ملت ایران: در این مقاله تصمیم داریم کمی در مورد ویروس ها و نوع رفتار آن ها برای شما بنویسیم و آن چه در پیرامون فضای مجازی حاکمیت دارد را به نمایش بگذاریم و کمی دیدتان را به این فضا بازتر نماییم. کماکان با نام ویروس و آسیب های آن آشنایت دارید و می دانید که اگر این ویروس ها وارد کامپیوتر, تبلت و یا اسمارت فون ها شوند می توانند به دستگاه شما آسیب وارد کرده و یا اطلاعاتی را از درون دستگاه شما رونوشت کنند که هر کسی خواستار این نوع عوامل نمی باشد.

ولی این ویروس ها از کجا آمده اند و هدفشان چیست؟

ویروس شناسی و نوع رفتار آن ها بر روی کامپیوتر های امروزی دارای مبحثی طولانی می باشد که در اینجا قصد داریم به چند نوع ساده آنها اشاره کنیم و به شما بگوییم که ویروس ها در کمین می باشند, مراقب باشید:

ویروس چیست؟

ویروس یک محتوا از کد های مخرب است که به دست برنامه نویسان حرفه ای تولید می گردند و این نوع کد های نوشته شده فقط به دنبال ضعفی در سیستم ها می باشند و در صورت پیدا کردن ضعف به انتشار کردن کدهای مخرب تلاش می کنند تا جایی که سیستم شما کاملا آلوده شود. اما هدف از این کار چیست؟ هدف این نوع سازه ها فقط در دو صورت امکان دارد: ۱ – سازنده های این ویروس به دنبال مشهور شدن هستند. ۲ – سازنده های این ویروس به دنبال اطلاعات مهم هستند و از آشکار شدن تردید دارند.

ویروس ها چگونه هتسند و چه رفتاری دارند؟

ویروس ها اکثرا دارای فرمت EXE بوده و اغلب آن ها همیشه با آیکون های بازی و یا نرم افزار ظاهر می شوند که شما با اجرای آن ها سیستم خود را آلوده می کنید. اما در برخی اوقات ویروس نویسان سعی می کنند ویروس خود را در قالب نرم افزار های معروف و پر کاربرد قرار دهند و سپس آن را منتشر کنند, که بیشتر کاربران از این امر هیچ اطلاعی ندارند که همین امر در نهایت سبب می شود تا سیستم آن ها با مشکلات جدی و خطرناکی مواجه شود.

رفتار آن ها را میتوانید در کند شدن و خراب شدن سیستم خود بیابید که به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.

ویروس ها برای چه نوع پلتفرم هایی ساخته شده اند؟

این روز ها با فراگیر شدن تلفن های هوشمند و تبلت ها, ویروس نویسان نیز به دنبال راهی برای نفوذ به این سیستم ها نیز هستند و تا کنون ویروس های زیادی برای این دستگاه ها ساخته اند و اغلب این ویروس ها از طریق باگ هایی که در سیستم عامل وجود دارد وارد دستگاه شما می شوند! آندروید و ویندوز در این امر یکی از مشهود تیرین پلتفرم های حال حاضر می باشد که هر دو شرکت سازنده این سیستم عامل ها, سعی دارند تا با انتشار بروز رسانی های مداوم خود از نفوذ هکران به سیستم عامل ها جلوگیری کنند.

ویروس ها از کجا می آیند؟

اینترنت یکی از شایع ترین مراکز انتشار نرم افزار و مقاله ها می باشد که هکران نیز با در نظر گرفتن این موقعیت, تصمیم به انتشار کد های مخرب خود در سطح این فضا را دارند و شما هر گاهی که به اینترنت متصل می شوید و به گشت و گذار در ان می پردازید ویروس ها نیز همانگونه شما را شناسایی کرده و در صورت شناسایی باگی در سیستم شما, وارد آن سیستم شده و اطلاعات شما را به قارت می برد.

آیا می توان با این ویروس ها مقابله کرد؟

با مطالعه متن بالا حتما با خود می گوید ویروس ها خیلی قدرتمند هستند و دیگر کاری از دست ما ساخته نیست. اما دقت داشته باشید ویروس ها همیشه از یک دارو مقوی می ترسند و قدرت مقابله با یک دارو قدرتمند را ندارند! در این جا آنتی ویروس ها نیز حکم دارو را دارند و شما با انتخاب یک آنتی ویروس قدرتمند و خوب می توانید از ورود این بدافزار ها جلوگیری نمایید.

نکته: دقت داشته باشید ویروس ها حتی در قالب آنتی ویروس های تقلبی نیز دیده شده اند اما شما با تهیه کردن یک آنتی ویروس اورجینال از کلیه این عوامل و شایعات دور می شوید.

نکات ضروری در مورد مقابله با هک نشدن | مقابله با ویروس:

هر گاه به اینترنت متصل می شوید از آدرس Https استفاده کنید.

برای دانلود نرم افزار و یا بازی به سایت های معتبر مراجعه کنید.

در سایت هایی که آشناییت ندارید ثبت نام نکنید و ایمیل خود را در دسترس آن ها قرار ندهید.

برای چک کردن حساب های بانکی از صفحه کلید مجازی استفاده کنید.

هر گاه به دستگاه های خود فلش, کارت حافظه متصل می کنید آن ها را آنتی ویروس اسکن نمایید.

در نهایت با اجرای ترفند های کوچک بالا, همیشه خود را در امنیت قرار می دهید اما دقت داشته باشید امنیت همیشه ۱۰۰% نیست.

ایران دیجیتال