ملت ایران: حس لامسه برای ساخت روبات ها حائز اهمیت است و این دستاورد می تواند به تولید اندام های مصنوعی برای معلولان منجر شود اما ساخت پوست مصنوعی انسان به طور قابل توجهی مشکل است چرا که پوست به ضعیف ترین تماس ها حساسیت دارد.

براساس نتایج مطالعه ای که در ژورنال طبیعت ارتباطات چاپ شد، این حسگر جدید می تواند قابلیت پوست طبیعی را داشته باشد. این حسگر نسبت به پوست طبیعی انسان حساسیت بیشتری دارد.

یکی از متخصصان ارشد مهندسی شیمی دانشگاه «استنفورد» گفت: اگر انگشت پوست یا دست خود را لمس کنید، فشار به کار گرفته شده در طیف کیلوپاسکال است. این حسگر می تواند فشاری را که صدها برابر کمتر از لمس کردن است شناسایی کند.

«ژنان بائو» و تعدادی از همکارانش سال ها بر روی وسایل الکترونیکی که پوست انسان را تحریک می کنند، کار کرده اند. در سال ۲۰۱۰ میلادی آنان از ساخت حسگر فشار فرااحساسی خبر دادند اما کارایی لازم را نداشت.

بائو گفت: این وسیله جدید ترانزیستوری است که از نیمه رسانا پلیمری منعطف ساخته شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، بائو و همکارانش این وسیله را بر روی مچ دست یک مرد امتحان کردند و دریافتند که می توانند ضربان نبض او را با حساسیت بیشتری از قرار دادن انگشت ها بر روی رگ احساس کنند.