ملت ایران: با وجود این که جهان به سمتی پیش می‌رود که روزبه‌روز کارها آسان‌تر شده و وسایل آسایش و راحتی همه بیشتر فراهم می‌شود اما بیشتر مردم به گونه‌ای دچار روزمرگی شده و نمی‌توانند به خوبی از امکاناتی که در اختیارشان قرار می‌گیرد، استفاده کنند.

اگر به ۱۰ سال پیش بازگردیم می‌بینیم که در آن زمان مردم با دیدن یک فناوری جدید و پیشرفته بسیار ذوق زده می‌شدند ولی الان شرایط به گونه‌ای تغییر پیدا کرده است که شاید بتوان گفت همه چیز عادی شده و دیگر هیچ فناوری جدیدی نیست که تا مدت زیادی باعثایجاد هیجان در میان افراد شود.

با تمامی این اوصاف باز هم باید بدانید که تمایل مردم به جهان آی‌تی از تمامی شاخه‌های دیگر بیشتر است و زمان بیشتری را صرف آن می‌کنند.

افرادی که در جهان آی‌تی فعالیت دارند به نوعی دارای امنیت شغلی هستند زیرا همیشه کارهای جدیدی برای انجام دارند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در انتهای سال ۲۰۱۲ کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که در سال آینده میلادی افرادی که در زمینه توسعه نرم‌افزارها فعالیت دارند، بهترین جایگاه شغلی در جهان آی‌تی را خواهند داشت.

سایت " zdNet " به تازگی گزارشی را در این زمینه منتشر کرده است که بر اساس آن دو شرکت پژوهشی کریر بیلدر(Career Builder) و اکونومیک مدلینگ(Economic Modelling) پیش‌بینی کرده‌اند که سال ۲۰۱۳، سال افرادی خواهد بود که در زمینه انتشار نرم‌افزارها فعالیت دارند.

در حال حاضر روزبه‌روز به تعداد شرکت‌ها و سازمان‌هایی که در تلاش هستند تا خودشان را با فناوری‌های روز سازگار کنند، افزوده می‌شود. ممکن است که تا چند سال پیش مقاومت‌هایی در این زمینه به چشم خورده باشد اما شرایط کنونی به گونه‌ای است که نمی‌توان در این زمینه مقاومت کرد و بیشتر مردم و سازمان‌ها مجبور شده‌اند خودشان را با فناوری‌های جدید سازگار کرده و آن‌ها را در زندگی روزمره خود به کار گرفته و لذت یک زندگی آسان را تجربه کنند.

تحلیل‌گران این دو شرکت اعلام کرده‌اند که کلیه مشاغل مرتبط با جهان آی‌تی مانند تحلیل سیستم، مدیریت سیستم و شبکه و معماری شبکه هم از آن دسته از مشاغلی خواهند بود که در سال آینده وضعیت بسیار خوبی خواهند داشت و جزو مشاغل برتر جهان آی‌تی خواهند بود.

بررسی‌های انجام شده توسط این شرکت‌ها نشان دهنده این امر است که فرصت‌های شغلی برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری در طی دو سال گذشته حدود ۷ درصد رشد داشته است. در حال حاضر تنها در آمریکا حدود یک میلیون نفر در این شغل مشغول به کار هستند و تمامی شغل‌های مرتبط با تحلیل سیستم، نرم‌افزار و شبکه به نسبت دیگر شغل‌ها رشد قابل توجهی را داشته‌اند.

جالب است بدانید حتی میان برنامه‌نویسان رایانه‌ای و توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری هم تفاوت وجود دارد و فرصت‌های شغلی برای برنامه‌نویسان رایانه‌ای ۳ درصد کم‌تر از توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری رشد داشته است.

به هر حال اگر در این زمینه‌ها در حال فعالیت هستید باید بدانید که جایگاه جهانی شغل شما هم به میزان کافی مستحکم است و می‌توانید به آینده شغلی خود اطمینان داشته باشید.

باشگاه خبرنگاران