ملت ایران: بهره گیری از این روش در حال حاضر به طور آزمایشی در منطقه هفت مخابراتی تهران مورد آزمایش قرار گرفته و گویا جایگزینی کابل های مسی با GPON در شهرستان پردیس با موفقیت همراه بوده است.

هفته گذشته در حاشیه بازدیدی از منطقه هفت مخابراتی استان تهران که در شهرستان بومهن واقع شده، فرهاد جهانبخش - مدیر کل مخابرات این منطقه - در صحبتی کوتاه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این منطقه از استفاده از تکنولوژی نوری GPON برای پنج هزار شماره در سطح منطقه هفت مخابراتی خبر داد.

وی گفت: با این شیوه می توان ارتباط بهتر دیتا و ADSL را تجربه کرد و به زودی این طرح در دیگر مناطق تهران نیز جایگزین کابل های مسی و سیستم های آنالوگ و دیجیتال خواهد شد.

مدیرکل مخابرات منطقه هفت استان تهران با تاکید بر تاثیر تکنولوژی GPON در افزایش کیفیت ADSL خاطرنشان کرد: با بهره گیری از این شیوه مشکل سرقت کابل های مسی برای همیشه برطرف می شود.

جهانبخش در ادامه از بهره گیری از این روش در۲۰۰۰ واحد مسکن مهر خبر داده و یادآور شد: برای ۴ هزار واحد در حال واگذاری مسکن مهر منطقه نیز از GPON استفاده خواهد شد.

وی در توضیح دیگر اقدامات صورت گرفته هم توضیح داد: در حال حاضر واگذاری ADSL در بومهن به روز انجام می شود و بومهن ۱۵۰۰ کاربر ADSL دارد که تعداد این افراد در کل شهرستان تا حدود سه هزار نفر افزایش پیدا می کند. در پردیس نیز حدود ۶۰۰ نفر برای دریافت اینترنت پرسرعت ثبت نام کرده اند.

اما مدیرکل مخابرات منطقه هفت در بخش دیگری از صحبت های خود به شیوه های جدید پرداخت قبض های تلفن اشاره کرد و گفت: امروز دیگر مشترکان نباید منتظر بمانند تا قبض های آن ها به دستشان برسد چرا که سامانه هایی با هزینه های بسیار بالا راه اندازی شده اند که یکی از خدمات این سامانه ها و از جمله سامانه ۱۸۱۸ آن است که می توانند به طور میان دوره ای نیز مبلغ پرداختی کاربران را به راحتی اعلام کنند و بدین ترتیب مشترکان در هر زمان می توانند تنها با شماره گیری ۱۸۱۸ از مبلغ قبض خود تا آن زمان آگاه شده و نسبت به پرداخت آن حتی در میان دوره اقدام کنند.

وی در عین حال به راه اندازی سامانه ۵۵۵ در بومهن اشاره کرد و گفت: مشترکان این منطقه می توانند با این سامانه هر گونه اطلاعات درباره سرقت کابل را با ما در میان بگذارند.

همچنین سامانه ۱۹۰ جهت ارتباطات مردمی با مخابرات استان تهران پیش از این راه اندازی شده و آماده ارائه خدمات به مشترکان است.

مجید نوروزیان - رییس اداره مخابرات شهرستان پردیس - هم در قالب صحبتی کوتاه اظهار کرد: منطقه هفت مخابرات استان تهران با ۹۴۸ هزار خط تلفن و ۸۵۰ هزار تلفن مشغول به کار، خدمات مختلفی را به اهالی این منطقه ارائه می کند و در سال ۹۰ تعداد دایری های جدید این منطقه حدود ۶۰ هزار مورد بوده که در کنار آن، ۴۲ هزار و ۵۰۰ درخواست بهره مندی از سرویس ADSL نیز دراین منطقه صورت گرفته است.

وی با بیان این که اداره مخابرات پردیس شامل دو مرکز پرظرفیت و هشت مرکز کم ظرفیت می شود عنوان کرد: در حال حاضر ما بحثتوسعه GPON را در دست داریم که این طرح به طور پایلوت در پردیس اجرا می شود و در قالب آن با جمع آوری کابل های مسی کاربران می توانند کیفیت بهتری را تجربه کنند. علاوه بر این با این شیوه مشکلاتی که براساس سرقت کابل های سیم و کابل های تلفن ایجاد می شود به مراتب کمتر از قبل خواهد شد.

نوروزیان همچنین متذکر شد: از این پس کاربران تلفن ثابت در صورت مشاهده تخلفاتی مانند سرقت کابل می توانند با شماره های ۱۸۴۸،۷۷۶۵۶۵۶۵ و ۷۷۶۵۶۶۶۶ تماس گرفته و مشکلات مختلف خود در این زمینه را با حراست مخابرات در میان بگذارند.