بعد از گذشت زمان کوتاهی از اضافه شدن این امکان توسط تلگرام، شاهد توسعه تعداد زیادی بات کاربردی و مفید هستیم. ایرانی ها هم مثل همیشه سهم بسزایی در رونق گرفتن کاربردهای این ربات ها داشتند. هر چند در کنار ربات های کاربردی و مفید، بات هایی هم به چشم می خورند که قوانین و ارزش های جمهوری اسلامی ایران را رعایت نمی کنند و بعضا حقوق کاربران را پایمال می کنند. با همه این اوصاف ربات های تلگرام فضای ارتباطات در این نوع شبکه را دستخوش تحول کرد.

اگر بخواهیم نیم نگاهی به مهترین کاربردهای این ربات بیندازیم از موارد زیر چشم پوشی نمی توان کرد:

۱ - ربات های خبری: ربات های متنوعی با کاربرد خبری ایجاد شده است. از ربات های ویژه خبرگزاری ها تا بات های خبرخوان.

۲ - آموزشی: ربات های آموزشی زیادی هم این روزها مورد توجه کاربران قرار گرفته است. ربات آموزش زبان، آموزش معماری، مترجم، احادیثروزانه و …

۳ - سرگرمی: نیازی به گشتن در اپ استورها و پیدا کردن یک اپلیکیشن سبک برای سرگرمی نیست. یکی از این ربات ها حتما شما را سرگرم خواهد کرد.

۴ - سلامتی: اطلاعات زیادی در زمینه سلامتی را با استفاده از این بات ها می توانید دریافت کنید.

۵ - تبلیغاتی: بات هایی که به کسب و کارها کمک می کنن و می توانند بوسیله آن ها مردم را از سرویس و محصولاتشان آگاه کنند. به سادگی، سرعت و امکانات زیاد.

۶ - بازی: گیم بات ها واقعا فوق العاده اند. کمتر کسی تصورش را می کرد روزی در تلگرام، امکان بازی های هیجان انگیز و سرگرم کننده وجود داشته باشد.

۷ - آب و هوا: دیگر نیازی به نصب اپلیکیشن حجیم آب و هوا روی گوشی نیست. خیلی راحت با استفاده از این بات ها از اوضاع آب و هوای منطقه مورد نظرتان مطلع می شوید.

۸ - ابزارهای کاربردی: ابزارهای بسیار خوبی مثل بات Readme که مورد توجه خیلی از کاربرای تلگرام قرارگرفته است، وب گردی، جستجو، تحقیق، گردشگری و … را آسان تر از قبل کرده است.

تعداد زیاد این بات ها باعثشده کاربران میان این همه بات سردرگم شوند. بعضی از این بات ها هم فقط با هدف استخراج اطلاعات کاربران و اغراض ناپسند طراحی شده است. در این اوضاع وجود بستری برای تشخیص ربات های کاربردی از ربات های با کاربرد نامناسب یا مضر، ضروری است. گروه فناوری و رسانه جاذبه با تولید این بستر در قالب نرم افزار اندروید " تلبات” سعی نموده این امکان را به بهترین نحو ممکن برطرف کند.

در این نرم افزار محبوب ترین ربات های کاربردی، جدیدترین ربات ها و ربات های برگزیده در نُه دسته به سادگی قابل دسترس است. به علاوه اینکه توضیحات مربوط به هر ربات به همراه تصاویر آموزشی کار با ربات ها در اختیار کاربران قرار می گیرد. مشاهده تعداد نظرات و امتیاز ربات ها از امکاناتی است که در " تلبات” به چشم می خورد. در این اپلیکیشن که مناسب دستگاه های اندرویدی با سایز صفحه نمایشگرهای مختلف طراحی شده، هم اکنون بیش از ۱۲۰۰ ربات قابل دسترس است.