به گزارشملت ایران: فضاپیمای کاسینی ناسا این تصویر رنگی و شگفت انگیز را از یک طوفان بر روی سیاره زحل مخابره کرده است.

می توان گفت این طوفان شبیه به یک گردباد بر روی زمین است. چشم مرکزی طوفان در زحل حدود ۱،۲۵۰ مایل پهنا دارد که ۲۰ برابر بزرگتر از متوسط ​​چشم گردباد بر روی زمین است. برای تصور بزرگی مرکز این طوفان فاصله بین دالاس و واشنگتن دی سی را در نظر بگیرید.

معمولا، گردبادهایی که بر روی زمین بوقوع می پیوندند دارای چشم های کوچک و باندهای بیرونی بسیار بزرگتری هستند. اما به طرز شگفت آوری مشاهده می شود که در سیاره زحل تنها مرکز و به اصطلاح چشم گردباد حدود ۱،۲۵۰ مایل است. این به این معنیست که کل طوفان می تواند به چندین هزار مایل برسد!

معمولا در گردبادها قویترین بادها در مرکز طوفان در اطراف آنچه که آن را " دیواره ی چشم " گردباد می نامند، می وزد و لبه های گردباد دارای بادهایی با قدرت کمتر است. سرعت باد بر روی لبه خارجی باند ابری گردباد زحل ۳۳۰ مایل در ساعت است و باد در چشم مرکز چهار برابر سریع تر از برخی از قوی ترین گردبادها بر روی زمین است.

اگر بخواهیم مقایسه ای از شدت وزش باد در زحل داشته باشیم باید گفت که قوی ترین طوفانی که تاکنون ایالات متحده را تحت تاثیر قرار داه است طوفان کامیل در سال ۱۹۶۹ بوده که سرعت بادهای آن۱۹۰ مایل در ساعت بوده است.