ملت ایران: Rovio و CERN(بزرگترین آزمایشگاه فیزیک ذرات جهان) به تازگی اعلام کردند که در یک همکاری مشترک قرار است از پرندگان خشمگین برای آموزش فیزیک به کودکان فنلاندی استفاده کنند. این خبر دو روز پیش توسط Rolf Heuer مدیر امورعمومی سرن و Peter Vesterbacka مدیر بازاریابی Rovio در نمایشگاه کتاب فرانکفورت آلمان اعلام شد.

Rovio همچنین برند جدیدی با نام Angry Birds Playground را هم معرفی کرد که در مرحله اول، همان برنامه آموزشی کودکان ۳ تا ۸ ساله بر اساس برنامه ملی آموزشی مدارس فنلاند است. این شرکت در خصوص همکاری خود با سرن می گوید که با کمک «بهترین شریک کاری در جهان» سعی دارند «آموختن را تبدیل به سرگرمی کنند.»

البته این اولین نمونه برنامه های آموزشی Rovio نیست و این شرکت قبل از این هم با همکاری انجمن نشنال جئوگرافی برنامه ای برای آموزش کیهان شناسی به کودکان اجرا کرده است.

مدیر آموزش سرن، رالف لاندوآ می گوید: «فیزیک مدرن بیش از ۱۰۰ سال عمر دارد، اما هنوز برای بسیاری از مردم همچون یک رازِ مبهم است. با همکاری Rovio ما می توانیم به بچه ها با سرگرمی و ساده فهم کردن داستان، فیزیک کوانتوم را آموزش دهیم. این یک هیجان و منفعت دو سویه برای هر دو طرف است: ترکیب فیزیک و " پرندگان خشمگین " به شیوه ای جذاب و سرگرم کننده. Rovio یک پلتفرم و بستر عظیم و عالی در اختیار دارد. مجموعه ای گسترده از سرگرمی های سفارشی سازی شده که می تواند این همکاری دو طرفه را بسیار پرمنفعت کند. با Rovio و " تفریحگاه پرندگان خشمگین " ما یک کانال ارتباطی بزرگ را به دست می آوریم که به آن نیاز داشتیم.»

در واقع طبیعت بازی های پرندگان خشمگین و خوک های بد به گونه ای است که آنها را بسیار مستعد آموزش فیزیک می گرداند. از کمان سهمی شکلی که توسط پرندگان پس از پرتاب شان دنبال می شود، تا تاثیرات جاذبه بر روی خوک ها و ماشین های اختراعی شان، بخش بسیار مهمی از بازی های Rovio هستند که محتوایی کاملا مرتبط با علم فیزیک دارند. و البته این داستان ممکن است با ورود پرندگان فضایی جنگ های ستاره ای، رنگی غیر واقعی و خیال انگیز هم به خود بگیرد.

نارنجی