به گزارش ملت ایران به نقل از خبرآنلاین، در این عکس، علی نصیریان بازیگر شناخته شده تئا‌تر، سینما و تلویزیون ایران در ردیف جلو دیده می شود و پشت سر او جعفر والی قرار دارد. جمشید مشایخی نفر جهارم این صف است که چهره اش به چشم نمی آید.

علی نصیریان که متولد ۱۵ بهمن ۱۳۱۳ در شهر تهران است، فعالیت هنری‌اش را سال ۱۳۳۱ از تئا‌تر «جامعه باربد» شروع و در ادامه با تئا‌تر «سعدی» و گروه شاهین سرکیسیان همکاری کرد. همزمان با روی صحنه رفتن، به تحصیل پرداخت و سال ۱۳۳۵ خورشیدی از هنرستان بازیگری تهران دیپلم خود را گرفت و سال ۱۳۴۲ برای یک دوره مطالعاتی ۶ ماهه به آمریکا رفت.

این هنرمند تئا‌تر که در ۶۰ سال گذشته علاوه بر بازیگری، نویسندگی و کارگردانی هم کرده است، سال ۱۳۳۵ جایزه نخستین مسابقه نمایشنامه نویسی ایران را برای متن «بلبل سرگشته» گرفت.

علی نصیریان 50 سال قبل

این عکس حدود ۵۰ سال پیش از تمرین های یک نمایش در اداره تئاتر گرفته شده است

علی نصیریان سال ۱۳۸۰ چهره‌ ماندگار بازیگری شد و چندی بعد نشان درجه یک هنری(معادل دکتری) را دریافت کرد.

نمایش‌های «پدر» با کارگردانی مهدی فروغ(۱۳۴۰)، «کاپیتان قراگز» از داود رشیدی(۱۳۴۲)، «چوب بدست‌های ورزیل» کارجعفر والی(۱۳۴۴)، «سگی در خرمن‌جا» با کارگردانی عباس جوانمرد، «لونه شغال» با نویسندگی و کارگردانی خودش(۱۳۴۶)، «پنجره‌ها» کار فرهاد آییش(۱۳۸۴) و دو اجرای همزمان «آدم خوابش می‌گیره» و «بازیگر و زنش» با کارگردانی محسن معینی(۱۳۹۰) تنها گوشه‌ای از کارنامه بازیگری او روی صحنه است.

این هنرمند پیشکسوت، سال ۱۳۴۸ برای نخستین بار با فیلم «گاو» از داریوش مهرجویی بر پرده سینما ظاهر شد و تا امروز در ده‌ها اثر سینمایی خوش درخشیده است.

فیلم‌هایی چون «آقای هالو» به نویسندگی خودش و کارگردانی داریوش مهرجویی(۱۳۴۹)، «ستارخان» کار علی حاتمی(۱۳۵۱)، «پستچی» از داریوش مهرجویی(۱۳۵۱)، «مهرگیاه» ساخته فریدون گله(۱۳۵۴)، «سرایدار» از خسرو هریتاش(۱۳۵۵)، «دایره مینا» کار داریوش مهرجویی(۱۳۵۷)، «فصل خون» با کارگردانی حبیب کاوش(۱۳۶۰)، «آفتاب نشین‌ها» از مهدی صباغ‌زاده(۱۳۶۰)، «جایزه» ساخته علیرضا داود‌نژاد(۱۳۶۱)، «کمال الملک» با کارگردانی علی حاتمی(۱۳۶۲)، «کفش‌های میرزا نوروز» کار محمد متوسلانی(۱۳۶۴)، «جاده‌های سرد» از مسعود جفعری جوزانی(۱۳۶۴)، «ناخدا خورشید» ساخته ناصر تقوایی(۱۳۶۵)، «پول خارجی» با کارگردانی رخشان بنی اعتماد(۱۳۶۸)، «بوی پیراهن یوسف» کار ابراهیم حاتمی کیا(۱۳۷۴)، «دیوانه‌ای از قفس پرید» از احمدرضا معتمدی(۱۳۸۱)، «جزیره آهنی» ساخته محمد رسول اف(۱۳۸۳) و «پستچی سه بار در نمی‌زند» با کارگردانی حسن فتحی(۱۳۸۷) تنها گوشه کوچکی از کارنامه پر بار این بازیگر در عرصه سینما به شمار می‌آید.

علی نصیریان در تعدادی سریال تلویزیونی نیز نقش آفرینی کرده است که از آن میان می‌توان به «سربداران» کار محمدعلی نجفی(۱۳۶۳)، «هزار دستان» با کارگردانی علی حاتمی(۱۳۶۶)، «همسایه‌ها» ساخته محمد حسین لطیفی(۱۳۷۹)، «میوه ممنوعه» از حسن فتحی(۱۳۸۶) و «شیخ بهایی» کار شهرام اسدی(۱۳۸۷) اشاره کرد.

نگارش و چاپ نمایشنامه‌های «بلبل سرگشته»، «لونه شغال»،، «بنگاه تئاترال»، «سیاه»، «رویا»، «نگار»، «سلطان و سیاه»، «آقای هالو»، «آدم خوابش می‌گیره» و «بازیگر و زنش» هم بخش دیگری از فعالیت‌های تئاتری علی نصیریان است.