مراسم رونمایی از موزه مشاهیر ایران در برج میلاد با حضور جمعی از اعضای شورای شهر تهران، ورزشکاران پیشکسوت کشتی و اهالی ادب و هنر ایران برگزار شد.

این موزه در ارتفاع ۲۷۱ متری از سطح زمین در برج میلاد افتتاح شد و ۱۴ مجسمه سیلیکونی از ساخته های علیرضا خاقانی در این بخش از برج میلاد به نمایش عموم گذاشته شد.

علیرضا خاقانی هنرمند مجسمه ساز در مراسم رونمایی از این موزه گفت: امروز تعدادی از مشاهیر ایران زمین میزبان شما هستند، مشاهیر و نوابغی که زیربنای فرهنگی هر کشوری را می سازند و بزرگداشت آن ها، بزرگداشت هویت فرهنگی این سرزمین است.

او تکنیک ساخت این مجسمه ها را متفاوت از دیگر مجسمه های مومی دنیا عنوان کرد و گفت: در ساخت این مجسمه ها سعی شده تا از عناصری که بیشترین ارتباط را با مخاطب ایجاد می کند، استفاده شود و سیلیکون بیشترین تطابق را با بافت زنده دارد که در ساخت این آثار به کار گرفته شده است.

وی افزود: سیلیکون به لحاظ دوام نسبت به موم مقاوم تر است و این نقطه قوت این آثار نسبت به سایر مجسمه های مومی در جهان است.

خاقانی با اشاره به تجربه دیگر کشورهای جهان در زمینه ساخت مجسمه های مومی گفت: در تمام دنیا حدود ۲۰۰ سال است که موزه هایی برای مجسمه های مومی خود ساخته اند که پذیرای هزاران گردشگر است اما در ایران تاکنون هیچ موزه ای برای نگهداری از مجسمه های مشاهیر کشورمان نداشته ایم و اکنون نخستین بار است که مجموعه ای از آثار سیلیکونی در یک جا گردهم آورده شده است که باید از مدیریت برج میلاد بابت این اتفاق تقدیر کرد.

این مجسمه ساز درباره مجسمه های سیلیکونی به نمایش درآمده در این موزه هم توضیح داد: بیشتر این مجسمه ها مربوط به ادیبان و شعرای معاصر کشورمان هستند و به جز فردوسی که به لحاظ تأثیرگذاری اش در حفظ زبان و ادب فارسی در ابعاد اغراق شده و بزرگتر از واقعی ساخته شده است، دیگر مجسمه ها در اندازه و ابعاد طبیعی ساخته شده اند.

او همچنین از اضافه شدن مجسمه های سیلیکونی دیگری به این موزه در آینده خبر داد و گفت: در آینده شخصیت های دیگری از مشاهیر کشورمان از جمله فلاسفه، ورزشکاران، هنرمندان، سرداران دفاع مقدس و… را نیز به این مجموعه اضافه خواهیم کرد تا این موزه به معنای واقعی کلمه موزه مشاهیر ایران شود.

جعفری مدیر روابط عمومی برج میلاد نیز در ادامه از برج میلاد به عنوان ششمین برج مخابراتی بلند دنیا یاد کرد و گفت: برپایی این موزه و خرید آثار حدود ۶ ماه به طول انجامید و قرار است تا پایان سال جاری حدود ۴۰ مجسمه دیگر از مشاهیر ایران نیز به این موزه اضافه شود و نوید رونمایی از این ۴۰ مجسمه را در سال آینده می دهیم.

او همچنین ابراز امیدواری کرد که امکان ساخت مجسمه مشاهیر در قید حیات ایران نیز فراهم شود تا همگان با مشاهیر فقید و امروز ایران در کنار هم آشنا شوند.

ایرج حسابی فرزند پروفسور حسابی یکی از مشاهیر فقید ایران زمین در ادامه در سخنانی با تقدیر از شهردار تهران برای خریداری خانه دکتر حسابی و جلوگیری از حراج آن گفت: هنرمندان، نویسندگان و دانشمندان ما نگه دارنده ما در سطح جهان هستند و به گفته دکتر حسابی شخصیت یک مملکت را هنرمندان آن می سازند.

وی با تأکید بر قدردانی از بزرگان کشورمان گفت: وقتی قدر بزرگان مان را بدانیم به گفته دکتر حسابی در واقع صف ویزای آمریکا و کانادا رو خلوت کرده ایم چرا که همه نوابغ ایران دوست دارند که در کشور خود خدمت کنند اما باید قدر آن ها را بدانیم تا دلبستگی آن ها به میهن شان افزایش یابد.

او در خاتمه از ثبت آثار فرهنگی و معنوی ایران به نام دیگر کشورهای همسایه و بزرگان و مشاهیر ایران که از سوی دیگر کشورها به یغما برده شده است، انتقاد کرد و گفت: وقتی ما خواب بمانیم دیگر کشورهای همسایه همه مشاهیر و فرهنگ معنوی ما را به نام خود در دنیا ثبت خواهد کرد.

عبدالله موحد از ورزشکاران پیشکسوت ایران و صاحب چندین مدال طلای جهانی به نمایندگی از جامعه ورزشکاران پیشکسوت گفت: همه باید در راه اعتلای کشورمان تلاش کنیم و خود را موظف به این تلاش بدانیم تا سرود ایران را بارها و بارها در مجامع جهانی و دیگر کشورهای دنیا بشنویم.

مهدی چمران عضو شورای شهر تهران نیز که در این مراسم حضور داشت با تأیید سخنان دیگر سخنرانان این مراسم گفت: در زمینه های فرهنگی کارهای زیادی هست که باید انجام شود و آن چه که از همه بیشتر اهمیت دارد هویت فرهنگی ماست که بسیار باارزش است و امروز ایران به واسطه رشد علمی و فرهنگی خود در دنیا مطرح شده است چرا که هم در گذشته دانشمندان و مفاخر فرهنگی داشته ایم و امروز شاهد بزرگترین دانشمندان هستیم چرا که ما ملت توانمندی هستیم که به گفته پیامبر(ص) علم حتی اگر در ثریا و یا چین باشد، به آن دست خواهیم یافت.

او تصریح کرد: ما نباید فقط به دانشمندان و مفاخر گذشته ایران ببالیم بلکه باید به دانشمندان امروز ایران نیز بالید و از آن ها قدردانی کرد.

رونمایی از موزه مشاهیر پایان بخش این مراسم بود و حاضران از مجسمه های سیلیکونی مشاهیر در این موزه بازدید کردند.

نمایشگاه نقاشی «نقش شهری بر آب» کاری از گروه هنری نیستان نیز در حاشیه این موزه برپا است.