محمدحسین جهان پناه:نمایشگاه هوایی فارنبروی انگلیس به رسم همیشه چهاردهم جولای / ۲۴ تیرماه در همشایر انگلیس آغاز به کار کرد. رویداد مهمی که همزمانی چهل و نهمین دور برگزاری آن با صد ساله شدن صنعت هوانوردی دنیا حاشیه های زیادی را هم با خود به همراه داشت. از پرواز هواپیمای الکترونیکی ایرباس گرفته تا دریافت سفارش تولید ۴۹۵ فروند هواپیما توسط ایرباس به ارزش ۷۵ میلیارد دلار. نمایشگاه امسال در یک نگاه رشدی قابل توجه نسبت به سال گذشته در بازار هواپیماهای مسافربری نشان می دهد، خصوصا اینکه رقابت ایرباس با بوئینگ بر سر جلب مشتریان پر رنگ تر از همیشه دیده می شد. با این حال هیجان انگیز ترین بخش نمایشگاه بی تردید نمایش های هوایی هواپیماهای مختلفی بود که برای برخی امسال آخرین سال پروازشان به شمار می رفت. در عین حال انتشار خبر سرنگونی هواپیمای مالزیایی بر فراز اوکراین در طول برگزاری نمایشگاه موجب شد تا به احترام قربانیان این حادثه پرچم های تمامی شرکت کنندگان به صورت نیمه افراشته قرار بگیرند.
ایرباس A۳۵۰XWB
ایرباس در فارنبروی امسال اولین پیش نمونه A۳۵۰XWB را هم با خود آورده بود. این هواپیما که با رنگ آمیزی شرکت قطر ایرویز پرواز می کرد در طول چهار روز از ۵ روز اصلی نمایشگاه برنامه پرواز نمایشی داشت.
غایب بزرگ
بدون شک اف۳۵ مهم ترین غایب نمایشگاه فارنبروی امسال بود. از ماه ها قبل از برگزاری نمایشگاه این نوید داده شده بود که دست کم سه فروند جنگنده نسل پنجمی اف۳۵ برای اولین بار در نمایشگاهی خارجی نمایش هوایی خواهند داد. اما مجوز پرواز هواپیما در هفته منتهی به برگزاری فارنبرو به علت بروز نقص فنی لغو شد و اف۳۵ از فارنبروی امسال هم بازماند. برنامه پر سر و صدای اف۳۵ تا همین امروز تاخیرهای بسیاری داشته است با این حال شرکت لاکهید مارتین سرپرست برنامه ای۳۵ امیدوار است تا بتواند تا سال ۲۰۱۸ تمامی مشکلات فعلی برنامه را برطرف سازد.
آخرین پرواز
آخرین بمب افکن Avro Vulcan انگلیس برای آخرین بار در نمایشگاه فارنبروی امسال پرواز کرد. این بمب افکن که نزدیک به شصت سال پیش وارد خدمت شد، سال هاست که بازنشسته شده اما تنها یک فروند ولکان برای پروازهای نمایشی در وضعیت پروازی نگهداری می شد. اما امسال با پایان تابستان آخرین بمب افکن بال مثلثی ولکان هم برای همیشه بازنشسته خواهد شد. شایان ذکر است که ولکان یکی از سه بمب افکنی بود که تحت عنوان بمب افکن های سری وی، ناوگان تهاجم اتمی انگلیس در طول جنگ سرد را می ساختند.
B۷۷۷X
در نمایشگاه امسال قطر ایرویز ۱۰۰ فروند هواپیمای پهن پیکر جدید بوئینگ B۷۷۷X را به همراه هشت نمونه ترابری به ارزش بیش از ۴۰ میلیارد دلار سفارش داد. این سفارش پس از سفارش ۱۵۰ فروندی شرکت امارات که خبر آن سال پیش در نمایشگاه هوایی دبی منتشر شد از جمله بزرگ ترین سفارش های تجاری سال به شمار می رفت. شایان ذکر است که B۷۷۷X مدل جدیدی از هواپیمای دوربرد قدیمی ۷۷۷ بوئینگ با موتورهای جدید، بال های کامپوزیتی و تکنولوژی استفاده شده در بوئینگ ۷۸۷ به شمار می رود.
رادار و تسلیحات جدید برای تایفون
امسال در نبود اف۳۵ تایفون بیشترین توجه را در بخش نمایش های هوایی به خود معطوف کرد. خصوصا اینکه انگلیسی ها از نصب موشک های هوا به سطح Brimstone ۲ و موشک های کروز Storm shadow خبر دادند که البته خبر موشک های کروز تازگی نداشت. همچنین مدیر کنسرسیوم یوروفایتر تایفون در طول نمایشگاه خبر از تجهیز جنگنده های تایفون چهار کشور اصلی تولی کننده این جنگنده یعنی آلمان، انگلیس، ایتالیا و اسپانیا به رادار آرایه کاوش الکترونیکی جدید تا پایان سال خبر داد.
اسکورپیون
شرکت آمریکایی تکسترون امسال برای اولین بار هواپیمای تهاجمی پشتیبانی نزدیک خود موسوم به اسکورپیون را به نمایشگاه آورده بود. این هواپیمای تهاجمی کوچک که با همکاری سسنا و با سرمایه خصوصی برای مدت ها به صورت محرمانه در حال توسعه بود بازار کشورهای کم در آمد را هدف گرفته است. این طور که تکسترون می گوید در آینده نمونه ای با امکان پرواز بدون سرنشین نیز از این هواپیما عرضه خواهد کرد. اسکورپیون هنوز مشتری مشخصی ندارد اما تکسترون به بازار آفریقا و آسیای غربی امید زیادی بسته است.
اسپیت فایر
جنگنده های مشهور اسپیت فایر انگلیسی هر روز نمایش هوایی منحصر به فرد خود را داشتند. این جنگنده که بخش عمده ای از شهرت خود را به درگیری آلمان و انگلیس در جریان جنگ جهانی دوم مدیون اند در سال های پیش معمولا با همراهی یک بمب افکن آنتیک لنکستر پرواز می کردند. امسال اما خبری از لنکستر مشهور انگلیسی نبود و به جای آن تنها هواپیمای تاکتیکی Aavro Anson متعلق به جنگ جهانی دوم در نمایش هوایی حضور داشت. همچنین اسکورت یک بوئینگ ۷۸۷ توسط دو جنگنده اسپیت فایر در یک فرمیشن نمایشی نیز از دیگر جاذبه های نمایش هوایی این جنگنده های کلاسیک بود.
بازگشت کشتی های هوایی
بروس دیکینسن، موسس شرکت Cardiff Aviation در جریان مصاحبه تلویزیونی با بلومبرگ در روز دوم نمایشگاه اطلاعات بیشتر را در مورد برنامه شرکتش پیرامون کشتی های هوایی غول آسای موسوم به Airlander ارائه داد. او یکی از سرمایه گذاران این پروژه ساخت این کشتی هوایی است که امروزه بزرگ ترین هواگرد دنیا نیز به شمار می رود. این کشتی هوایی با ابعادی به بزرگی یک زمین فوتبال می تواند تا ۳ هفته در آسمان باقی بماند و برای پرواز هم تنها به دو سرنشین نیازمند است.
۵۳۵۳