ملت ایران:وزن آیفون ۵((iPhone۵ ۱۱۲ گرم بوده و این در حالی است که وزن گلکسی اس ۴((Galaxy S۴ ۱۳۰ گرم است. البته نباید تنها وزن زیاد این گوشی هوشمند را ملاک قرار دهیم زیرا گلکسی اس ۴ مجهز به یک صفحه ی ۵ اینچی بوده که این صفحه نمایش در آیفون ۵ تنها ۴ اینچ را به خود اختصاص می دهد.

تراکم پیکسل ها یا همان کیفیت صفحه نمایش در گوشی اهمیت بسیار بالایی دارد. تراکم پیکسلی گلکسی اس ۴ به میزان ۴۴۱ پیکسل در هر اینچ بوده و تراکم پیکسلی آیفون ۵ میزان ۳۲۶ پیکسل در هر اینچ است.

برای عده ی بسیاری از کاربران حافظه اهمیت بسیار بالایی دارد. هر دوی این گوشی ها مجهز به حافظه ی داخلی ۱۶ گیگابایت هستند اما نکته ی مثبتی که در گلکسی اس ۴ به چشم می خورد، وجود درگاه کارت حافظه است که کاربر می تواند با توجه به احتیاج خود تا ۶۴ گیگابایت به حافظه ی این گوشی اضافه کند.

هر دوی این گوشی ها مجهز به فناوری ۳G و۴G هستند. علاوه بر این امکانات در قلب گلکسی اس ۴ یک پردازنده ی چهار هسته ای ۱.۶ گیگاهرتزی و یک پردازنده ی چهار هسته ای ۱.۲ تعبیه شده است. در کنار این پردازنده ی شرکت سامسونگ، یک رم ۲ گیگابایتی قرار گرفته اما آیفون ۵ مجهز به یک پردازنده ی دو هسته ای ۱.۲ گیگاهرتزی و یک رم ۱ گیگابایتی است.

کاربر می تواند با گلکسی اس ۴ به مدت ۱۴ ساعت مکالمه کند و زمان مکالمه در آیفون ۵ هشت ساعت است. در قسمت پشتی گلکسی اس ۴ یک دوربین ۱۳ مگاپیکسل تعبیه شده اما هنگامی که کاربر در حال عکس گرفتن با آیفون ۵ است تصاویر را با وضوح ۸ مگاپیکسل ذخیره می کند.

براساس اطلاعات درج شده در سایت تک کرانچ((techcrunch هر دوی این گوشی ها مجهز به دوربین دوم هستند. وضوح دوربین دوم گلکسی اس ۴ دو مگاپیکسل و وضوح دوربین آیفون ۵ به میزان ۱.۲ مگاپیکسل است. بدنه ی آیفون ۵ از آلمینیوم ساخته شده اما گلکسی اس ۴ بدنه ی پلاستیکی دارد.

در پایان باید به سیستم عامل این دو تلفن همراه اشاره کنیم. سیستم عامل گلکسی اس ۴ آندروید ۴.۱ است که در ایران کاربرد بیشتری دارد. آیفون ۵ مجهز به سیستم عامل iOS ۶ است، سیستم عاملی که قلب عده ی بسیاری را تصاحب کرد.