ملت ایران:iFone یک کمپانی کوچک فعال در زمینه خدمات مخابراتی است که در سال ۲۰۰۳ نام تجاری خود را ثبت کرده، یعنی چهار سال پیش از عرضه اولین آیفون اپل. به دنبال خبر فوق، رسانه‌های تکنولوژیک هم سریع شروع به سواری گرفتن از این خبر و گسترش آن کردند؛ زیرا نفس این مطلب که اپل در منازعه‌ای حقوقی باخته، به خاطر تمایل این کمپانی به گشودن پرونده‌های قضایی بر علیه دیگران، جذاب است.

نام‌های تجاری در کلاس‌های مختلف به ثبت می‌رسند؛ دسته‌بندی‌های بین‌المللی که مشخص می‌کنند هر نام تجاری برای چه چیزی ثبت شده. به عنوان مثال اپل نام تجاری Apple را در کلاس ۹ ثبت کرده که شامل کامپیوترها، نرم‌افزار، دوربین و تلفن‌های هوشمند می‌شود. کمپانی دیگری به نام Apple Vacations نیز همین نام را در کلاس ۳۹ به ثبت رسانده که مربوط به خدمات مسافرتی می‌شود.

اما از کمپانی‌هایی مثل اپل این انتظار می‌رود که نام تجاری با ارزشی مانند iPhone را در تمام کلاس‌هایی که قادر هستند برای آن استدلالی ارائه کنند، به ثبت برسانند زیرا در اینجور مواقع پای حمایت از برند در مقابل نقض حقوق به میان می‌آید. و اتفاقاً در همین جا است که iFone وارد معرکه می‌شود. یک نام تجاری مکزیکی که در کلاس ۳۸ ثبت شده و خدمات ارتباطی را پوشش می‌دهد. اپل هم چند خدمت ارتباطی مثل iMessage و FaceTime را ارائه می‌کند و در اصل نام iPhone را در کلاس تجاری ۳۸ در ایالات متحد امریکا به ثبت رسانده است.

در سوی دیگر یعنی در مکزیک، اپل نام تجاری iPhone را در دو کلاس ۹ و کلاس ۲۸(دستگاه‌های الکترونیکی با کاربرد بازی) به ثبت رسانده. در سال ۲۰۰۹ وکلای اپل تشخیص دادند که نام تجاری iFone در کلاس ۳۸ به صورت فعالانه مورد استفاده قرار نمی گیرد و از این رو سعی در لغو آن و به ثبت رساندن نام تجاری iPhone در همین کلاس داشتند تا سومین مجوز را هم کسب کنند. اما کمپانی مکزیکی در مقابل این خواسته ایستادگی کرد و اینجا بود که کار به دادگاه کشید و iFone ثابت کرد که هنوز از نام تجاری خود در کلاس ۳۸ استفاده تجاری می‌کند و به این صورت حق خود را حفظ کرد.

وکیل خوشحال این کمپانی هم اعلام کرد که حق استفاده از برند iFone به طور کامل برای کمپانی‌اش پا بر جا است و سپس خواسته‌های موکل خود بر علیه اپل را مطرح کرد که شامل گشایش پرونده شکایت موازی و تقاضاهای مرتبط با آن از اپل است. دادگاه درخواست اپل را نپذیرفته و در مقابل به iFone این حق را داده تا مقابله به مثل حقوقی کند.

کمپانی مکزیکی هم خوش‌اشتهایی کرده و خواستار غرامتی معادل ۴۰ درصد از فروش کل آیفون‌ها(از ابتدا تا کنون) در خاک مکزیک شده و حتی می‌تواند اقدام به ارائه درخواست برای بلوکه کردن فروش آیفون ۵ نیز بکند.

واضح است که اپل در اثبات ادعای خود بر سر نام تجاری از کمپانی iFone شکست خورده ولی هنوز کار به توقف فروش آیفون در مکزیک حتی نزدیک هم نشده است. در حقیقت، هم اکنون آیفون ۵ به صورت Unlocked در سایت اپل شعبه مکزیک به فروش می‌رسد و اوپراتورهای مکزیکی هم آن را به صورت Locked به فروش گذاشته‌اند. اما باید منتظر ماند و دید که آیا iFone موفق به بلوکه کردن iPhone می‌شود یا خیر.

پیش‌تر در سال ۲۰۰۷ شرکت سیسکو تلفن‌های اینترنتی را با نام iPhone به فروش می‌رساند و منازعه‌اش با اپل به دادگاه انجامید ولی اپل در خارج از دادگاه با این کمپانی به توافق رسید و این نام تجاری را تصاحب کرد. شاید ندانید ولی حتی در مورد آیپد نیز نام تجاری iPad از سال ۲۰۰۲ متعلق به فوجیتسو بود و تنها چند روز قبل از معرفی آیپد اول، اپل توانست حقوق این نام را از فوجیتسو بخرد.

در چین هم اتفاق مشابهی افتاد و با وجود بالا گرفتن درگیری اپل با Proview سرانجام نام تجاری آیپد در چین با پرداخت ۶۰ میلیون دلار از آنِ اپل شد.

به احتمال زیاد سناریویی مشابه با سیسکو و فوجیتسو در مورد iFone نیز شکل می‌گیرد. گر چه اپل با ارزش‌ترین و ثروتمندترین کمپانی دنیا است ولی در بیشتر مواقع ابتدا راه‌های قضایی را می‌رود و در صورت نتیجه نگرفتن از آن، به توافقات خارج از دادگاه تن می‌دهد. شاید رأی این دادگاه و یک سری اتفاقات مشابه باعثشود که این کمپانی با در پیش گرفتن رویه توافق خارج از دادگاه و درست نکردن جار و جنجال‌های بی مورد، از هزینه به وجود آمدن چنین موج‌های خبری بکاهد.

بازارخبر