ملت ایران: طلای سیاه یک بازی استراتژیک و مدیریتی است که کاربر در آن نقش فردی را ایفا می کند که مدیر صنعت نفت در ایران است.

بازیکن در این بازی می تواند در مناطق مختلف به دنبال نفت بگردد و پالایشگاه، تأسیسات و کارخانه های پتروشیمی و لوله کشی بسازد. همچنین کاربر قادر است نفت را برای به دست آوردن پول صادر کرده یا آن را برای تولید محصولات نفتی و برآوردن احتیاجات بازارهای داخلی صرف کند.

بازیکن طلای سیاه این امکان را دارد تا در زمینه تکنولوژیهای گوناگون تحقیق کند و با استفاده از آن، محصولات جدیدی تولید کرده، هزینه حمل و نقل را کاهش دهد و یا به توسعه شهرها کمک کند. این بازی درباره مدیریت نفت است و این که کاربر بتواند به رشد کشور خود کمک کرده و آن را به یکی از قدرتهای صنعتی تبدیل کند.

بازی در سال ۱۲۸۷، هم زمان با فوران نخستین چاه نفت ایران در مسجد سلیمان آغاز می شود. از همین زمان رشته امور به دست بازیکن سپرده می شود تا شرایط لازم برای استخراج نفت از این چاه را مهیا کند. این تنها آغاز مسیری طولانی و پرپیچ خم است که به توسعه و پیشرفت کنونی کشور می انجامد.

پس از استخراج نفت، باید آن را در انبار ذخیره کرد تا بازیکن بتواند برای صادر کردن، به بندر انتقال یابد. بنابراین بازیکن باید دست به کار ایجاد خط لوله ی مسجد سلیمان - آبادان شود تا طلای سیاه کشورمان به بازارهای جهانی عرضه شود. اما صادرات نفت خام چندان طولانی نخواهد بود و به محض جمع آوری هزینه لازم، باید تا سال ۱۲۹۱ نخستین پالایشگاه کشور در آبادان تأسیس شود.

براساس اعلام سازندگان این بازی، در سناریوی طلای سیاه تلاش شده مهم ترین حوادثمرتبط با صنعت نفت و برخی حوادثکه در تاریخ ایران و جهان رخ داده اند، در گیم پلی بازی نقشی را ایفا کنند.

بازی طلای سیاه محصول شرکت رویاگران نرم افزار اولین بازی استراتژیک مدیریت ایرانی است.