ملت ایران: کارشناسان امنیتی می گویند یکی از نسخه های قلابی بازی پرندگان خشمگین که بر روی فروشگاه مجازی گوگل کروم عرضه شده است، می تواند این مرورگر را هک کند و از طریق آن آگهی های تبلیغاتی زیادی را برای کاربر نمایش دهد.

کارشناسان شرکت امنیتی(Barracuda Network) که متوجه این مشکل شده اند، گفته اند هم اکنون ۸۳ هزار کاربر در سراسر جهان این بازی قلابی را نصب کرده اند. ماجرای پرندگان خشمگین قلابی از آنجا شروع شد که رویو، شرکت عرضه کننده این بازی نسخه جدیدی از آن را که «خوک های بدجنس» نامیده می شد، وارد فروشگاه های مجازی آیفون، آیپد و اندروید کرد.

اما بر خلاف گذشته، نسخه آنلاین و تحت وب آن را در اختیار کاربران قرار نداد. همین مسئله موجب سوءاستفاده عده ای از هکرها شده که با عرضه نسخه قلابی آن توانسته اند در عرض چند روز نظر ده ها هزار کاربر اینترنتی را به خود جلب کنند.

شرکت گوگل چندی است برای مرورگر کروم خود یک فروشگاه مجازی نرم افزارهای کاربردی ایجاد کرده و از برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم افزاری خواسته است برنامه های نرم افزاری خود را از طریق آن به کاربران عرضه کنند. کاربران نیز می توانند با نصب این برنامه ها آنها را به صورت آنلاین و تحت وب مورد استفاده قرار دهند. کاربران سیستم عامل های مختف اعم از مک، ویندوز و حتی لینوکس می توانند فقط از طریق یمک مرورگر اینترنتی از این برنامه ها و نرم افزارها استفاده کنند.

اما مشکل نسخه قلابی پرندگان خشمگین این است که اطلاعات کاربران بر روی هر وب سایتی را پیگیری می کند و در زمانی که کاربر وارد وب سایت های پربیننده ای مثل یاهو، ام اس ان یا iMDB می شود، پیام های تبلغاتی زیادی برای او به نمایش می گذارد.

کارشناسان این شرکت به کاربرانی که افزونه این بازی را بر روی مرورگر کروم خود نصب کرده اند، توصیه کرده اند آن را حذف کنند و گذرواژه هایی را که از آنها برای ورود به برخی وب سایت ها استفاده می کنند، تغییر دهند.

برسام