چند ماهی می شود که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تخفیف ۲۰ درصدی تعرفه پهنای باند را برای شرکت های ندا یا PAP که ارایه کننده اینترنت پرسرعت هستند اعمال کرده است. درهمین راستا قیمت اینترنت ارائه دهندگان ADSL در کشور تغییراتی را تجربه کرده که توجه به آن ها خالی از لطف نیست.
به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، شرکت های ندا معمولا به کاربران خانگی خطوط اینترنت پرسرعت یا همان ADSL را ارائه می دهند. درحقیقت خرید سرویس از این شرکت ها در حال حاضر برای کاربران خانگی بهترین گزینه است چراکه تمام آن ها در چند ماه گذشته تخفیف هایی را روی سرویس های خود اعمال کرده اند.
بهتر است قبل از اینکه به سراغ شرکت های اینترنتی برای تهیه سرویس مورد نظرتان بروید، میزان حجم داده مصرفی خود در ماه را مشخص کنید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید از سرویس های حجمی شرکت ها استفاده کرده و میزان هزینه کمتری را بپردازید.
تخفیف هایی که سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی کشور برای شرکت های ارائه دهنده خدمات ADSL در کشور در نظر گرفته است به شرح زیر است:
شاتل
کاربران شرکت اینترنتی شاتل در ساعات یک الی هشت می توانند بر اساس بسته های اینترنتی بصورت رایگان و خارج از حجمی که خریداری کرده، دانلود داشته باشد. ضریب اشتراک سرویس های شاتل مانند سایر رقبا یک به هشت است.
های وب
های وب سعی کرده خدمات خود را در دو سطح گوناگون به کاربران ارائه کند. این شرکت طرح تشویقی رایگان شب تا صبح خود را برای بعضی از سرویس هایش عرضه می کند.
پارس آنلاین
پارس آنلاین نیز همچون سایر رقبا ترافیک حجمی صبح خود را بازگذاشته تا کاربران دانلودهای خود را به شب و وب گردی را به صبح موکول کنند.
آسیاتک
شرکت آسیاتک از ساعت یک الی هشت، حجم سرویسهای ۲،۴ و ۶ گیگابایتی به صورت نیم بها و حجم سرویسهای ۱۰ گیگابایتی و بالاتر به صورت رایگان محاسبه می کند.
صبانت
شرکت صبانت هم سرویس های نامحدود دارد و نحوه ارائه این سرویس ها بدین صورت است که مشترک می تواند با شروع زمان سرویس خود طبق قرارداد حجم مشخصی از سرویس را با کیفیت بالا و ضریب اشتراک پذیری پایین تری از الزامات قانونی(ضریب اشتراک ۱ به ۸) بصورت ضریب اشتراک ۱ به ۳ تجربه کند. بعضی از سرویس های این شرکت شامل طرح تشویقی شده اند و کاربر می تواند با استفاده از آن ها از ساعت دو تا هفت از اینترنت بصورت رایگان استفاده کند.
داتک
داتک در ارایه سرویسهای خود ضریب اشتراک یک به شش را اعمال کرده است.
عصر تلکام
شرکت عصر تلکام نیز مانند اکثر شرکت های ارائه دهنده سرویس های اینترنتی طرح تشویقی شبانه را برای کاربرانش از ساعت ۳ تا ۷ در نظر گرفته است.
فن آوا
برای مشترکان این شرکت هم از ساعت ۲ تا هفت طرح های تشویقی اعمال می شود. همچنین این شرکت برای کاربرانی که سرویس خود را بالای سه ماه خریداری می کنند تخفیف هایی را در نظر گرفته است.
پیشگامان توسعه ارتباطات
در سایت شرکت پیشگامان قیمت سرویس ها با توجه به حجمی که برای آن ها در نظر گرفته شده است مناسب به نظر می رسد. ارائه حجم های کم در سرعت های بالا نظیر هشت مگابایت سبب می شود تا کاربران عادی نیز بتوانند اینترنت پرسرعت را تجربه کنند. البته باید این نکته را مدنظر قرار داد که تهیه سرویس با سرعت بیشتر از ۱۲۸ کیلوبیت مجوزهای خاص خود را می خواهد.
لایزر
این ارائه دهنده سرویس اینترنتی علاوه بر درنظر گرفتن طرح تشویقی شب که از ساعت یک تا هفت را شامل می شود، طرح تشویقی صبح را نیز به کار خود اضافه کرده است. درحقیقت کاربر در طرح تشویقی صبح می تواند از ساعت ۷ تا ۱۲ بصورت رایگان از اینترنت استفاده کند. ضریب اشتراکی که روی سرویس های این شرکت اعمال می شود یک به ۱۰ است.
سقف تعرفه جدید(به ریال) ضریب افزایش با توجه به پهنای باند پهنای باند(بیت بر ثانیه)
۵۶۴۲۰۰ ۱ برابر ۶۴ کیلو ۶۴ کیلو
۱۱۲۸۴۰۰ ۲ برابر ۶۴ ۱۲۸ کیلو
۱۶۹۲۶۰۰ ۳ برابر ۶۴ ۲۵۶ کیلو
۲۸۲۱۰۰۰ ۵ برابر ۶۴ ۵۱۲ کیلو
۵۰۷۷۸۰۰ ۹ برابر ۶۴ ۱۰۲۴ کیلو
۹۰۲۷۲۰۰ ۱۶ برابر ۶۴ ۲۰۴۸ کیلو
۱۵۲۳۳۴۰۰ ۲۷ برابر ۶۴ ۴ مگا
۲۵۳۸۹۰۰۰ ۴۵ برابر ۶۴ ۸ مگا
۵۱۳۴۲۲۰۰ ۹۱ برابر ۶۴ ۲۰ مگا
۷۲۲۱۷۶۰۰ ۱۲۸ برابر ۶۴ ۳۲ مگا
۱۸۶۱۸۶۰۰۰ ۳۳۰ برابر ۶۴ ۱۰۰ مگا
۲۴۰۳۴۹۲۰۰ ۴۲۶ برابر ۶۴ ۱۵۵ مگا(STM۱)
جدول شماره دو

سرویس ۱۲۸ سرویس ۲۵۶ سرویس ۵۱۲ سرویس یک مگابایت
شاتل ۲۱ هزار تومان ۳۳ هزار تومان ۶۹ هزار تومان ۱۷۶ هزار تومان
های وب ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان ۴۲ هزار تومان ۸۵ هزار تومان ۲۱۰ هزار تومان
پارس آنلاین ۲۷ هزار تومان ۴۵ هزار تومان ۹۰ هزار تومان ۲۱۹ هزار تومان
آسیاتک ۲۹ هزار و ۹۰۰ تومان ۴۳ هزار و ۹۰۰ تومان ۸۵ هزار و ۹۰۰ تومان ۱۹۰ هزار و ۹۰۰ تومان
صبانت ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان ۴۰ هزار و ۴۰۰ تومان ۸۳ هزار و ۹۰۰ تومان ۲۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان
داتک ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان محدودیت سه گیگابایت ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان محدودیت سه گیگابایت ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان محدودیت سه گیگابایت ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان محدودیت سه گیگابایت
عصر تلکام ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان محدودیت سه گیگابایت ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان محدودیت سه گیگابایت ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان محدودیت سه گیگابایت ۱۹ هزار و ۷۰۰ تومان محدودیت سه گیگابایت
فن آوا ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان ۱۵ هزار تومان ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان ۴۵ هزار و ۹۰۰ تومان
پیشگامان ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومان ۳۰ هزار و ۹۰۰ تومان ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان ۹۲ هزار و ۱۰۰ تومان
۵۶۵۶