ملت ایران: آتیلا پسیانی نمایش جدیدش را با بازی رضا کیانیان، علیرضا خمسه و خسرو پسیانی به صحنه می آورد اما علاوه بر این سه بازیگر، ۲۰ کودک و یک اسب زنده نیز در اجرای این نمایش حضور خواهند داشت.

در نشستی که ۳ شهریور ماه در مجموعه ی «تئاتر شهر» برگزار شد، محمد چرمشیر نویسنده نمایشنامه «عرق خورشید، اشک ماه» و آتیلا پسیانی کارگردان این نمایش به ارائه توضیحاتی درباره مراحل پیش تولید این اثر نمایشی پرداختند.

در این نشست که همزمان با اولین روز تمرین نمایش «عرق خورشید، اشک ماه» برگزار شد، محمد چرم شیر گفت: هرگز معتقدم نبوده ام نمایشنامه ارباب اجراست و بقیه عوامل اجرایی باید کاری کنند که فقط متن دیده شود.

او نمایش نامه را حاصل فعالیت جمعی و گروهی دانست و اضافه کرد: همیشه پیشنهادات گروه اجرایی را پذیرفته ام، چون پافشاری بر متن یعنی از معجزه ی اجرا دور شده ایم در حالی که همیشه اجراست که حرف نهایی را می زند.

چرم شیر با اشاره به دیدگاهی که درباره نمایشنامه نویسی در ایران وجود دارد، افزود: همیشه امیدوار بودم تفکری که در نمایشنامه نویسی ما وجود دارد تغییر پیدا کند. اینکه همیشه نویسنده را ارباب اجرا می دانیم و معتقدیم گروه اجراگر مجری چیزی هستند که نویسنده خلق کرده است در حالی که نمایشنامه یک کار جمعی است که حاصل پیشنهادات متعدد است.

در این نشست، آتیلا پسیانی توضیحاتی مقدماتی درباره نمایش جدیدش ارائه کرد و افزود: این متن با نگاهی به نمایشنامه «یغمای با شکوه خورشید» نوشته «پیتر شفر» نوشته شده است و ما پیش تولیدش را آغاز کرده ایم و از امشب هم تمرینمان شروع می شود. البته مدت کمی برای تمرین داریم. اما دورخیزمان این است که روز چهارم یا پنجم مهر یک اجرای صفر ویژه دوستان خبرنگار، عکاس، منتقد و… داشته باشیم.

او با اشاره به بازی رضا کیانیان، علیرضا خمسه و خسرو پسیانی در این اثر نمایشی اضافه کرد: در این نمایش علاوه بر سه بازیگر اصلی، ۲۰ بازیگر کودک داریم ودر کنار همه اینها یک اسب زنده، روی صحنه حضور دارد.

وی توضیح داد: قرار است رضا کیانیان از این اسب استفاده کند و شکل و شمایلی که برای نقش او به عنوان فرمانده اسپانیایی در نظر گرفته ام شکل و شمایلی است که آن را بسیار دوست دارم. فعلا داریم درباره موقعیت حضور این اسب روی صحنه و چگونگی ورود و خروج آن بررسی می کنیم که کاری سخت است اما غیر ممکن نیست.

پسیانی که سال گذشته قصد داشت نمایش «صد سال تنهایی» را به صحنه بیاورد درباره اجرا نشدن این اثر نمایشی توضیح داد: پیگیری های لازم را انجام دادیم اما امکان اجرای نمایش فراهم نشد. سال گذشته به دلیل موهوم «تاریک نگاه کردن»، این نمایش از شرکت در جشنواره باز ماند و بعد مدیر وقت تئاتر شهر اعلام کرد از آنجا که این نمایش در جشنواره رد شده، نمی تواند اجرای عمومی بگیرد و سالن را به فرد دیگری دادند. اما بعدتر از من پرسیدند چرا نمایش ات را اجرا نمی کنی و من گیج شدم که چه باید بکنم به هر حال اجرای نمایش «صد سال تنهایی» فعلا به تعویق افتاده و امیدوارم بتوانیم سال ۹۳ این نمایش را که اثری پر پرسوناژ است، اجرا کنیم.

سرپرست گروه تئاتر «بازی» که نمایش جدیدش را با دراماتوژی رضا گوران اجرا می کند، درباره همکاری با این هنرمند تئاتر توضیح داد: من و چرمشیر ۲۲ است با یکدیگر کار می کنیم و خیلی به هم نزدیک هستیم، بنابراین نیازمند نیروی سومی هستیم که بتواند از بیرون نگاه کند و رضا گوران فردی تیزهوش در خواندن متن و تحلیل آن است.

در بخش دیگری از این نشست، محمد چرم شیر درباره پروسه نگارش نمایشنامه «عرق خورشید، اشک ماه» گفت: این نمایشنامه یک بار پیش از انقلاب منتشر شده و بعد از انقلاب نیز چاپ دوم داشته است و داستان آن درباره هجوم اسپانیایی ها به کشور پرو است که موضوعی بسیار جذاب و خواندنی است.

این نمایشنامه نویس که سابقه ۲۲ سال همکاری با آتیلا پسیانی را دارد، توضیحاتی درباره شیوه همکاری اش با این کارگردان ارائه کرد و افزود: آتیلا پیشنهاد داد، روی این نمایشنامه کار کنیم و شیوه معمول همکاری ما به این صورت است که گفت وگوهایی می کنیم و من طرح های اولیه را می نویسم و ادامه می دهم تا نمایش در مسیر خود آرام آرام از متن اولیه دور شود و به آنچه دلخواه ماست، نزدیک شود. در مورد این نمایشنامه خاص نیز شخصیت های نمایشنامه اصلی بر دو شخصیت محوری متمرکز شد و بعد یک شخصیت سوم نیز اضافه شد.

چرم شیر اضافه کرد: این متن بازخوانی «یغمای باشکوه خورشید» است اما متن تازه ای است و خط باریکی از متن اصلی در آن وجود دارد و نگارش آن حاصل دو ماه کار فشرده است.

وی افزود: نمایشنامه اولیه ما متنی بود که صحنه های متعددی برای ابتدا، انتها و اواسطش داشت، چون نویسنده ای که برای این شکل کار می نویسد، باید مصالح بیشتری تهیه کند و به گروه ارائه بدهد تا کارگردان بتواند از میان آن مصالح، مواد مورد نیاز خود را پیدا کند و در این شیوه دراماتوژ ما هم متنی دارد که از میان آن انتخاب می کند.

سپس پسیانی درباره انتخاب بازیگران این اثر نمایشی گفت: ما در قالب گروه کار می کنیم و اولین چیزی که مدنظر مان است اجرا است، یعنی همه چیز برای اجراست. در این شیوه چرم شیر تابلوهایی را پیشنهاد می دهد که ممکن است ترتیبشان عوض شود. ما نقش بازیگر را در اجرا هرگز نادیده نمی گیریم و بازیگر همیشه آزادی کامل دارد و می تواند در طول تمرین ها و بداهه سازی ها تخریب کننده باشد. اما چون چرم شیر هرگز گروه را تنها نمی گذارد، بعد از این تخریب دوباره شروع به نوشتن می کند.

این کارگردان تئاتر گفت: در گروه ما از همان اولین روز تمرین حرکت می کنیم، تحلیل متن قبلا اصلا اتفاق نمی افتد، در واقع تحلیل بین کارگردان، نویسنده و دراماتورژ صورت می گیرد و این رابطه مثلثی مهم ترین بخش تحلیل گر اجرا خواهد بود که بازیگر بر مبنای آن شروع به کار می کند.

پسیانی درباره کاراکتری که علیرضا خمسه بازی می کند و دوری این بازیگر از تئاتر گفت: نمایش ما کاملا دور از طنز است و هیچ بازیگری نقش طنز ندارد اما هم علیرضا خمسه و هم رضا کیانیان و هر بازیگر دیگری که ریشه تئاتری دارد، بازگشتش به صحنه فقط نیازمند یک واکسن یادآوری است چون چنین بازیگری در تمام سال هایی که از تئاتر دور بوده در ذهنش حتما روی صحنه بوده است.

وی در پاسخ به پرسش دیگر درباره حضور ۲۰ بازیگر کودک در این نمایش ادامه داد: اجازه بدهید از الان نگویم که این بازیگرها چه کاری انجام می دهند مدتی پیش کاری از رکسانا مهرافزون را دیدم که با گروهی از بچه ها اجرا شد و این ایده را گرفتم که برای نمایشم می توانم با بازیگران کودک همکاری کنم.

آتیلا پسیانی با بیان اینکه نمایشش را با قرار داد گیشه اجرا می کند، درباره کم بودن زمان تمرین این نمایش گفت: شرایط زندگی حتی برای یک قرار دوستانه هم بسیار دشوار شده وقتی در گروه خودمان کار می کنیم این مشکل را نداریم اما وقتی با بازیگر مهمان همکاری می کنیم، هماهنگی کمی مشکل است تا به مرحله شروع تمرین فیزیکال برسیم اما در ذهنمان از مدت ها پیش تمرین نمایش آغاز شده است البته یک ماه تمرین اگر هیچ اتفاق غیر قابل پیش بینی نیفتد می تواند زمان خوبی برای آماده کردن یک نمایش باشد.

به گزارش ایسنا، در بخش پایانی این نشست که با اجرای عباس غفاری برگزار شد، محمد چرم شیر با اشاره به حضور نسل جدیدی از خبرنگاران و وضعیت بازتاب رویدادهای تئاتری در مطبوعات گفت: متاسفانه کمترین پرداخت صفحات روزنامه های ما متعلق به تئاتر است، به گونه ای که نقد تئاتر تقریبا در صفحات روزنامه های ما مرده است و این یک ایراد است چون قرار است تئاتر زنده و در جریان باشد و برای این امر نیازمند خبر رسانی است.

او در عین حال به مسئولیت خبرنگاران اشاره کرد و افزود: خبررسانی بد نیست اما فقط بخش کوچکی از کار خبرنگاران است. همچنان که ما به عنوان هنرمندان تئاتر موظف هستیم تولیداتی درست و اندیشمندانه داشته باشیم، بچه های مطبوعات هم وظایفی دارند وقتی ما در کنار یکدیگر باشیم مسئولان هم ناچارند وظایف خود را به درستی انجام دهند.

چرم شیر خطاب به اهالی رسانه در جلسه گفت: تئاتر ما گذشته ای دارد و کسی که می خواهد کار خبری انجام دهد باید با این گذشته آشنا شود و تصور نکند تئاتر ما همزمان با ورود او به مطبوعات آغاز شده است.

نمایش «عرق خورشید، اشک ماه» نوشته محمد چرم شیر کار آتیلا پسیانی با بازی رضا کیانیان، علیرضا خمسه و خسرو پسیانی از اوایل مهرماه در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه می رود.