صحبت هایی که شد فکر می کنم تنظیم خودش را به ملودی می سپارد، در صورتی که تنظیم در موسیقی الکترونیک خیلی وابسته به ملودی نیست…

آرش فتحی(آهنگساز):در کل تنظیم و ملودی از هم جدا نیستند. من و آیین سعی می کنیم با نزدیک کردن فضای کاری مان به یکپارچگی برسیم. به نظرم این کوتاه آمدن در همه بخش ها وجود دارد؛ یعنی همه اعضای چارتار صرفا علاقه شخصی خودشان را ارایه نمی دهند و سعی می کنند با هم به تعامل برسند.

اگر بخواهید با مثال برایم توضیح دهید، کدام قطعه به سلیقه شخصی همه شما نزدیک تر است؟

فتحی:به نظرم این هماهنگی و یکدستی در قطعه های «مرا به خاطرت نگهدار» و «باران تویی» خیلی خوب اتفاق افتاده است.

یکی دیگر از ویژگی های بارز موسیقی شما این است که ملودی ها قدیمی نیست و در عین حال خیلی آشناست. آیا شما از ریشه های ملودی های ماندگار استفاده می کنید؟

فتحی:ساختن ملودی نو و در عین حال آشنا، دشوار است. علت این اتفاق این است که من دانش آموخته موسیقی غربی هستم و از دیدگاه و دریچه های این موسیقی به دستگاه های ایرانی نگاه می کنم. برای همین دستم باز تر است که موسیقی شرقی را بسط و گسترش دهم و خودم را در دستگاه های موسیقی ایرانی محصور نکنم. مثلا در قطعه «باران تویی» با استفاده از هارمونی غربی دستگاهم را در موسیقی ایرانی تغییر دادم، یعنی از دستگاه دشتی وارد دستگاه اصفهان شدم.

خیلی از گروه های موسیقی برای تلفیق، از سازبندی غربی استفاده می کنند. اما فکر می کنم چارتار از معدود گروه های موسیقی است که صرفا این نگاه را به تلفیق ندارد، یعنی حداکثر تلاش شده تا تلفیق در بطن موسیقی اتفاق بیفتد…

آرمان گرشاسبی(خواننده):خوشحالم که متوجه این نکته هستید. به نظرم این مهم ترین هدف چارتار است. ما علاوه بر تلفیقی که در موسیقی مان ارایه می دهیم - که به نوعی می توان آن را تلفیق موسیقی غربی و شرقی نامید - در بخش های دیگر مثل ملودی، تنظیم، شعر و بعضا آواز، هم به صورت مجزا این تلفیق اتفاق می افتد.

بله به نظرم این تلفیق حتی در نوع اجرای خواننده که بارزترین المان موسیقی سنتی در چارتار است وجود دارد و به هماهنگی خوبی با دیگر بخش ها مثل فضای الکترونیک رسیده…

آرمان گرشاسبی:بله، طبیعی است که آواز ایرانی فضای شرقی کار را پررنگ می کند. ولی در عین حال، آوازخواندن در موسیقی تلفیقی مقتضیاتی دارد متفاوت با اجرا در حیطه موسیقی سنتی صرف که این تفاوت در نوع اجرا از نظر من هم لازم است و هم چالشی دوست داشتنی. من هم برای پیداکردن امضای شخصی خودم در اجرای آواز، پیشنهاداتی جهت تغییر در ملودی ها می دهم.

این پیشنهادات با چه دیدگاهی است؟

آرمان گرشاسبی:ملودی ها در دستگاه های آوازی ایرانی ساخته می شود، ولی نه طبق الگوی ملودیک ردیف موسیقی ایرانی، بلکه با نگرش موسیقی غربی. آرش ملودی را می سازد و وقتی من گوش می دهم، خودآگاه و ناخودآگاه، برداشت خودم را از ملودی اجرا می کنم. من مثل آرش غربی نگاه نمی کنم و طبق یک ملودی سنتی ایرانی با آن برخورد می کنم. به خاطر حال وهوای موسیقی و نوع اجرا و حس من و در کل محیط آوازی کارها، شاید ظرفیت سنتی گروه چارتار بیشتر باشد…

و البته غالب بودن کلام حداقل در این پنج قطعه ای که منتشر شده…

احمدی فر:کلام در چارتار یکی از چهار مشخصه موسیقی ماست(مثل ملودی، تنظیم و صدا). علت غالب بودن کلام به خاطر نوع شنیده شدن موسیقی از سمت مخاطب است که ریشه در حافظه شنیداری مخاطب امروز موسیقی دارد که بر اثر مرور زمان شکل گرفته است، یعنی مخاطب شعر را پیش تر از تنظیم می شنود. ما با این شکل از مخاطب شناسی در مورد غالب بودن عناصر موسیقی مان تصمیم می گیریم.

یعنی کمی خودتان را محدود به سلیقه عام کرده اید…

احمدی فر:این روند محتاطانه در بخش های چارتار مربوط به تصمیم گیری برای همراه شدن با طیف گسترده تری از مخاطب بوده و با آگاهی انجام شده. شنیده شدن از دغدغه های ما بوده و هست. خیلی از المان های دیگر هم هست که از آن آگاهیم ولی فعلا زمان انجامشان نیست.

فتحی:این محدودکردن نیست بلکه باید طبق شرایط بهترین کار را انجام داد. چون سه نفر دیگر هم باید با ملودی من ارتباط برقرار کنند تا کار پیش برود. من تا قبل از آشنایی با «آرمان» موسیقی سنتی کار نمی کردم ولی وقتی در این شرایط قرار گرفتم، دیدم باید بهترین کار را ارایه دهم.

آقای احمدی فر معتقد است یکسری المان ها در موسیقی شما برای دربرگرفتن گستره مخاطب بیشتر است؛ اما شما عقیده دارید این المان ها به خاطر ارضای سلیقه اعضای چارتار است…

فتحی:ما چهارنفر الگوی کوچکی از یک جامعه بزرگ تریم. یعنی چهار سلیقه مختلف و وقتی بتوانیم سلیقه هم را ارضا کنیم، بالطبع سلیقه جامعه را هم جذب می کنیم.

نکته مهم دیگری که در برخورد اول با موسیقی چارتار به ذهن می رسد، این است که هیچ سازی در چارتار وجود ندارد…

احمدی فر:این بحثبین خودمان هم بود که آیا در آلبوم اول از ساز استفاده کنیم یا نه. با توجه به عقایدی که در برهه ای از زمان در مورد تنظیم داشتم کمی برایم غریب بود تا ساز را وارد تنظیم کنم و تقریبا مخالف بودم. البته الان کمی نگرشم فرق کرده…

یعنی ممکن است در آینده از ساز هم استفاده کنید؟

احمدی فر:بله حتما. البته ترجیح می دهم از سازهای سنتی استفاده نکنیم، چون شکل تکراری و نادرستی از تلفیق را ارایه می دهد. البته در یکی از قطعات آلبوم به نام «هندسه» از ساز کمانچه در جای خودش استفاده کردیم.

یعنی غیر از کمانچه، ساز دیگری نمی توانست جایگزین شود؟

احمدی فر:گنجاندن ساز در این موسیقی کار سختی است. من نظرم خیلی به سمت سازهای سنتی نیست، مگر اینکه واقعا هیچ صدای دیگری جایگزینش نباشد.

فتحی:به نظرم وقتی شما بخواهید یک ساز وارد موسیقی الکترونیک کنید باید خیلی مراقب باشید. منظور آیین این است که ملودی برای ساز هم باید حساب شده نوشته شده باشد، مثل ملودی ای که برای وکال نوشته می شود و فقط یک حال وهوا به موسیقی ندهد. در قطعه «هندسه» ساز بجا وارد شده و تلفیقش با موسیقی الکترونیک درست اتفاق افتاده.

در شعر هم رویکرد متفاوتی داشتید. یکی از چهار عضو گروه چارتار شاعر است و این یکی از چیزهایی است که خیلی در موسیقی ما مهجور واقع شده. یعنی یا خواننده و آهنگساز خودشان ترانه می گویند یا از شعر قدما یا شاعران معاصر یا ترانه سریانی استفاده کردند که پایه ثابت آن موسیقی نبوده اند…

احسان حائری(شاعر و ترانه سرا):
تشکیل گروه ما با این ساختار متفاوت بیشتر از آنکه فکرشده و پیش بینی شده باشد، اتفاقی بود. اما پس از آن این اتفاق با فکرمان شکل و جهت گرفت و پرورش پیدا کرد. حداقل من در ایران گروه موسیقی دیگری نمی شناسم که ترانه سرا یک عضو ثابت در گروه باشد. به نظرم ثابت نبودن ترانه سرا در گروه موسیقی می تواند به علت نگاه نابرابر به اجزای تشکیل دهنده یک اثر یا عدم وقوف خوانندگان و آهنگسازان به تاثیر حایزاهمیت همراه بودن ترانه سرا یا شاعر در روند ساخت یک قطعه موسیقی باشد. بدون شک ارتباط تنگاتنگ خالقان یک اثر احتمال خلق یک قطعه ناب و یکپارچه را بیشتر می کند.

به نظرم یکی از آسیب های جدی به موسیقی هم همین مساله است…

حائری:در موسیقی روز داخل ایران اکثرا در مورد ترانه شیوه کار به صورت سفارشی است. ترانه سرا ترانه ای به خواننده می دهد و در بیشتر مواقع ممکن است دیگر هیچ تماسی با هنرمندانی که قطعه را می سازند نداشته باشد. این شکاف بین خواننده و ترانه سرا یا آهنگساز و ترانه سرا، طبیعتا در محصول نهایی هم مشهود خواهد بود.

احساس می کنم کلام به شعر متمایل است تا ترانه، حداقل متفاوت از ترانه های مرسوم است…

حائری:در چارتار ابتدا آرش ملودی می نویسد و من روی ملودی ترانه می گویم. فکر می کنم این توضیح خیلی از مسایل را تغییر می دهد. تلفیق در چارتار تا حد زیادی به خاطر تغییر در روند معمول ساخت آهنگ است. اتفاق خاصی که در تلفیق چارتار افتاده به خاطر جابه جایی این پله هاست. دیگران معمولا به این شکل کار نمی کنند.

فتحی:وزن شعر دست آهنگساز را می بندد، برای همین ما ابتدا ملودی می سازیم و بعد کلام روی اش قرار می گیرد.

این روش برای شاعر یا ترانه سرا سخت تر است؟

حائری:سختی اش نسبی است. برای من این شیوه راحت تر است. از نظر من چیزی که امروز می شنویم ترانه نیست. خیلی چیزهای دیگر برای من ترانه است، مثلا به نظرم بعضی از کارهای حافظ به خاطر فضای عاشقانه و تغزلی بودنش ترانه است؛ ترانه از نگاه من ثقیل تر از این حرف هاست. وظیفه دارد. هرنوشته ای که قابل درک باشد و به زبان محاوره نزدیک باشد که ترانه نیست. شاید این قانون شده که شعر به زبان محاوره، ترانه است و اگر نیست شعر است، ولی من این عرف یا قانون را قبول ندارم.

وضعیت اجتماعی ما در ورود موسیقی غربی به موسیقی ایرانی بی تاثیرنبوده. در پنج قطعه منتشرشده از چارتار بیشتر فضای ترانه ها عاشقانه است. آیا این میل شخصی شماست؟

حائری:باز هم به تفاوت پله ها برمی گردیم؛ یعنی روند ساخت یک قطعه در چارتار. من روی ملودی آرش شعر می نویسم. یعنی فرم و قالب کار من تعیین شده است، وقتی ملودی حال وهوای عاشقانه و احساسی دارد فکر می کنم جایی برای مضمون های اجتماعی نیست.


مضمون اجتماعی که فقط در موسیقی راکور پنیستو می تواند در قالب عاشقانه بگنجد…

حائری:درست است، در آلبوم این اتفاق افتاده یعنی در قطعاتی که هنوز منتشر نشده ما به جنس های دیگری از ترانه هم پرداخته ایم، اما به آلبوم اولمان به عنوان یک مجموعه عاشقانه نگاه کردیم. چون این ظرفیت را در خودم و گروه می دیدم و ارتباط بین ما طوری بود که کارهای عاشقانه ما بهتر بود، برای همین تصمیم گرفتیم فعلا تا جایی که می توانیم کارهای عاشقانه بسازیم. جایی شاید دغدغه های اجتماعی من به داستان چارتار غالب شود و بخواهم اجتماعی بنویسم.

این مساله باز هم به حال وهوای آهنگساز برمی گردد؟

حائری:نه این توالی می تواند در آینده تغییر کند.

یعنی اولش ترانه بگویید بعد ملودی ساخته شود…

حائری:بله با تغییرات دیگر می تواند اتفاقات جدیدی بیفتد. ما تنها دوسال است که با هم کار می کنیم و این زمان برای تجربه های مختلف کم است.

به نظرتان یک مخاطب غیرایرانی هم به اندازه مخاطب ایرانی با موسیقی چارتار ارتباط برقرار می کند؟ یعنی به عنوان موسیقی تلفیقی با ژانر الکترونیک در خارج از ایران قابل قبول است؟

احمدی فر:خب ملودی و خط اصلی موسیقی چارتار را می شنود. اما به اندازه یک ایرانی با این موسیقی ارتباط برقرار نمی کند، چون کلام حذف می شود.

فتحی:نوستالژی هم حذف می شود.

احمدی فر:گستردگی ژانر الکترونیک اجازه می دهد این موسیقی برای شنونده غیرایرانی هم قابل قبول باشد، ولی مسلما کیفیتش پایین تر از چیزی است که شنونده ایرانی می شنود. ممکن است با جابه جایی روند شکل گیری قطعه، در آینده این اتفاق بیفتد، یعنی اگر تنظیم اول باشد این موسیقی برای شنونده غیرایرانی قابل قبول تر خواهد شد و این بعد پررنگ تر می شود.

آرمان گرشاسبی:ما تلاش مان این است که این تلفیق را خوب انجام دهیم تا مورد قبول مخاطب ایرانی باشد و در درجه بعد به شنونده غیرایرانی فکر می کنیم…

به نظرم این تلفیق به موسیقی سنتی هم کمک می کند، چون جوان ترها کمتر با موسیقی سنتی به صورت اصیل آن ارتباط برقرار می کنند…

احمدی فر:خیلی از مخاطبان ما کسانی بودند که اصلا موسیقی سنتی گوش نمی دادند یا برعکس. امیدواریم به موسیقی ما به چشم آشتی با موسیقی سنتی هم نگاه شود.

آرمان گرشاسبی:همان طور که به نظر شما این موسیقی به شنیده شدن موسیقی سنتی کمک می کند، از آن طرف هم المان های موسیقی سنتی به ما اجازه می دهند موسیقی ما بهتر و پرمخاطب تر باشد.

احمدی فر:اتفاق تلفیق ناگزیر است به هر حال در هر ژانری منتقد وجود دارد. شاید یک سری در موسیقی سنتی این موسیقی را نپذیرند و عده ای هم در موسیقی الکترونیک، ولی در کل نمی توانند جلو این حرکت را بگیرند و تلفیق اتفاق خواهد افتاد. تفاوت گروه ما این است که بهترین ابزار را داریم، یعنی ملودی، شعر و صدای خوب و من هم سعی می کنم کارم را خوب انجام دهم.

به نظرم می توان گفت روحیات مختلف موسیقایی شما یکی از دلایل تفاوت موسیقی چارتار با گروه های تلفیقی دیگر است…

آرمان گرشاسبی:
ما در تمام مراحل ساخت کار در کنار هم هستیم و از تجربه کردن لذت می بریم. فضایی که من در کارهای سنتی تجربه می کنم کاملا با فضای کار در چارتار متفاوت است. همین طور فضایی که دیگر اعضای گروه تجربه می کنند برای آنها هم جدید و متفاوت است و همین باعثمی شود قابلیت های ما بیشتر شود. ما در هر قطعه فضای جدیدی را تجربه می کنیم. بسیار مشتاقم که این ترنم برای مخاطبان مان هم لذتبخش باشد.

آلبومتان چه زمانی منتشر می شود؟

سپهرگرشاسبی،(مدیر اجرایی):مجوز آلبوم «باران تویی» گرفته شده و بعد از ماه محرم و صفر در زمستان امسال به تهیه کنندگی «محمدحسین مقدس تفرشی» منتشر خواهد شد.

کنسرت برای چه زمانی است؟

سپهر گرشاسبی:برای بعد از انتشار آلبوم برنامه ریزی شده.