ملت ایران: بالاخره پس از شایعات و انتظارات فراوان، آیپد مینی اپل هم از راه رسید. اما بر خلاف آیپد اول اپل که بدون هیچ رقیب و هماورد جدی، به صعود از قله موفقیت پرداخت؛ آیپد مینی وارد بازاری شده است که چندین جنگجوی قدر در آن به مبارزه و کسب درآمد مشغول هستند. گوگل با نکسوس ۷ بیش از آنچه که کاربران از قیمت ۱۹۹ دلاریش انتظار داشتن، برای شان برآورده ساخت. تبلت اندرویدی ایسوس - ساز گوگل پاندول قیمت را همچون شمشیر قدرتمند در بالای سر پیش بینی های آینده تجاری آیپد مینی ۳۲۹ دلاری نگه داشته است. حتی مدل ۱۶ گیگابایتی ۲۴۹ دلاری(احتمالا به زودی تبدیل به ۳۲ گیگابایتی می شود) هم قیمتی پایین تر از حداقل های اپل برای آیپد مینی دارد.

کیندل فایر اچ دی آمازون هم یکی دیگر از هفت اینچی هایی است که آیپد مینی در گرد و غبار قیمت آن محو می شود. با قیمت ۱۹۹ دلار برای مدل تبلیغ دار و ۲۱۴ دلار برای مدل بدون تبلیغ، همچنان اختلاف فاحشی میان استراتژی های قیمت گذاری اپل و رقبایش به چشم می خورد. آیا این مسائل برای پیش بینی سمت و سوی حرکت خریداران کافی هستند؟!

هنگامی هم که قابلیت های آیپد مینی با صفحه نمایش بزرگتر ۷.۹ اینچی، در کنار رقبایش مقایسه می شوند، هر دو تبلت کیندل فایر اچ دی و نکسوس ۷ تعداد پیسکل های بیشتر را برای نمایش در پنل های هفت اینچی شان به رخ می کشند. رزولوشن آیپد مینی ۱۰۲۴ در ۷۶۸ پیکسل است. در حالی که هر دو محصول اندرویدی رقیب با صفحه نمایش ۱۲۸۰ در ۸۰۰ پیکسلی تجربه شفاف تری را به ارمغان می آورند. و البته رزولوشن همه آن چیزی نیست که باید به آن فکر کنیم، زیرا هنوز شکایاتی در خصوص صفحه نمایش بی رمق نکسوس ۷ شنیده می شود که رنگ های چالاک و سرزنده ای ندارد. این همان جایی است که آیپد مینی خود را آماده سبقت می کند.

قدرت پردازنده جبهه دیگری از میدان نبرد است که حداقل روی کاغذ به نظر می رسد آیپد مینی شکست خورده. پردازنده A۵ به کار گرفته شده در آیپد مینی همان چیزی است که قبلا در سال ۲۰۱۱ درون جسم آیپد ۲ دیده شد. از سویی هم این موضوع که آیپد کوچکتر اپل، تعداد پیکسل هایی بسیار کمتر از آیپد اصلی رتینا را در اختیارمان می گذارد، کمی آزار دهنده است. البته در داستان پردازنده ها، نباید توانایی بالا و شهرت سیستم عامل iOS را در کارایی و سرعت عمل از یاد برد.

درست است که پردازنده چهار هسته ای تگرا ۳ انویدیا یک رقیب قدرتمند و مهلک می تواند باشد، اما آیا دلیل کافی و قانع کننده ای برای کاربران عادی محسوب می شود تا آنها را در انتخاب میان اندروید و آی او اس مصمم گرداند. البته هنگامی که پای امکانات ارتباطی به میان می آید، اپل با سرعت زیادی رقبا را پشت سر می گذارد. نمی توان تعداد دفعاتی را که دارندگان نکسوس ۷ آرزوی اتصال به شبکه سلولار را داشته اند، برشمرد. اما آیپد مینی با پشتیبانی کامل از شبکه های LTE یک نعمت بزرگ محسوب می شود، حتی اگر گرانقیمت باشد.

و البته صحبت های این چنینی همیشه گریزی هم به اکوسیستم ها و مقایسه کارایی سیستم های عامل می زنند. آیا فروشگاه اپلیکیشن پیشرو و سرآمد اپل می تواند برای تضمین پیش خرید محصول توسط شما کافی و بایسته باشد؟ یا با وجود طراحی نرم و صیقلی آیپد مینی، آیا شما با چیزی که برخی آن را فلسفه طراحی سنگین و موقر iOS می نامند، کسل نخواهید شد؟

اجازه دهید به جای این بحثهای طولانی و ادامه دار، فعلا منتظر ارائه آیپد مینی و آزمون عملی آن در بازار باشیم. و قبل از آن تنها نگاهی آماری به مشخصات فنی این سه رقیب قدر داشته باشیم. همچنین امیدوار باشیم که آلومینیوم آنودیزه بدنه آیپد مینی نسبت به آیفون ۵ کاملا بهبود یافته باشد و دیگر آیپد عزیزمان به سرعت پر از خش و یادگاری های گذر زمان نشود.

نارنجی