بالاخره اطلاعات اولین فیلم غیر ایرانی اصغر فرهادی مشخص شد. تهیه‌کننده فیلم جدید فرهادی به نکات قابل توجهی از فیلم جدید این کارگردان ایرانی اشاره کرده که شاید مهم‌ترین آنها حضور ماریون کوتیار بازیگر مشهور فرانسوی و برنده جایزه اسکار در این پروژه‌است.

شرکت ممنتو فیلم که پیش از این پخش اروپایی دو فیلم آخر فرهادی «درباره‌ الی…» و «جدایی نادر از سیمین» را بر عهده داشته، قرار است فیلم جدید فرهادی را در فرانسه تهیه کند.

الکساندر ماله‌گی از سوی شرکت ممنتو فیلم اینترنشنال اعلام کرده که فیلم جدید فرهادی پاییز امسال با بودجه‌ای ۱۱ میلیون یورویی در پاریس کلید خواهد خورد.

به گفته ماله‌گی فرهادی هم‌اکنون مشغول بازنویسی فیلمنامه کار جدید خود است. این فیلم نیز همانند کارهای قبلی فرهادی تریلر احساسی و اجتماعی است که با تعلیق و چرخش‌های داستانی خود نفس تماشاگر را از ابتدا تا به انتها حبس خواهد کرد.

فرهادی در خصوص فیلم جدید خود به فیلم فرانس اعلام کرده: ‌ «من به دنبال آنم که در فیلم‌هایم بیشتر از پاسخ، تماشاگران را با پرسش مواجه کنم. چیزی که دنیای امروز بیش از همیشه به آن نیاز دارد، طرح کردن سوال‌های جدید برای جواب‌های قدیمی است. احتمالا می‌توان این سینما را سینمای بازجویی و استنطاق نامید.»

ماریون کوتیار در فیلم جدید اصغر فرهادی

آخرین فیلم فرهادی «جدایی نادر از سیمین» علاوه بر کسب جوایز معتبر متعدد از خرس طلای برلین گرفته تا اسکار بهترین فیلم خارجی، فروشی بیش از ۲۵ میلیون دلار در سراسر دنیا داشته‌است.

پیش از این صحبت‌های مختلفی درباره ترکیب بازیگران فیلم به‌گوش می‌رسید؛ اما ماله‌گی ضمن تایید حضور کوتیار در فیلم فرهادی، از اضافه شدن این بازیگر مشهور فرانسوی به پروژه جدید ممنتو فیلم ابراز خوشحالی کرده‌است.

کوتیار که امروزه به واسطه حضور در فیلم‌های هالیوودی شهرتی بین‌المللی دارد، در سال ۲۰۰۷ برای ایفای نقش ادیت پیاف جایزه اسکار بهترین بازیگر زن را به خود اختصاص داده‌است. کوتیار در جشنواره کن روی فرش قرمز فیلم جدید ژاک اودیار حاضر شد. امسال قرار است از فرهادی و ماله‌گی نیز در جشنواره کن تقدیر شود.

تازه‌ترین فیلم فرهادی پیش از این جایزه رسانه‌ای اتحادیه اروپا را دریافت کرده بود که قرار است در جشنواره کن به این کارگردان اهدا شود. خانم واسیلیو(کمیسر آموزش و پرورش اتحادیه اروپا) اعلام کرده که از اهدای این جایزه به فرهادی مفتخر است؛ زیرا فیلم جدید وی به هویت فرهنگ پرمایه و باز اروپایی در زندگی روزمره می‌‌پردازد: «فرهادی پس از موفقیت جهانی با فیلم جدایی، به سوژ‌ه‌ای متعهدانه در مورد جهانشمولی برابری روی آورده است.»

منبع: کافه سینما