به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا: اصغر فرهادی معتقد است: «پایان دو فیلم اخیرش «جدایی نادر از سیمین» و «گذشته» در عین حال که به یکدیگر شباهت دارند، با هم متفاوت اند.»

فیلم «گذشته» که توانست، نخل طلای بهترین بازیگر زن و جایزه بهترین فیلم معنوی را از جشنواره ی کن بدست آورد، همچون فیلم قبلی فرهادی «جدایی نادر از سیمین» پایانی باز دارد که این موجب شده شخصیت های داستان در ذهن مخاطب باقی بمانند.

اصغر فرهادی در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو در گفت وگو با تماشاگران درباره سبک ساخت فیلم هایش گفت: «پایان این دو فیلم از برخی جهات به یکدیگر شبیه اند و در عین حال با یکدیگر متفاوت هستند. شباهت از این نظر که هر دو فیلم درست در لحظه ای به اتمام می رسند که داستان دیگری در حال آغاز شدن است. «جدایی» زمانی پایان می یابد که یکی از شخصیت های فیلم باید درباره آینده اش تصمیم بگیرد و این دو راهی کاملا بر تماشاگر واضح است.»

او ادامه داد: «هر چند در «گذشته» دوراهی چندان واضح و آشکاری نیست. تفاوت دیگر آن است که در «گذشته» مخاطب از مساله ای آگاه است که شخصیت وفیلم از آن بی خبر است، یعنی همان قطره اشک که تماشاگر از آن با خبر است و شخصیت بی خبر. این در پایان های قبلی وجود نداشت.»

به نوشته ی «مونترال»، فیلم «گذشته» در واقع با ظرافت نتایج آزاردهنده و وحشتناک ناشی از دروغ و آسیب های آن را به نمایش می گذارد و نشان دهنده استعداد این کارگردان و نویسنده ایرانی در ساخت فیلمی در فرانسه است.

اصغر فرهادی درباره ساخت «گذشته» در فرانسه نیز گفت: «زمانی که شروع به نوشتن دیالوگ های شخصیت های فرانسوی کردم، در نظر داشتم تا کسانی که خود فرانسوی هستند و آشنا به آن فرهنگ و زبان، دیالوگ ها را بخوانند و راهنمایی کنند که لحن و جنس کلمات به زبان محاوره مردم امروز شهر پاریس چقدر نزدیک است. یکی از کسانی که فیلمنامه را از این منظر خواند «ژان کلود کریه» بود، او پس از خواندن فیلم نامه اشاره داشت هیچ دیالوگی در فیلمنامه نخوانده که از زبان امروز مردم فرانسه دور باشد.»

او تصریح کرد: «آنجا متوجه شدم این ملیت افراد نیست که بیشتر تفاوت ها را باعثمی شود، بلکه پیچیدگی های شخصیتی هر فرد باعثتفاوت او با دیگران می شود.»