به گزارش اختصاصی ملت ایران کپسول فضایی سایوز روسیه پس از یک سفر ۶ ساعته، در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) توقف کرد.

۳ سرنشین این فضاپیما، اولین کسانی هستند که این سفر فضایی را تنها با ۴ دور چرخش به دور زمین انجام می دهند.

این سفر به طور معمول برای فضا پیماهای روسی دو روز طول می کشید.

ورود این سه سرنشین که شامل دو روسی و یک آمریکایی می باشند، شمار کارکنان ISS را به ۶ تن می رساند.

این سرنشینان از ایستگاه بیکنور کوسمودروم در قزاقستان روانه ی این مأموریت شدند.

پس از پرتاب این سفینه در ساعت ۲۰:۴۳ روز پنجشنبه به وقت گرینویچ، موشک سایوز وارد مدار شد و پس از یک مانور پیچیده ی موشکی مسافتی شامل ۳۰ مدار و۴۵ ساعت جغرافیایی را از مکان پرتاب با موفقیت طی نمود.

نکته ی قابل توجه دیگر در خصوص پرتاب این فضا پیما، حضور سرنشین آمریکایی آن است، که در حکم کسب درآمدی برای روسیه و سازمان های فضایی آن می باشد.

آمریکا، که فعلا وسیله‌ای برای فرستادن فضانوردانش به مدار زمین ندارد، چند هفته پیش با سازمان فضایی روسیه قرارداد تازه‌ای امضا کرد.

براساس این قرارداد، آمریکا ۷۵۳ میلیون دلار برای ارسال ۱۲ فضانورد پرداخت می‌کند. در این قرارداد برای دو سال آینده هزینه هر صندلی سایوز به حدود ۶۳ میلیون دلار رسیده است که حدود هشت میلیون نسبت به قرارداد قبلی گران‌تر شده است.

اتکای ناسا به سازمان فضایی روسیه، که در زمان جنگ سرد رقیب هم بودند، در آمریکا، انتقادهایی به دنبال داشته است. اما ادامه کار شاتل‌های ناسا هم منتقدان سرسختی داشت.

روژه شاتل‌های ناسا، که در دو سانحه جداگانه ۱۴ فضانورد را به کشتن داد، حدود ۱۵۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

اما به موازات این گام های مهم فضایی توسط سازمان های رسمی دولتی، مهر ماه سال گذشته شرکت آمریکایی اسپیس ایکس با پرتاب موفقیت آمیز اولین کپسول فضایی بخش خصوصی به فضا نام خود را در تاریخ ثبت کرده و دریچه های جدیدی را در سفر های فضایی گشود.