ملت ایران:مرتضی براری اظهار کرد: در سال گذشته مخابرات ایران در حوزه ICT بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته که این رقم در ایرانسل حدود چهار هزار میلیارد تومان بوده است و با توجه به گردش مالی موجود در این حوزه این نکته جای سوال دارد که تاکنون دانشگاه های ما تا چه اندازه وارد این حیطه شده اند.

براری با بیان این که در حال حاضر طبق آمارها ۲۵ میلیون ایرانی خریدار بازی های رایانه ای هستند گفت: این که در این بازار دانشگاه های ما تا چه اندازه سهم دارند موضوعی است که جای صحبت دارد. ما اکنون بیش از ۶۰ میلیون سیم کارت فعال در بازار داریم و دانشگاه های ما می توانند در ارائه خدمات ارزش افزوده به اپراتورهای مختلف این سیم کارت ها یاری برسانند.

وی همچنین عنوان کرد: از سوی دیگر طی این سال های تلفن ثابت ما به دلیل آن که خدمات ارزش افزوده را نداشته به شبکه ای ضررده تبدیل شده است در حالی که می توان با همکاری با دانشگاه ها خدمات ارزش افزوده مختلفی برای آن تعیین کرد.

او یادآور شد: در حال حاضر بیش از ۳۴ میلیون ایرانی به اینترنت متصل هستند و کاربر اینترنت محسوب می شوند که می توان با تقویت رابطه بخش ارتباطی با دانشگاه ها ارائه خدمات به این کاربران را تقویت کرد.

براری در ادامه با اشاره به ورود ICT به حوزه بانکداری و تاثیری که فن آوری اطلاعات در این بخش ایجاد کرده اظهار کرد: در حال حاضر در دنیا از فن آوری اطلاعات بهره های مختلفی گرفته می شود و حتی امسال شعارهایی که در این زمینه وجود دارد هم به فن آوری اطلاعات و ایمنی جاده ها مربوط شده است؛ این درحالی است که در حال حاضر طبق آمارهای ارائه شده کشورمان سالانه ۲۵ هزار کشته بر اثر تصادفات جاده ای دارد. به عبارت دیگر در هر چهار سال ما به اندازه یک استادیوم کشته های جاده ای داریم که می توان در این زمینه هم از فن آوری اطلاعات کمک گرفت و باعثکاهش این خطرات شد.

معاون وزیر ارتباطات در ادامه صحبت های خود به رشد روزافزون و رقابت شدید شرکت های فعال دراین زمینه اشاره کرد و گفت: اکنون شرکتی مانند فیس بوک تلاش کرده و با بهره گیری از جامعه شناسان، حقوق دانان، روانشناسان و طیف های مختلف از گوگل پیشی بگیرد. اکنون ما هم اگر در پروژه های متعدد دانشگاهی سرمایه گذاری کرده و وارد مرحله تجاری سازی شویم، قطعا می توانیم اتفاقات مثبتی را رقم بزنیم اما بزرگترین مشکل ما این است که در تجاری سازی این پروژه ها نتوانسته ایم ورود پیدا کنیم.

براری همچنین به اطلس فضای مجازی اشاره کرد و افزود: در اطلس فضای مجازی وضعیت اینترنتی تمام کشورها در قالب یک وقفه ترسیم شده است و بر روی این نقشه سایت های بزرگ نیز جایگاه خاص خود را دارند؛ در سال ۲۰۰۷ فیس بوک بر روی این اطلس مانند یک کشور کوچک بود اما در سال ۲۰۱۰ به یک جزیره بسیار بزرگ تبدیل شده بود، حال ما نیز آماده ایم با دانشگاه های مختلف همکاری کنیم تا در سال ۲۰۱۵ میلادی شاهد حضور پررنگ ایران در اطلس فضای مجازی باشیم.