توصیه های نوروزی به کاربران ICT
در ایام منتهی به پایان سال همواره مشاهده شده که برخی فروشندگان اقدام به عرضه کالاهای کارکرده، تعمیری و تقلبی با بهایی کمتر از قیمت واقعی می کنند که ضرورت دارد با مشورت افراد خبره و مراجعه به مراکز معتبر اقدام به خرید کرد.
کانون کاربرانفناوری اطلاعات و ارتباطاتبا توجه به نزدیکی به ایام پایانی سال که یکی از مقاطع پرفروش در بازارهای لوازم الکترونیکی، موبایل، رایانه و سایر تجهیزات و ادوات وابسته به آن است، با انتشار یک اطلاعیه، توصیه هایی به متقاضیان خرید این اقلام ارایه کرد.
توجه به این نکات ساده از سوی خریداران نیز می تواند در خرید موثر باشد.
۱. عرضه کننده کالا موظف است در حین فروش محصولات خود نسبت به درج مشخصات فنی کالا، قیمت، نام تجهیزات و وسایل اضافی موجود یا قابل نصب و ارایه اطلاعات فنی لازم به مصرف کننده یا خریدار اقدام کند. لازم به ذکر است ارایه هر گونه اطلاعات یا توضیحات غیر واقعی که منطبق با خصوصیات کالا نباشد از مصادیق تقلب در کسب است.
۲. عرضه کننده موظف است در زمان تحویل کالا، راهنمای مصرف کنندگان به زبان فارسی یا لاتین(چاپی یا الکترونیکی) بر اساس استاندارد ملی به شماره ۱-۵۲۳۳ مربوطه به تجهیزات فناوری اطلاعات و ماشین های اداری، اوراق ضمانت نامه یا دفترچه ضمانت و سایر مدارک لازم به همراه کالا به خریدار تحویل کند.
۳. ارایه فاکتور به هنگام خرید الزامی است. کاربران نیز توجه داشته باشند که فاکتور به منزله سند خرید قانونی تلقی شده و باید از فروشندگان فاکتور معتبر، درج کامل و دقیق کالای تحویل شده به همراه امضا و مهر فروشگاه مربوطه را دریافت کنند.
۴. بر اساس تبصره ۱ ماده سه قانون حمایت از مصرف کنندگان مصوب سال ۸۸ مجلس شورای اسلامی، فروش اجباری یک یا چند نوع کالا به همراه کالا یا خدمات دیگر ممنوع است.
۵. به بهانه بهایی کمتر از مراکز ناشناخته خرید نکنید. همواره از مراکز معتبر خریداری کرده و از فروشنده ضمانتنامه معتبر و قابل استناد بخواهید.
کانون کاربران ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان نخستین سازمان مردم نهاد دارای مجوز از وزارت کشور و استانداری تهران، باهدف تعامل، همافزایی وهمیاری مردم با بخش دولتی ازطریق ارتقای مشارکت عمومی و تقویت کاربری فناوری اطلاعات وارتباطات در راستای افزایش بهره وری، کاهش هزینه، اصلاح الگوی مصرف و حمایت از تولیدات داخلی تشکیل شده ا ست.
کاربران ارتباطات و فناوری اطلاعات میتوانند بامراجعه به آدرس اینترنتی www. ictuser. ir نسبت به ثبت نام اینترنتی در این کانون اقدام کنند.
مذاکره سه اپراتور برای بهره برداری از رومینگ ملی
مدیر عامل رایتل با اشاره به مذاکراتی که میان اپراتور سوم با همراه اول و ایرانسل صورت گرفته اشاره کرد و گفت: در ارتباط با بهره برداری از رومینگ ملی مذاکراتی را با این شرکت ها داشتیم که اگر به نتایج مثبت برسیم مشکلات کمتری خواهیم داشت دراین زمینه مصوبات و همکاری های سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نیز به انجام کار کمک کرد. به گزارش خبرنگار ارتباطات و فن آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مدیر عامل اپراتور سوم تلفن همراه امروز در نشستی خبری به ارائه توضیحاتی درباره عملکرد رایتل پرداخته و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. سیدمجید صدری در این نشست با بیان این که در حال حاضر تنها حدود چهار یا پنج ماه از دوره انحصار اپراتور سوم باقی مانده است اظهار کرد: در مدت زمان باقیمانده باید تلاش کنیم که به سمت و سوی ارائه خدمات مناسب به مشترکان برویم. وی همچنین یادآور شد: زمانی که به عنوان مدیر عامل وارد رایتل شده بود تعداد سیم کارت های فعال اپراتور سوم حدود ۳۰۰ هزار سیم کارت و تعداد سیم کارت های واگذار شده رایتل حدود یک میلیون و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار سیم کارت بوده اما اکنون تعداد سیم کارتهای فروخته شده اپراتور سوم به حدود دو میلیون سیم کارت رسیده که این رقم رشدی ۳۱ درصدی داشته است. همچنین تعداد کاربران فعال اپراتور سوم در حال حاضر به یک میلیون و ۱۳۰ هزار کاربر رسیده که این رقم حدود ۹۴ درصد نسبت به شهریور ماه امسال رشد داشته است.
مدیر عامل اپراتور سوم در بخش دیگری از صحبت های خود به مشکلات مختلفی که بر سر راه رایتل قرار دارد اشاره کرد و در این میان تمایل برخی شرکت هایی که رایتل با آنها کار می کرده به ترک همکاری از جمله این مشکلات برشمرد. صدری همچنین اظهار کرد: پیش از این پهنای باندی روی ۹۰۰ مگاهرتز به ما اختصاص داده شده بود که مدتی بخشی از این پهنای باند توسط یکی از اپراتورهای دیگر به کار گرفته شده بود و این مساله مشکلات متعددی را برای ما ایجاد کرد که خوشبختانه با هماهنگی و پیگیری های رگولاتوری حدود دو تا سه ماه است که این مشکل برطرف شده است. مدیر عامل اپراتور سوم بخش دیگری از مشکلات رایتل مربوط به ممانعت مردم از نصب آنتن های جدید دانست و گفت: اکنون ۱۵۰ پرونده ممانعت مردمی داریم چرا که مردم حس می کنند آنتن های موبایل می تواند برای آن ها مضر باشد. وی در بخش دیگری از صحبت های خود به این نکته اشاره کرد که پیش ازاین در ارزیابی های که نسبت به اپراتورها صورت می گرفت رایتل بررسی نمی شد اما به تازگی بررسی هایی هم نسبت به وضعیت اپراتور سوم صورت گرفته است. صدری در بخش دیگری از صحبت های خود به مشکل قدیمی قطع تماس های تصویری اشاره کرد و گفت: برای حل این مشکل در سفرهای مختلف نظر برخی مراجع تقلید را گرفتیم و اکنون می توان گفت که اکثر مراجع تقلید این نکته را اعلام کرده اند که این مساله مشکل شرعی ندارد. علاوه بر این با توجه به صحبت هایی که وزیر ارتباطات و معاون ایشان انجام داده اند و همچنین با توجه به مذاکراتی که ما با دبیر شورای عالی فضای مجازی داشته ایم امیدواریم مشکلاتی که در این زمینه وجود داشته برطرف شود و ما قبل از آغاز سال جدید بتوانیم بار دیگر این سرویس را ارائه کنیم.
وی همچنین از آمادگی رایتل برای واگذاری سیم کارت های گروهی به شیوه ای که پیش از این سازمان تنظیم مقررات ارتباطات اشاره کرده بود خبر داد. این عضو سازمان نظام صنفی در ادامه صحبت های خود در ارتباط با بحثافزایش دوره انحصار رایتل اظهار کرد: وقتی پروانه ای برای یک اپراتور صادر می شود و دوره انحصاری در آن اشاره می شود همه آن را قبول دارند اما احساس ما این است که با توجه به شرایطی که وجود داشته نتوانسته ایم به حق و سهمی که در بازار داریم دسترسی پیدا کنیم. صدری ادامه داد: با توجه به اتفاقات مختلفی مانند قطع تماس های تصویری و عدم بهره مندی از رومینگ ملی ما مشکلات متعددی داشتیم در حالی که در تمام دنیا به اپراتورهای جدید کمک می شود و اپراتورهای قبلی آن ها را یاری می کنند. اما اینجا حتی یک بحثرومینگ ملی بدون ورود سازمان تنظیم مقررات ارتباطات به نتیجه نرسید. وی در عین حال تصریح کرد: دوره انحصار رایتل می تواند افزایش پیدا کند و یا در همان حد مطرح شده بماند اما به هر صورت ما خواهان آن هستیم که موانع از سر راه اپراتور سوم برداشته شود و دو اپراتور دیگر هم رایتل را یاری کنند. مدیر عامل رایتل همچنین عنوان کرد: قطعا درباره استمرار یا عدم استمرار دوره انحصار ما تصمیم نمی گیریم اما به عنوان فردی که حس می کنیم مظلوم واقع شده ایم بحثهای خود را مطرح می کنیم چرا که عامه مردم رایتل را با تماس تصویری می شناسند و پس از قطع شدن این سرویس عده بسیاری فکر کرده اند که دیگر رایتل فعالیتی ندارد.
بازنگری رگولاتوری در مجوز شرکت های اینترنتی
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به همراه تنی چند از مدیران و همکاران سازمان با رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و معاونان پیرامون همکاری دولت و بخش خصوصی دیدار و گفت وگو کردند. بر اساس این گزارش، این دیدار که به دعوت علی اصغر عمیدیان معاون وزیر ارتباطات صورت گرفت، طرفین بر لزوم تعامل و همکاری با یکدیگر تاکید کردند. روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور - علی اصغر عمیدیان در این دیدار با اشاره به اینکه دولت به دنبال نقطه تعامل با بخش خصوصی است گفت: در نظر داریم که از نظرات کارشناسی بدنه صنف فناوری اطلاعات کشور به منظور تعین سیاست ها و مقررات بهره مند شویم. همچنین در این دیدار کاظم آیت اللهی، با اشاره به رسالت سازمان نظام صنفی رایانه ای در نظم بخشی و ساماندهی بخش خصوص فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور رگولاتور بخش خوصی بوده و از آنجا که بر اساس قانون همه فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات باید عضو این سازمان باشند، نقطه تعامل مورد نظر دولت با بخش خصوصی در این حوزه، سازمان نصر کشور است. گفتنی است در پایان این دیدار علی اصغر عمیدیان با توجه به شروع فعالیت های کارشناسی به منظور بازنگری در پروانه فعالیت حوزه اینترنت، خواستار جمع بندی نظرات بخش خصوصی در این خصوص توسط سازمان نصر کشور و ارایه به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شد.
همراه اول گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان گرفت
در این مراسم، مهندس محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، دکتر محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، مهندس سیدجواد تقوی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و جمعی از مدیران شرکت های تولیدی و خدماتی کشور حضور داشتند. در سیزدهمین همایش ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان، همراه اول موفق به دریافت گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان شد. به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، طی مراسمی که صبح روز دوشنبه ۱۹ اسفندماه، به مناسبت روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان در مرکز همایشهای بین المللی صداوسیما برگزار شد، برای دومین سال پیاپی، همراه اول موفق به دریافت گواهینامه ویژه رعایت حقوق مصرف کنندگان شد. در این مراسم که مهندس محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، دکتر محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، مهندس سیدجواد تقوی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و جمعی از مدیران شرکت های تولیدی و خدماتی کشور حضور داشتند؛ مهندس محمدمهدی عطوفی معاون بازاریابی، فروش و خدمات مشتریان همراه اول به نمایندگی از مدیرعامل، لوح و گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان را دریافت کرد.
مدیر عامل ایرانیان نت تغییر کرد
طی حکمی از سوی رییس هیئت مدیره شرکت خدمات ارتباطی و الکترونیکی ایرانیان نت، محسن باقری چناری به عنوان مدیرعامل جدید اپراتورچهارم " مجری شبکه فیبرنوری کشور " منصوب و در مراسمی با حضور خسروی معاون وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت معرفی شد. به گزارش روابط عمومی شرکت خدمات ارتباطی و الکترونیکی ایرانیان نت، علی حکیم جوادی رییس هئیت مدیره اپراتورچهارم در مراسم تودیع ومعارفه مدیرعامل قدیم و جدید، ضمن تشکر از خدمات محمد علی رحماندوست مدیر عامل قبلی این شرکت گفت: اجرای شبکه فیبرنوری از اولویتهای ملی است و دسترسی کاربران به پهنای باند مناسب درزمان مقرر، برای اپراتور چهارم هدف گذاری شده است. وی از مدیرعامل جدیدخواست، فعالیتهای اجرایی شبکه فیبرنوری را به گونه ای سامان دهد که اپراتور چهارم بتواند در زمان تعیین شده و مورد انتظار وزارت ارتباطات به تعهدات خود عمل نماید. در این مراسم باقری چناری مدیرعامل جدید اپراتور چهارم ضمن ابراز امیدواری برای ایجاد شبکه فیبرنوری(FTTx(براساس پروانه صادره از سوی رگولاتوری، از سیاستگذاران حوزه ارتباطات کشور خواست، ماموریت اپراتور چهارم را ماموریتی ملی تلقی کنند و با حمایت های قانونی از این پروژه مهم ملی، جبران عقب ماندگی های دیجیتالی کشور را سرعت بخشند.
وی گفت: کمکهای مورد انتظار اپراتور چهارم ازمسئولین ودست اندرکاران حوزه ارتباطات کشور، امکان استفاده از زیرساختهای موجود از قبیل داکتها و کانالهای مخابراتی در شهرهای بزرگ، همچنین استفاده از فیبرنوری سایر سازمانها می باشد که به دلیل قابلیتهای این فناوری از همه ظرفیت آنها استفاده نمی شود. وی افزود: اجرای شبکه فیبرنوری تنها راه اصولی برای تحقق دولت الکترونیک، شبکه ملی اطلاعات و رسیدن به پهنای باند مناسب در دسترسی کاربران به سرویسهای باند پهن است و تلاش دراین زمینه، تنها از طریق همسویی وزارت ارتباطات وهمراهی شهرداریها با اپراتور چهارم به ثمر خواهد رسید. باقری گفت: من معتقد هستم دراین پروژه ملی، نقش وزارت ارتباطات نقشی تعیین و تسهیل کننده و نقش شهرداریها، نقش جان بخشی به دنیای مجازی ایران از طریق شبکه فیبرنوری است. باقری افزود: ایجاد و توسعه شبکه فیبرنوری برنامه ای جهانی و ضرورتی ملی برای بهره مندی از فضای بی انتهای مجازی است. فضایی که با کمترین هزینه های کاربری، شیوه های نوینی از زندگی را برای مردم فراهم می کند و البته داخل شدن دراین فضا، نیازمند معجزه اصحاب رسانه در معرفی، توصیف و تصویرسازی دنیای جدید برای مردم ایران زمین است.
باقری چناری دانش آموخته کارشناسی ارشد از دانشگاه شیراز بوده و دارای ۲۵ سال سابقه مدیریتی در شرکت مخابرات و بخش خصوصی و از جانبازان بالای ۵۰ درصد دفاع مقدس می باشد. وی از مهرماه سالجاری به همراه محمد رضا مرادی و اسداله همتی به نمایندگی از شرکت ارتباطات زیرساخت،(سهامدار دولتی بلوک ۲۰ درصدی ویژه شرکت خدمات ارتباطی و الکترونیکی ایرانیان نت)، عضو هیئت مدیره اپراتور چهارم بوده است.
مخابرات به دنبال نسل ۳ و ۴ است
قائم مقام شرکت مخابرات ایران گفت: این شرکت سال آینده ۲۱ هزار کیلومتر فیبرنوری را در کشور اجرا می کند. کاظم ابراهیمی صدر آبادی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در شهرکرد افزود: توسعه تمام فعالیت های مخابراتی بر بستر نوری است، به همین منظور شرکت مخابرات سال آینده ۲۱ هزار کیلومتر فیبرنوری را در کشور اجرا می کند. وی گفت: بزودی با افزایش پهنای باند از سوی وزارت ارتباطات، شرکت مخابرات ایران نیز تجهیزات خود را با هدف افزایش سرعت اینترنت از ۲۵۶ کیلو بایت به یک مگابایت در ۳۱ استان در سال ۹۳ افزایش می دهد. وی در پاسخ به گسترش نسل های جدید اپراتورها نیز اظهارکرد: شرکت مخابرات ایران به دنبال اخذ مجوز برای ایجاد نسل سوم و چهارم تلفن همراه در نیمه اول سال ۹۳ است چرا که تجهیزاتی آن فراهم است. ابراهیمی گفت: ایرانی ها بزرگترین ارسال کننده پیامک تلفن همراه در سطح جهان شناخته شده اند.
تخفیف اینترنت به PAPها رسید نه مردم
مصوبه یکصد و هشتاد و یکم کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات که قرار بود اینترنت را برای مردم ۲۰ درصد ارزان کند، به شرکت های متولی ارائه خدمات اینترنت تخفیف داد اما به مردم نرسید. به گزارش تسنیم، مصوبه یکصد و هشتاد و یکم کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات که با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید، فوریتی در پشت آن دیده می شد ظاهرا چندان هم فوری نیست و تنها قرار است این مصوبه بین وزارت ارتباطات و و اعضای هرم آن از جمله شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی و شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنت پرسرعت باشد. این کمیسیون موضوع تعرفه ارائه خدمات اینترنت مبتنی بر فناوری ADSL را با هدف کاهش هزینه اینترنت در سبد خانوار با بررسی زنجیره هزینه های ارائه خدمات اینترنت بر مبنای قیمت عادله روز و مصوبات گذشته بررسی و تعرفه های جدیدی را مصوب و به شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنت ابلاغ کرد.
وزیر ارتباطات هم روزهای پایانی بهمن ماه صراحتا اعلام کرد که " قیمت اینترنت ۲۰ درصد برای مردم ارزان شد "!
حال این ارزانی کجا اعمال شده که نه شرکت های ارائه کننده اینترنت قیمت سرویس های خود را کاهش داده و نه مردم پول کمتری بابت شارژ سرویس یا خرید یک خط اینترنت پرسرعت پرداخته اند، معلوم نیست.
واعظی وزیر ارتباطات همچنین برای اثبات گفته های خود گفت: براساس مصوبه ۱۸۱ جلسه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعرفه هر STM۱ پهنای باند اینترنت بین الملل برای ارائه ADSL مبلغی حدود ۳۸ میلیون تومان محاسبه می شد که به ۲۴ میلیون تومان کاهش پیدا کرد. همان روز سخنگوی زیرساخت هم خبر از اعمال این کاهش ۳۶.۸ درصدی داد و گفت: مصوبه ۱۸۱ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از امروز(۲۹ بهمن ماه) به زیرساخت ابلاغ و از همین امروز تعرفه های اینترنت برای شرکت های خصوصی وPAPها(شرکت های ندا) کاهش یافت. خدایی همچنین درباره اعمال این کاهش قیمت از سوی شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنت پرسرعت نیز عنوان کرد: براساس دستور وزیر ارتباطات و مصوبات کمیسیون تنظیم، شرکت های ارائه کننده خدمات هم باید از تاریخ ابلاغ مصوبه اقدام به کاهش تعرفه اینترنت به میزان ۲۰ درصد برای کاربران نهایی کنند. او افزود: سهم زیرساخت از تعرفه اینترنت کاربر نهایی کمتر از ۲۰ درصد و مابقی هزینه ها(بالغ بر ۸۰ درصد) در ارتباط با شرکت های خصوصی و ارائه کننده خدمات است. مدیر کل روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: با ۳۵ درصد کاهش در تعرفه فروش خود و با سهم کمتر از ۲۰ درصدی در هزینه های مشترکان، عملا سهم ما از هزینه های نهایی به حدود ۵ تا ۷ درصد می رسد و شرکت های PAP و مخابرات هم باید با کاهش ۱۳ تا ۱۵ درصدی تعرفه های خود نهایتا کاهش ۲۰ درصدی را برای کاربران نهایی به ارمغان آورند.
جالب است که سهم زیرساخت از این کاهش ۲۰ درصدی قیمت اینترنت در حدود ۵ تا ۷ درصد است و اما با وجود کاهش قیمت ها از سوی زیرساخت، هنوز این ۵ درصد ناقابل هم به مردم تخفیف داده نشده است چه رسد به ۲۰ درصد!
با توجه به اینکه نزدیک به سه هفته از ابلاغ این مصوبه و مژده وزیر ارتباطات از کاهش ۲۰ درصدی قیمت اینترنت برای مردم می گذرد، اما هنوز هیچ کاهشی اتفاق نیفتاده و با رویه ای که در پیش است و فضایی که مسکوت مانده، بعید به نظر می رسد کاهش قیمت حالا حالاها اتفاق افتد.
عرضه نسخه PDF قرآن کریم
مرکز طبع و نشر قرآن در آستانه سال جدید، فایل های الکترونیکی قرآن و سایر متون دینی را به منظور بهره گیری جامعه قرآنی کشور در قالب پی. دی. اف(pdf) منتشر کرد. به گزارش مرکز طبع و نشر قرآن، این فایل های الکترونیکی قرآن کریم که به صورت PDF تهیه شده، بر اساس آخرین تحقیقات محققان این مرکز و با بهره گیری از قلم رایانه ای ساخته و توسط کارشناسان و هنرمندان مرکز طبع و نشر تنظیم شده است. این فایل ها به دفعات توسط مصحّحان مرکز طبع و نشر قرآن بازبینی شده و می تواند الگوی مناسبی جهت کتابت قرآن و سایر متون دینی قرار گیرد. مصحف جمهوری اسلامی ایران به خط نسخ عربی و با شیوه اعراب گذاری کم علامت، مصحف جمهوری اسلامی ایران به خط نسخ عربی و با شیوه اعراب گذاری مصری، مصحف جمهوری اسلامی ایران به خط نسخ ایرانی، قرآن حکیم همراه با شرح آیات منتخب و قرآن کریم همراه با ترجمه لغات مشکل از جمله این مصاحف است. علاوه بر مصحف امیری، مصحف با رسم الخط هندی و مصحف با خط عثمان طه، فایل های مفاتیح الجنان، صحیفه سجادیه، نهج البلاغه، کشف الآیات، کشف المطالب و جدول رسم کلمات در پایگاه moshaf. org بارگزاری شده و در دسترس علاقه مندان و جامعه قرآنی کشور است.