ملت ایران:طبق آخرین تحقیقات با رشد ۶۷ درصدی بازار فروش تبلت در سال جاری میلادی، تعداد تبلت های فروخته شده به ۲۵۶ میلیون خواهد رسید و اگر چنین رشدی ادامه یابد، در سال ۲۰۱۷ بیش از ۵۷۹.۴ میلیون تبلت به فروش خواهد رفت.
موسسهNPDپیش بینی کرد در سال ۲۰۱۷ تبلت لپ تاپ را شکست خواهد داد و فروش آن نسبت به لپ تاپ ۶ به ۱ خواهد شد، یعنی یک لپ تاپ فروش می رود، در حالی که مردم ۶ لپ تاپ می خرند.
بر اساس تحقیقات موسسهNPDدر واقع امسال یعنی سال ۲۰۱۳ اولین سالی است که فروش تبلت، فروشهای لپ تاپ را تحت الشعاع خود قرار می دهد که سال ۲۰۱۷ نیز شش برابر خواهد شد.
رشد فروش تبلت امسال ۶۷ درصد رشد خواهد داشت و سازندگان ۲۵۶ میلیون تبلت راهی بازار مصرف می کنند و این در حالی است که فروش نوت بوک و لپ تاپ ده درصد افت را تجربه خواهد کرد و از عرضه ۲۰۳ میلیون به ۱۸۳ میلیون لپ تاپ در سال افت خواهد داشت.
البته آمار خیلی هم علیه لپ تاپ نیست چرا که فروش لپ تاپ های تاچ اسکرین با ۴۸ درصد رشد در سال ۲۰۱۴، بازار را تکان خواهد داد. این رقم در سال ۲۰۱۲ حدود صفر درصد بوده است و تا ۲۰۱۵ به بیش از ۱۰۰ میلیون دستگاه خواهد رسید و رشد فروش لپ تاپ های با صفحه لمسی ادامه خواهد داشت.
رشد در قسمت لپ تاپ مربوط به رشد فروش لپ تاپ های فوق سبک نیز خواهد بود که به آنها اولترابوک می گویند که هم شامل اولترابوکهای ویندوز و هم مکینتاش می شود.(مک بوک ایر و…)
به هر حال ۶۰ درصد از فروشهای سال ۲۰۱۳ در بخش تاچ اسکرین ها و صفحه لمسی ها صورت خواهد گرفت که این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۸۰ درصد خواهد رسید.
ریچارد شیم از موسسهNPDمی گوید تجارت موبایل پی سی تغییرات عمده ای در بازار ایجاد کرده است. به گفته وی فروش بی سابقه تبلت پی سی ها به سازندگان سنتی پی سی فشار مضاعفی وارد ساخته است که نتیجه آن اندام خواری بوسیله تبلت پی سی شده است.
سوال بزرگی که مطرح می شود نقش ویندوز ۸ در این فروشهاست که ریچارد می گوید ویندوز ۸ نقشی در این رشد ها نقشی نخواهد داشت و در نهایت در خوش بینانه ترین حالت تاثیر اندکی خواهد گذاشت ولی آنقدر نخواهد بود که همه چیز را تکان دهد و مسبب اصلی باشد.
این پیامی بهOEMهاست(کمپانی هایی که ویندوز و.. را گرفته و با نام خود روس سخت افزار خود گذاشته و می فروشند) تا بفهمند بازار آینده در دستان تبلت است و نه پی سی!
منبع:زد دی نت