هنرمندها سلیقه‌شان هم مثل نقش‌آفرینی‌های‌شان زیباست. از مریم امیرجلالی راجع به خانه پرسیدیم؛ اینکه باید چه شکلی باشد، چه رنگی باشد و خانه خودش چه شکلی است. او هم با مهربانی تمام، ما را در جریان سلیقه خوبش گذاشت. مطمئنا مهمان‌های او جزو خوشبخت‌ترین مهمان‌های دنیا هستند!

ترکیب کرم و زرشکی

خانه ایده‌آل مریم امیرجلالی چه شکلی است؟

مریم امیرجلالی: اول از هر چیزی خانه باید در یک محله خوب باشد، البته نه آنچنان از نظر مادیات. ساکت و آرام باشد. همسایه‌های آن خانه باید تا حدودی از فرهنگ آپارتمان‌نشینی با خبر باشند. هر کسی در حد درآمدی که دارد می‌تواند خانه‌اش را خیلی ساده، خیلی آراسته و خیلی قشنگ درست کند. حتما نباید با مبلمان لویی شانزدهم چیده شود! خانه‌ می‌تواند با یک مبلمان خیلی سبک و خیلی زیبا آرایش بهتر و قشنگ‌تری داشته باشد. مسئله فقط سلیقه است. متاسفانه آدم به خانه بعضی‌ها می‌رود و می‌بیند پول هنگفتی ریخته‌اند ولی هیچ سلیقه‌ای در کار نیست! می‌شود سالن پذیرایی را با دو تا نیمکت و چند تا کوسن رنگی خیلی زیبا کرد!

با این حساب خانه خودتان باید خوش‌رنگ باشد؟

مریم امیرجلالی: فرش خانه من زمینه کرم دارد با گل‌های زرشکی خیلی کم‌رنگ. مبلم هم یک نیم‌ست قدیمی است که روی چوب آن کار شده است. رنگ مبلم هم زرشکی است. ناهارخوری‌ام یک میزگرد است با چهار تا صندلی که باز هم زرشکی است. یک صندلی و یک تینکر دارم که آن هم رویش زرشکی است. پرده‌ام کرم است و یک طرفش پارچه تقریبا ساده زرشکی. دور بوفه ایتالیایی‌ام هم یک نوار ابریشم زرشکی خیلی کم‌رنگ است. می‌توانم بگویم در تمام ست خانه من از رنگ‌های پررنگ استفاده شده است، نه رنگی که حال نداشته باشد و بی‌حال باشد. خانه باید رنگ‌آمیزی داشته باشد و چیدمان رنگ‌هایش گرم باشد و نه مات.

بچه‌های من

توی خانه‌تان گل و گیاه هم دارید؟

مریم امیرجلالی: من یک پاسیو دارم که پر از گل است. اینها واقعا بچه‌های من هستند و من عاشق این گل‌ها هستم. در سالنم هم کنار کنسول و آینه‌ام چهار تا بامبوی خیلی زیبا دارم که توی آنها را گل مصنوعی شمعدانی گذاشته‌ام ولی هر کسی می‌آید فکر می‌کند واقعا توی گلدان‌ها را شمعدانی کار کرده‌ام! می‌گویند باید به بامبو حتما نوارهای قرمز زده شود. این را هم از نظر انرژی می‌گویند! درستی‌اش را نمی‌دانم ولی من بامبوها را در شیشه بلند گذاشته‌ام. همین شمعدانی‌های مصنوعی که به نظر خیلی طبیعی می‌آید کنارشان است و خیلی زیبا شده. جلوی در ورودی تراسم هم گل است. من عاشق گل و گلدان هستم! هرکس هم که برای دیدن من می‌آید، حالا چه خانه را عوض کرده‌ام یا تولدی بوده باشد، می‌گویم خواهشا برای من کادو نیاورید فقط گل بیاورید. گل و گلدان خیلی به آدم انرژی می‌دهد.

همه‌چیز سر جای خودش

دکور خانه هر چند وقت یکبار باید عوض شود؟

مریم امیرجلالی: من خیلی دوست دارم که تقریبا هر دو ماه یک دفعه آدم دکوراسیون خانه‌اش را عوض کند ولی من باب مثل جای تلویزیون که مشخص است و ساختمان‌ها همه آنتن مرکزی دارند. شما فقط از یکجا می‌توانید استفاده کنید. پس تلویزیون سر جایش است. کاناپه‌ای که باید رو‌به‌روی تلویزیون قرار بگیرد هم همین‌طور. من هم که واقعا وقت زیادی ندارم که بخواهم دو ماه یا یک ماه یک دفعه دکور خانه‌ام را عوض کنم. از چیدمان خانه‌ام هم خیلی راضی‌ام! بنابراین نباید وقتم را صرف این چیزها بکنم. البته خودم را می‌گویم. شاید خیلی‌ها دوست داشته باشند هفته به هفته دکور عوض کنند.

به فنگ‌شویی اعتقاد دارید؟

مریم امیرجلالی: اینها دیگر همه کلاس است! من اصلا این چیزها را قبول ندارم. توی خانه باید آرامش و آسایش باشد. وقتی که مهمان می‌آید کسی که در خانه زندگی می‌کند با روی باز از او استقبال کند؛ به اینها می‌گویند انرژی! چوب و تخته را کج بگذاری، نیم گوش بگذاری یا مربع بعد انرژی توی آن خانه می‌آید و نمی‌رود را قبول ندارم. این آدم‌ها هستند که باید انرژی را به وجود بیاورند. چوب و تخته که انرژی به وجود نمی‌آورد. اینها دیگر کلاس است!

خانه‌هایی به شکل سمساری

خانه باید خلوت باشد یا شلوغ؟

مریم امیرجلالی: آرامش باید در خانه حکمفرما باشد. نه اینکه مثل بعضی‌ها به در و دیوار تابلوهای زیاد بزنند و چهار تا چهار پایه اینجا یه نیمکت آنجا بگذارند! روی مبل‌شان را هم فرش ابریشم می‌اندازند! من اصلا این کارها را دوست ندارم. سبک خانه باید ساده، زیبا و آراسته باشد.

پس سلیقه شما بیشتر مدرن است؟

مریم امیرجلالی: بله. البته سنتی هم دوست دارم. برای مثال یک گوشه از خانه یا یک اتاق از خانه به سبک سنتی چیده شود. یکسری عکس‌های قدیمی و یکسری رومیزی‌های قشنگ قدیمی گذاشته شود. منتها چیزهای قدیمی در یک اتاق جمع شوند نه اینکه شما فکر کنید بنده یک ویترین ایتالیایی گذاشته‌ام آن طرفش یک فرش دستبافت تابلوی مولانا را هم روی دیوار آویزان کرده‌ام. خب، این یعنی چی؟ بعد وارد خانه‌ها که می‌شوی احساس می‌کنی به سمساری وارد شده‌ای!