با آغاز سال جدید میلادی بسیاری از کارشناسان در صنعتبازی های رایانه ایبر این اعتقاد هستند که طی این ۱۲ ماه بیش از ۱۵۰۰ عنوان بازی جدید وارد بازار جهانی شود. این اتفاق همان چیزی است که کاربران از مدت ها قبل منتظرش بودند. اما در این ازدحام کدام یک از بازی ها برای ما مناسب ترند و چطور می شود از بین این همه بازی بهترین ها را انتخاب کرد؟
مرکزPC Gamerبه عنوان یکی از معتبرترین منابع در دنیای بازی هایرایانهای برای پاسخ دادن به این سؤال همه بازی ها را به بخش های اکشن، ماجراجویی، اکتشافی، نقش اول تیرانداز(FPS)، آنلاین و چندکاربره(MMO)، پلتفورم، پازل، ورزشی، نقش آفرینی(RPG)، خانواده(Sim) و استراتژی تقسیم کرده و در هر رده بهترین بازی ها را در سال ۲۰۱۴ معرفی کرده است.

- گروهبازی های اکشن؛ بهترین بازی: Grand Theft Auto ۵ - این بازی در شرکت Rockstar ساخته شده است و به صورت همزمان برای رایانه های شخصی و انواع کنسول های بازی عرضه می شود. ماجرای این بازی مربوط به ماموریت هایی می شود که کاربر باید در سه چهره و شخصیت مختلف آن ها را دنبال کند و به انجام برساند. تعقیب و گریز، حمله به دشمن و استفاده بموقع از سلاح ها در همه مراحل بازی دیده می شود.

- گروه بازی های ماجراجویی؛ بهترین بازی: Broken Age - این بازی در شرکت Double Fine ساخته شده است و ماجرا با یک هیولا آغاز می شود که در آسمان زندگی می کند و مراحل مختلف بازی نیز در همین فضا دنبال می شود. کاربر در هر مرحله از بازی اتفاقات جدیدی را پیش روی خود می بیند و بخش صوتی بازی نیز توجه او را به خود جلب می کند.

- گروه بازی های اکتشافی؛ بهترین بازی: DayZ - این بازی که محبوبیت زیادی دارد، در شرکت Bohemia Interactive و توسط گروه کوچکی از مهندسان نرم افزاری ساخته شده است. ماجرای بازی در یک جزیره دنبال می شود که کاربر باید موجودات ناشناخته را شکست دهد. این موجودات از انسان قوی تر هستند که برای نابودی آن ها ابزارها و روش های مختلف در نظر گرفته شده است.

- گروه بازی های نقش اول تیرانداز؛ بهترین بازی: Titanfall - این بازی در شرکت Respawn Entertainment ساخته شده است. در این بازی یک سرباز نقش اول را برعهده دارد که در فضاهای مختلف شهری حضور دارد و برای شکست دادن دشمن، در هر لحظه باید بهترین سلاح را مورداستفاده قرار دهد. درگیری های خیابانی، نبرد روی پشت بام ها، از پا درآوردن روبوت های غول پیکر و… بخشی از این بازی است.

- گروه بازی های آنلاین و چندکاربره؛ بهترین بازی:
World of Warcraft: Warlords of Draenor: این بازی در شرکت Blizzard ساخته شده است و مانند نسخه های قبلی، کاربران را تا آخرین مرحله جذب می کند. این بازی به کاربر امکان می دهد شخصیت خود را هر طور که دوست دارد طراحی کند و مراحل بعدی بازی را نیز با سلیقه خود ترتیب دهد. کاربران پس از طراحی و ساخت مراحل مختلف بازی می توانند در فضای آنلاین آن ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارند.

- گروه بازی های پلتفورمی؛ بهترین بازی: Iconoclasts - مراحل مختلف این بازی که ساخت شرکت Konjak است، در یک فضای تخت دوبعدی دنبال می شود و قابلیت های اکتشافی، مبارزه ای، شخصیت محور و روایت گرا را با یکدیگر ادغام کرده است تا کاربر از انجام مراحل مختلف آن خسته نشود. شما در تمام مراحل این بازی انیمیشن های جذاب و زیبایی را مشاهده خواهید کرد.

- گروه بازی های پازلی، بهترین بازی: Quadrilateral Cowboy - این بازی در شرکت Blendo Games ساخته شده است و شما در جریان آن یک لپ تاپ زرد را با مهارت های مختلف برنامه نویسی در اختیار دارید که باید یک رایانه مرکزی را هک کنید و اطلاعات حساس و مهم آن را در اختیار بگیرید. شما این کار را با دور زدن موانع، تایپ برنامه های رایانه ای جدید و حرکت مخفیانه به جلو انجام می دهید و غالب مراحل بازی در لپ تاپ شما دنبال می شود.

- گروه بازی های ورزشی؛ بهترین بازی: Project CARS - این بازی ساخت شرکت Slightly Mad Studios است و مربوط به مسابقات ماشین سواری می شود. هرچه کاربر مراحل بیشتری از بازی را دنبال کند، پول بیشتری به دست می آورد و در نهایت می تواند ماشین های بهتری بخرد. ماشین های جدید در مراحل جدیدتر مورد استفاده قرار می گیرند.

- گروه بازی های نقش آفرینی؛ بهترین بازی: The Witcher ۳: Wild Hunt - این بازی ساخت شرکت CD Projekt RED است که طی آن یک دنیای بزرگ و قابل اکتشاف پیش روی کاربر قرار می گیرد. داستان اصلی بازی بسیار جذاب تعریف شده است و کاربر به عنوان نقش اول بازی می بایست همه جهان را بگردد و وظایفی که به او محول می شود را به خوبی انجام دهد.

- گروه بازی های خانوادگی؛ بهترین بازی: The Sims ۴ - این بازی در شرکت Maxis ساخته شده است و نسبت به نسخه قبلی شامل ۱۰۰۰ بخش جدید می شود. از جمله قابلیت های جدید بازی می توان به ایجاد شخصیت، حرکت های طبیعی تر، فضای واقعی تر شبیه محیط حقیقی و… اشاره کرد. کاربر در این بازی یک زندگی واقعی را تجربه می کند.

- گروه بازی های استراتژی؛ بهترین بازی: Galactic Civilizations ۳ - این بازی ساخت شرکت Stardock است که البته اجرای آن به سیستم سخت افزاری پیشرفته نیاز دارد. مراحل مختلف بازی به قدری پیچیده است که شما می توانید در مورد هر کدام از آن ها یک کتاب بنویسید. کاربر برای انجام این بازی مجبور به فکر کردن می شود و خود را در یک کهکشان پیچیده می بیند که باید از آن رهایی یابد. هر کدام از این بازی ها ماجرای متفاوتی را دنبال می کنند و بخش های متنوعی دارند تا به همه نیازهای کاربران در این زمینه پاسخ گویند. اما باید توجه داشت که این دنیای محبوب و گسترده فقط به این بخش محدود نمی شود و برای اجرای بازی های یاد شده به دستگاه های سخت افزاری مختلفی نیاز است که بدون آن ها نمی توان از بازی ها لذت برد. از این دستگاه های سخت افزاری معمولاٌ با نام کنسول بازی(Consol) یاد می شود و بازار کنسول ها این روزها بسیار رقابتی شده است. لیست بهترین کنسول های بازی که امسال در دسترس همه کاربران می باشد، به قرار زیر منتشر شده است.

بهترین کنسول های بازی
- PlayStation ۴: این محصول که با نام PS۴ هم شناخته می شود جدیدترین کنسول بازی ساخت شرکت سونی است و ۴۰۰ دلار قیمت دارد. برای این سیستم یک دستگاه کنترلی ویژه موسوم به DualShock ۴ ساخته شده است که از طریق فناوری بلوتوثبه کنسول وصل می شود و مانند یک دسته کوچک، کنترل انواع بازی ها را از راه دور به کاربر می دهد. این کنسول همچنین یک دوربین هوشمند دارد که حرکات کاربر را شناسایی می کند و امکان حضور واقعی در دنیای مجازی را فراهم می آورد.

- Xbox One: این کنسول بازی در شرکت مایکروسافت ساخته شده است و ۵۰۰ دلار قیمت دارد. دسته کنترلی این کنسول چهار کلید دارد که امکان کنترل بازی از راه دور را فراهم می کند. به همراه این کنسول دستگاه هوشمند Kinect نیز عرضه می شود که برای آن امکان تشخیص صدا، تشخیص حرکت، اتصال به اینترنت، پخش تصویر حقیقی کاربر با کیفیت ۱۰۸۰ پیکسل و… وجود دارد. این کنسول بازی همه خدمات رسانه ای و سرگرمی مایکروسافت را در خود جا داده است.

- کنسول همراه ۳SD: این محصول در شرکت ژاپنی Nintendo ساخته شده است که کاربر آن را مانند گوشی های کشویی باز می کند. در بخش بالای کنسول یک نمایشگر بزرگ وجود دارد و بخش پایین در دو طرف کلیدهای هدایتگر را در خود جا داده است و در بخش مرکزی یک نمایشگر لمسی وجود دارد که کنترل آسان تر بازی ها را فراهم می کند. این کنسول بازی همراه ۳۵۰ دلار قیمت دارد.

- کنسول بازی Wii: این کنسول بازی در شرکت Nintendo ساخته شده است که همراه با دو نوع دستگاه کنترلی به دست کاربران می رسد. دستگاه کنترلی اول به سیستم شتاب سنج مجهز شده است که از طریق فناوری مادون قرمز به دستگاه مرکزی متصل می شود و موقعیت کاربر را به صورت سه بعدی مشخص می کند. دستگاه کنترلی دیگر یک مستطیل سفیدرنگ است که از طریق بند کوچک به مچ دست بسته می شود و انواع کلیدهای کنترلی را در خود جا داده است. این دستگاه ۲۵۰ دلار قیمت دارد.

- PlayStation Vita: این کنسول بازی همراه ساخت شرکت سونی است. شکل ظاهری این دستگاه شبیه یک گوشی لمسی بزرگ طراحی شده و در دو طرف آن کلیدهای سخت افزاری هدایتگر تعبیه شده است. این کنسول همراه نمایشگر لمسی ۵ اینچی دارد و می تواند با فناوری بلوتوثبه گیرنده های تلویزیون یا انواع کنسول های بازی معمولی متصل شود. قیمت این محصول ۲۰۰ دلار است.

- کنسول همراه Wii U: این کنسول بازی قابل حمل در شرکت Nintendo ساخته شده است و با قیمت ۳۵۰ دلار به فروش می رسد. یک نمایشگر بزرگ در قسمت میانی و کلیدهای هدایتگر در اطراف آن بخش سخت افزاری را تشکیل می دهند. این دستگاه با حالت دست کاربران سازگاری دارد.
۵۶۵۶