بقای هالیوود به عنوان غول تجاری سینمای جهان هر ساله به ساخت فیلم های پرفروشی وابسته است که با جذب مخاطب جهانی، درآمد هنگفتی را به جیب کمپانی های بزرگ فیلمسازی سرازیر می کند و در این میان فیلم هایی تحت عنوان ابرقهرمانی با محوریت شخصیت هایی ماوراءالطبیعی، همواره نقشی اساسی ایفا کرده اند.

به گزارشملت ایرانمنتقدین سینمایی نشریه گاردین و آبزرور در گزارشی به بررسی ۱۰ فیلم برتر ابرقهرمانی سینمای جهان پرداخته اند که اکثر آنها در زمره پرفروش ترین و پرمخاطب ترین فیلم های تاریخ سینما و هالیوود قرار گرفته اند.

فیلم «مردآهنی ۳» در فهرست دهگانه ای که این منتقدین ارائه کرده اند، در مکان دهم قرار گرفته است. این فیلم محصول سال ۲۰۱۳ آمریکا به کارگردانی «شین بلک» و با فیلمنامه ای از «درو پیرس» در جدول پرفروش ترین های تاریخ سینما با فروش یک میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار به خوبی بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری خود را به استودیو مارول بازگرداند و پس از فیلم های «آواتار»، «تایتانیک»، «انتقام جویان» و «هری پاتر و هدیه های مرگ» مکان پنجم پرفروش ترین های تاریخ سینمای جهان را به خود اختصاصداده است. این در حالی است که این فیلم تاکنون پرفروشترین فیلم سال ۲۰۱۳ میلادی است.

«مرد آهنی» عنوان یکی از شخصیت های کتاب های مصور کمپانی «مارول» است که از سال ۱۹۹۰ کمپانی های متعددی در پی ساخت فیلم از روی این داستان بودند که سرانجام «مارول استودیو» در سال ۲۰۰۶ حق ساخت این فیلم را به دست آورد و در سال ۲۰۰۸ فیلمی با همین عنوان را روانه سینماهای جهان کرد.

مرد آهنی داستان یک نابغه اسلحه سازی به نام «تونی استارک» است که زرهی آهنی برای خود ساخته و با آن تبدیل به یک قهرمان می شود. اولین فیلم «مرد آهنی» را «جان فارو» در سال ۲۰۰۸ کارگردانی کرد. این فیلم توانست در دو بخش مختلف نامزد دریافت جایزه اسکار شود. قسمت دوم این فیلم نیز در سال ۲۰۱۰ اکران شد و کارگردانی آن را نیز «جان فارو» برعهده داشت.

شخصیت موفق دیگری که از کمیک بوک های کمپانی مارول پا به عرصه سینما گذاشت، «مرد عنکبوتی» بود. اولین فیلم از مجموعه فیلم های «مرد عنکبوتی» که در فهرست برترین فیلم های ابرقهرمانی جهان جایگاه نهم را به خود اختصاص داده، در سال ۲۰۰۲ به کارگردانی «سام رایمی» و با بازی «توبی مگوایر» ساخته شد.

در این فیلم «مگوایر» در نقش «پیتر پارکر»، یک دانش آموز دبیرستانی بازی می کند که پس از گزیده شدن توسط یک عنکبوت رادیواکتیو شده، بدنش دچار جهش ژنتیکی می شود و بنابراین توانایی پیمودن دیوارها و سقف ها را پیدا می کند و در او یک حس عنکبوتی بوجود می آید که او را از نزدیک شدن خطر آگاه می کند.

این فیلم موفقیت چشمگیری در گیشه داشت و مجموعا بیش از ۸۲۱ میلیون دلار فروخت و سومین فیلم پرفروش سال ۲۰۰۲ نام گرفت و همچنین نامزد دریافت دو جایزه بهترین جلوه های ویژه و بهترین تدوین صدا از هفتادوپنجمین دوره جوایز اسکار شد. «مرد عنکبوتی ۲»، «مرد عنکبوتی ۳» و «مرد عنکبوتی شگفت انگیز» دیگر فیلم هایی بودند که در ادامه این فیلم ساخته شدند.

«تیغه» نام فیلم ابرقهرمان دیگری است که در غالب شخصیت ابرقهرمان یک فیلم هیجانی از دل کامیک بوک های مارول بر پرده سینما جان گرفت. فیلمی که آمیزه ای از فیلم های خون آشامی و ابرقهرمانی محصول ۱۹۹۸ هالیوود است. در این فیلم «وسلی اسنایپس» در نقش ابرقهرمانی در شمایل یک انسان - خون آشام ایفای نقش می کند که از انسانها در مقابل خون آشام ها محافظت می کند.

این فیلم به کارگردانی «استفن وربنگتون» که به عقیده منتقدین گاردین در مکان هشتم برترین فیلم های ابرقهرمانی تاریخ سینما قرار دارد، با بودجه ای ۴۵ میلیون دلاری در نهایت موفق به ثبت فروش جهانی ۱۳۱ میلیون دلار شد.

فیلم های «تیغه ۲» و «تیغه: سه گانگی» دو فیلم دیگری بودند که به ترتیب در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴ در ادامه قسمت اول ساخته شدند. رتبه هفتم برترین فیلم های ابرقهرمانی تاریخ سینما از نگاه گاردین متعلق به فیلم «Kick - Ass‏» است.

این فیلم به کارگردانی «متیو وان» و تهیه کنندگی برد پیت محصول سال ۲۰۱۰ آمریکا است که اقتباسی از کامیک بوک منتشر شده در سال ۱۹۹۹ توسط «مارک میلار» و «جان رومیتا» است. داستان فیلم درباره «دیو لیزسکی»، نوجوان دبیرستانی است که هیچ قدرتی ندارد، اما می خواهد تبدیل به یک ابرقهرمان شود. این فیلم به صورت رسمی در ۲۶ مارس ۲۰۱۰ در بریتانیا و ۱۶ آوریل ۲۰۱۰ در آمریکا اکران شد.

این فیلم در نهایت به فروشی بالغ بر ۹۶ میلیون دلار در سینماهای آمریکا و جهان دست یافت و در سال ۲۰۱۰ پس از فیلم «آواتار» بیشترین مورد دانلود غیرقانونی را به خود اختصاص داد؛ به صورتی که بر اساس آمار ارائه شده این فیلم ابرقهرمانی ۱۱.۴ میلیون بار بصورت غیرقانونی از اینترنت دانلود شده بود.

قسمت دوم این فیلم در ۱۶ اوت ۲۰۱۳ به کارگردانی «چف وادلو» و با فیلمنامه ای از «متئو وان» - کارگردان قسمت اول - به سینماهای جهان آمد، اما نتوانست موفقیتی چون قسمت اول کسب کند. فیلم «انتقام جویان» محصول استودیو مارول(کمپانی دیسنی) که پس از «آواتار» و «تایتانیک» سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما، ششمین فیلم در میان برترین فیلم های ابرقهرمانی سینما به انتخاب گاردین است.

این فیلم محصول سال ۲۰۱۲ به کارگردانی «جاس ودن» و با نقش آفرینی «رابرت داونی جونیور»، «مارک رافالو»، «کریس همسورث»، «اسکارلت یوهانسون»، و «ساموئل ال. جکسون» در مجموع به فروشی بالغ بر یک میلیارد و ۵۱ میلیون دلار در سینماهای جهان دست یافت.

قسمت دوم این فیلم تخیلی و ابرقهرمانانه بر اساس سری کتاب های کامیک انتقام جویان قرار است به کارگردانی «جاش ودن» از اول می ۲۰۱۵ در سینماهای جهان اکران شود. جایگاه پنجم در اختیار «سوپرمن» فیلمی ابرقهرمانانه به کارگردانی ریچارد دانر در سال ۱۹۷۸ بر اساس داستان های مصور سوپرمن ساخته است که در آن «کریستوفر ریو» در نقش سوپرمن و همچنین «مارلون براندو» در نقش پدر سوپرمن ایفای نقش می کند.

«جین هکمن» دیگر بازیگر سرشناسی است که در این فیلم ایفای نقش می کند. ساخت فیلم سوپرمن ۵۵ میلیون دلار هزینه در برداشت که در زمان سال ساخت فیلم، بودجه هنگفتی برای یک فیلم به حساب می آمد؛ اما فروش فوق العاده «سوپرمن» که بیش از ۳۰۰ میلیون دلار بود راه را برای ساخت دنباله های این فیلم ابرقهرمانی هموار کرد.

قسمت دوم این فیلم در سال ۱۹۸۰، «سوپرمن ۳» در سال ۱۹۸۳، «سوپرمن ۴؛ در جستجوی صلح» در سال ۱۹۸۷ و «بازگشت سوپرمن» در سال ۲۰۰۶ دنباله های این فیلم به حساب می آیند. اولین فیلم از مجموعه «مردان ایکس» چهارمین فیلم برتر ابرقهرمانی سینما در این فهرست عنوان شده که فیلمی اکشن و خیال پردازانه به کارگردانی «برایان سینگر» و محصول سال ۲۰۰۰ است.

این فیلم بر اساس کمیک هایی از مارول با همین نام ساخته شد که در آن یک باند منحصربه فرد از موجودات قدرتمند و جهش یافته ژنتیکی در دنیایی زندگی می کنند که توسط انسان ها مورد اذیت و آزار قرار می گیرند و تلاش می کنند دنیایی را برای زندگی مسالمت آمیز میان انسان ها و میوتنت ها(موجودات جهش یافته) ایجاد کنند.

«پاتریک استوارت»، «هیو جکمن» و «هیل بری» بازیگران اصلی این فیلم ابرقهرمانی محسوب می شوند که با بودجه ۷۵ میلیون دلاری توانست نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار در سینماهای جهان بفروشد. موفقیت این فیلم در سال ۲۰۰۰ استودیو مارول را بر آن داشت تا فیلم های ابرقهرمانی دیگری چون «مرد عنکبوتی»، «چهار شگفت انگیز» و «هالک» را نیز تولید کند.

آنچه امروز به عنوان فیلم ابرقهرمانی مدرن می شناسیم در واقع در سال ۱۹۸۹ با فیلم «بتمن»، ساخته کارگردان معروف «تیم برتون» آغاز شد و نفطه شروعی برای ساخت فیلم های بتمن دیگر در آینده شد. در این فیلم «مایکل کیتون» در نقش بروس وین(بتمن) و «جک نیکلسون» نیز در نقش ژوکر بازی کردند. این فیلم از ۲۳ ژوئن ۱۹۸۹ اکران خود را در سینماهای جهان آغاز کرد و در نهایت به فروش جهانی بالغ بر ۴۱۱ میلیون دلار دست یافت.

می توان گفت مجموعه فیلم های ابرقهرمانی که بر اساس شخصییت تخیلی بتمن ساخته شده اند تاکنون برترین فیلم های ابرقهرمانی جهان بوده اند؛ فیلم هایی که تاکنون چندین میلیارد دلار را برای کمپانی های سازنده به ارمغان آورده اند. «بازگشت بتمن»، «بتمن برای همیشه»، «بتمن و رابین»، «بتمن آغاز می کند»، «شوالیه تاریکی» و «شوالیه تاریکی برمی خیزد» فیلم هایی هستند که در ادامه مجموعه فیلم های بتمن ساخته شده اند، گرچه برخی از آنها از لحاظ داستانی با فیلم اصلی ۱۹۸۹ مرتبط نیست.

رتبه دوم برترین فیلم های ابرقهرمانی از دیگاه گاردین در اختیار انیمیشن کامپیوتری «شگفت انگیزان» به کارگردانی «برد برد» محصول کمپانی دیسنی است که موفق شد در سال ۲۰۰۴ و در هفتادوهفتمین دوره جوایز اسکار جایزه بهترین انیمیشن و بهترین تدوین صدا را کسب کند. این فیلم با هزینه ساخت ۹۲ میلیون دلار در گیشه ۶۳۱ میلیون دلار فروخت.

داستان این فیلم که بر خلاف سایر فیلم های ابرقهرمانی از عنصر انیمیشن استفاده می کند، درباره یک خانواده ابرقهرمان است که در یک منطقه روستایی زندگی می کنند اما مجبورند قدرت های خود را پنهان کنند؛ اما پدر خانواده که در آرزوی سال های شکوهمند گذشته و کمک به مردم است درگیر مبارزه با یک شخصیت شرور و روبات قاتل او می شود و بدین ترتیب کل خانواده برای نجات جهان وارد داستان می شوند.

این فیلم با تحسین گسترده منتقدین سینمایی همراه شد و «راجر ایبرت»، منتقد سرشناس و فقید سینما امتیاز سه و نیم از چهار را به این فیلم ابرقهرمانی داد. از جوایز دریافتی این فیلم می توان به نامزدی اسکار در بخش بهترین فیلمنامه و بهترین میکس صدا، جایزه Annie بهترین انیمیشن سال و نامزدی جایزه بهترین فیلم گلدن گلوب اشاره کرد.

«شوالیه تاریکی» به کارگردانی و نویسندگی «کریستوفر نولان» در سال ۲۰۰۸ فیلمی است ابرقهرمانی که شاید کمتر کسی شکی در نسبت دادن عنوان برترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ سینما به آن داشته باشد. این فیلم با بازی درخشان «هیثلجر» فقید در نقش ژوکر و «کریستین بیل» در نقش بتمن در واقع دنباله فیلم قبلی بتمن به نام «بتمن آغاز می کند» در سال ۲۰۰۵ بود. «مورگان فریمن»، «گری اولدمن»، «مایکل کین»، «گری جیلنهال» و «آرون ایکهارت» از جمله دیگر بازیگران این فیلم ابرقهرمانی هستند.

این فیلم موفق شد چندین رکورد گیشه ای را جابه جا نماید و با فروش کلی بیش از ۱ میلیارد دلار، شانزدهمین فیلم پرفروش تاریخ شد. همچنین این فیلم نامزد دریافت ۸ جایزه اسکار شد که در این میان، جایزه بهترین تدوین صدا و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای «هیثلجر» به همراه آورد. «شوالیه تاریکی برمی خیزد» آخرین قسمت از سه گانه کریستوفر نولان در ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۲ به روی پرده سینماها رفت.