معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در واکنش به اظهارات سازمان هواشناسی مبنی بر تداخل فرکانسی که منجر به تداخل در پیش بینی های این سازمان در زمان وقوع طوفان تهران شده بود، گفت: تاکنون سازمان هواشناسی در مورد تداخل پیش آمده گزارش و نامه ای به رگولاتوری ارائه نکرده است.
با گذشت بیش از یک ماه از وقوع طوفان تهران، مدیران سازمان هواشناسی از تاثیر منفی پارازیت ها و امواج بر عملکرد دستگاههای پیش بینی حوادثطبیعی و اختلال پیش آمده خبر داده و اعلام کردند که تاثیر پارازیت ها در تشخیص پدیده هواشناسی را قبل از وقوع توفان به سازمان های ذی ربط اطلاع داده بودند.
براساس این ادعا نویز احتمالی ناشی از تلفن های بی سیم یا فرکانس های دیگری که به صورت غیرمجاز وارد فرکانس رادار سازمان هواشناسی شده است، انعکاس هایی را در شبکه راداری هواشناسی ایجاد کرد که باعثبروز اختلال در تصویر رادار شد و امکان تشخیص پدیده هواشناسی و غیرهواشناسی بسیار دشوار بود.
حسن رضوانی معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان متولی فضای فرکانسی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید براینکه تاکنون از سوی سازمان هواشناسی نامه و گزارشی در مورد تداخل امواج به رگولاتوری اعلام نشده است، اظهار داشت: تداخل امواج مخابراتی و ارتباطی ممکن است وجود داشته باشد اما هواشناسی تاکنون در این زمینه مکاتبه ای با ما نداشته است.
این مقام مسئول در رگولاتوری با اشاره به بروز برخی تداخل های فرکانسی که از سوی سازمان صدا و سیما گزارش داده می شود، افزود: صدا و سیما گاهی مواردی را به ما اعلام می کند و ما به عنوان مدیریت کننده فضای فرکانسی کشور، موارد اعلام شده را بررسی کرده و لینک مورد نظر را شناسایی و رفع می کنیم.
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با تاکید بر اینکه تداخل لینک های مخابراتی و ارتباطی و فرکانس های قدیمی به راحتی قابل شناسایی و رفع شدن است، ادامه داد: در مورد تداخل این فرکانس ها و عدم پیش بینی طوفان تهران، هواشناسی گزارشی به رگولاتوری اعلام نکرده است.
وی گفت: با وجودی که تاکنون این سازمان، موردی را به رگولاتوری اعلام نکرده است، در صورت صحیح بودن این اظهارات، همچنان نیز سازمان هواشناسی باید با مشکل تداخل فرکانسی در پیش بینی های خود مواجه باشد چرا که تنها نهادی که می تواند این فرکانس های غیرمجاز را رفع کند سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
رضوانی با تاکید براینکه امواج و فرکانس های ارتباطی مقطعی نیستند که خود به خود رفع شوند؛ در مورد به وجود آمدن پارازیتها گفت: نمی دانم منظور از پارازیت چیست اما رگولاتوری چیزی را که تحت عنوان تداخل امواج شناخته می شود رفع خواهد کرد.
وی تصریح کرد: تمامی دستگاههایی که به صورت مجاز از فضای فرکانسی کشور بهره برداری می کنند در صورت دریافت تداخل امواج، موضوع را به رگولاتوری گزارش می دهند که رگولاتوری نیز با دستگاههای مربوطه، امواج مزاحم و مسیر و منبع تداخل را پیدا کرده و آن را رفع می کند اما تاکنون نامه و گزارشی از سازمان هواشناسی در این باره به ما اعلام نشده است.
۵۶۵۶