به گزارش اختصاصی ملت ایران روز سه شنبه فیس بوک از موتور جستجوگرجدید خود رو نمایی کرد. این جستجوگر به کاربران برای پیدا کردن افراد و کلیه اطلاعات درون فیس بوک کمک می کند تا براحتی این اطلاعات را جستجو کنند. این جستجوگر تنها بر اطلاعات داخل فیس بوک متمرکز می باشد. مارک زاکربرگ مدیر عامل فیس بوک روز سه شنبه این موتور جستجوگر را با استفاده از صفحه خود بطور کامل برای خبرنگاران شرح داد. او گفت برای این جستجوگر برنامه حریم خصوصی تعریف شده است.

فیس بوک دارای یک میلیارد کاربر است که ۲۴۰ میلیون عکس و ۱ تریلیون ارتباط را ایجاد کرده‌اند، حال این اعداد و ارقام را به موارد اشتراک گذاری شده، بروز رسانی‌ها و پست‌های کاربر اضافه کنید تا با یک مجموعه بزرگ و کم نظیر از اطلاعات هدفمند روبرو شوید. اما این ها به تنهایی برای نبرد با گوگل کافی نیستند و این شبکه اجتماعی برای نمایش محتوای خارج از فیس‌بوک نیز وارد همکاری تازه‌ای با مایکروسافت شده و قرار است از موتور جستجوی Bing نیز بهره ببرد.

فیس‌بوک احتمالا یک یاهو جدید خواهد شد و شاید هم در آینده به یک گوگل تبدیل شود. فیس بوک یک شبکه اجتماعی است اما کاربران اخبار مختلف روز دنیا را در آن منتشر می‌کنند، عکس و فیلم به اشتراک می‌گذارند و انجمن‌های مورد علاقه خود را از طریق گروه‌ها و صفحه‌ها دنبال می‌کنند.

زاک در ادامه توضیح داد که مردم دوست دارند کارهای ساده ای انجام دهند مثلا تمام عکسهایی که لایک کردند را دوست دارند پیدا کنند یا تمام عکسهای خانواده شان یا همه دوستانشان که در شهر دیگری زندگی می کنند که با این قابلیت می توانند به این خواسته خود دست پیدا کنند.

به گفته کارشناسان این قابلیت با اطلاعات جدید می تواند بر جذب آگهی ها و شرکتهای تبلیغاتی تاثیر گذار باشد.