ملت ایران: آژانس های فضایی که ماهواره ها و روبات های فضایی را برای اکتشاف به کره ماه می فرستند پس از خاتمه ماموریت شان آنها را به حال خود رها کرده تا مانند کامیکازه ها(خلبان انتحاری) خود را به سطح ماه کوبیده و نابود شوند.

بازگرداندن این دستگاه ها پرهزینه است بنا براین نابود کردن تمام این وسایل اکتشاف کره ماه و رها کردنشان بر سطح این قمر به یک عادت تبدیل شده است. از سال ۱۹۵۹ که نخستین ماهواره اکتشافی به کره ماه فرستاده شد تا به امروز شمار این وسایل که بر سطح ماه نابود شده اند بیش از پیش افزایش می یابد.

نتیجه اینکه کره ماه به یک زباله دانی شامل انواع زباله تبدیل شده است. بیش از ۱۸۰ هزار کیلو زباله بر سطح ماه پراکنده شده است. از جمله:

- بیش از ۷۰ دستگاه فضایی

- پنج پرچم ایالات متحده آمریکا

- دو توپ گلف

- ۱۲ جفت پوتین

- تعداد نامشخصی دوربین

- انواع نشریات

- انواع کوله پشتی

- ۹۶ کیسه حاوی ادرار و مدفوع فضانوردان

شاید برخی از وسایل به جا مانده بر سطح ماه را بتوان جزو آثار تاریخی دانست از جمله: یک میکرو دیسک سیلیکونی حاوی پیام های ۷۳ رهبر جهان که در ماموریت آپولو ۱۱ به ماه فرستاده شد.

با این حال کارشناسان فضایی برای سفرهای آینده به ماه نگران هستند. هجوم توریست های فضایی می تواند به محیط کره ماه آسیب زیادی وارد کند.

تنها کره ماه نیست که محل زباله های فضایی شده بلکه دستکم ۲۱هزار قطعه زباله فضایی که بیش از ۱۰ سانتیمتر عرض دارند در مدار زمین و پیرامون آن در گردش هستند. هر یک از این اشیا نه تنها برای ماهواره ها بلکه برای انسان ها نیز خطرناک به شمار می آیند.

امکان خروج این قطعات از مدار و سقوطشان به زمین وجود دارد. میلیون ها قطعه کوچکتر نیز در مدار زمین سرگردان هستند که که خطرات جدی برای ماهواره ها محسوب می شوند.